Cesta na Krétu a cestovka

Lietadlom TU 154 Slovenských aerolínií, odlet cca 5:20 nášho času (trochu skoré vstávanie), let cca 2 hodiny, časový posun Grécko +1 hodina (prílet 8:30 miestneho času). Odlet z Kréty: 6.30 z hotela, 9:30 odlet (časový posun -1 hod), prílet asi o 10.30 nášho času.

Cestovná kancelária splnila všetko čo sľubovala, ešte aj to, čo sme chceli naviac. Sprievodkyňa (Helena Kovarčíková) sa snažila, dokonca sme ju stretali aj mimo času vyhradeného pre návštevy.

Stredisko AGIA MARINA, pláže a okolie

Strediská sú navzájom prepojené, takže nie je možné rozoznať, kde končí jedno a začína druhé. Po ceste od Chanie sme postupne míňali strediská Kato Stalos (piesčitá pláž, pozvoľne sa zvažujúca do mora, málokde sú kamenné platá, asi 10 m od brehu je vo vode pás okruhliakov - cca 10 m, ktoré sú nepríjemné hlavne pri väčších vlnách), Agia Marina (piesčitá pláž, pozvoľne sa zvažujúca do mora, na okrajoch pláže sú kamenné platá, plytká voda po pás ešte 100 - 200 m od brehu pred plážou je ostrov vzdialený asi 1 km, ktorý zmierňuje vlny a výborne sa k nemu pláva pri pokojnom mori; ďalej na západ začínajú móla - vlnolamy, tu sú časté kamenné platá a jemné štrkové pláže, strmší vstup do vody, je potrebné dávať si pozor na vstup do mora hlavne pri búrke) a stredisko Platanias (jemné štrkové až pieskové pláže, prístav pre loďky - tu sme sa neboli kúpať).
Kréta, Agia Marina. Rooms for rent with aircondition :-))) - najmä na poschod

Všetky strediská sa rozprestierajú pozdĺž cesty, je tu dostatok hotelov, obchodíkov, super- a hypermarketov, taverien, reštaurácií... V stredisku Agia Marina, skoro oproti benzínovej pumpe nás privítala aj slovenská predavačka. V strediskách je počuť okrem slovenčiny a gréčtiny hlavne angličtinu (tú ovládajú aj pekárky, predavačky, ale tuším, že vlastne všetci kréťania), češtinu, dánštinu, ruštinu i nemčinu.

Ubytovanie v MARINA SANDS

Bungalovy Marina Sands ležia na konci strediska Agia Marina (čítaj aj Aja Marina), približne 10 km od mesta Chania. Okolie, priestor bungalovov i samotné izby sú upravené a udržiavané, zeleň personál pravidelne zalieva, bazén udržiava, smeti vynáša a na vás sa len usmieva a usmieva. Aj napriek dosť vysokým teplotám v izbách nie je horúco aj bez klimatizácie (to robia tie biele steny), necítiť tu zápach po hnijúcich zvyškoch potravín (nie ako v Turecku). Každá izba má samostatný vchod (dve izby jedno schodište), posteľ, stolík so zrkadlom, dva nočné stolčeky, telefón s rádiom a budíkom, vaňu, balkón so stolíkom a dvoma stoličkami a malú chladničku (zmestí sa tam Metaxa alebo Ouzo, 2x1,5 l vody a nejaké drobnosti na jedenie).
Bungalovy Marina Sands, Agia Marina, Kréta - 2001


Areál je skutočne veľmi pekne upravený (palmy, kvetiny, zeleň), bazén je menší, bar so slnečníkmi, ležadlami pri bazéne a päť schodíkov so sprchou na vstupe na pláž. Ležadlá na pláži za 1 000 GRD na deň. Rovno pred vami (na sever) je voľné more, trochu doprava (SV) je ostrov (cca 1 km), doľava (SZ) vystupuje v diaľke z oparu polostrov.
Bungalovy Marina Sands, Agia Marina, Kréta - 2001
Bungalovy Marina Sands, Agia Marina, Kréta - 2001
Bungalovy Marina Sands, Agia Marina, Kréta - 2001
Bungalovy Marina Sands, Agia Marina, Kréta - 2001

Raňajky sa podávajú v jedálničke pri vstupnej hale Marina Sands. Sú klasické rozšírené kontinentálne podávané formou bufetových stolov (jeden deň šunka, salám, syr, druhý deň syr a vajíčko - k tomu biely aj tmavý chlieb, maslo, džem, cereálie, káva, čaj, džús, koláč a ovocie).

Večere sú podávané formou bufetových stolov v neďalekom hoteli HARIS. Po odovzdaní lístku na obed si vyberiete z dvoch hlavných jedál, niekoľkých šalátov a príloh a ovocia. Jedlá sú veľmi chutné, menšou nevýhodou je čas podávania (16:30 - 20:00), ale v prípade výletov je možné sa dohodnúť s pánom Harisom a nechajú vám taký naložený tanier, že si radšej zoberte opasok s dvoma dierkami navyše.

Posledne pridané

Novinky

Doplnené 5/2022

Čítať ďalej...

Podobné články