Na prvom stretnutí v hoteli Santa Marina som sa pýtal delegátky Barbory aj na možnosť požičania auta. Vytiahla nejaký papier s cenami. Vraj na tri dni 140 eur. Na dva dni cca 80 až 90 eur. Zdalo sa mi to trochu predražené, veď na predchádzajúcich dovolenkách na ostrovoch vychádzalo auto z najnižšej triedy na nejakých 100 až 110 eur na tri dni. Dokonca aj na dovolenke v Ierapetre na Kréte,či v Plataniase. Pýtam sa, či podražili všeobecne, alebo len cestovka... Nakoniec sme sa rozhodli, že na auto je ešte času dosť a že sa najskôr poobzeráme po stredisku po ostatných rent a cároch.

Takže sme večer vyrazili smerom doprava od hotela. Prvá pôžičovňa, nejakých 60 eur na dva dni. Majiteľ mi potvrdzuje, že na planinu Nida vedie asfaltová cesta. Poistenie majú s obmedzením - spoluúčasťou.
Večerná Amoudara
 
Ďalšia pôžičovňa je AviaRent (od tej sme mali vlani v Ierapetre), tu hovorí zamestnankyňa Dana, že na dva dni majú za 64 eur s plným poistením. Pýtam sa, čo do toho patrí a nepatrí. Nepatrí do toho podvozok, lebo musím jazdiť iba po asfalte, ďalej alkohol a jazda na červenú. Majú asistenčnú službu a v prípade problémov stačí zavolať na telefónne číslo uvedené na mape.  Auto požičiavajú aj od večera do večera. Ak by som chcel predĺžiť dobu prenájmu na tri dni, nezaplatím cenu za "extra day", ale doplatím iba do trojdňovej ceny (90 eur na tri dni). V tomto prípade išlo o Atos (teda vyššiu nižšiu triedu - alebo class B), samozrejme, všetky autá s klimatizáciou. Rent a car Avia je situovaný pár metrov pred reštauráciou s veterným mlynom, a je to dosť nenápadne značené, takže som to takmer prehliadol.
Predposledná pôžičovňa (ktorú som navštívil) vpravo od hotela Santa Marina bola pôžičovňa Kosmos. Od tejto značky sme už tiež mali požičaných viacero vozidiel, preto som zašiel aj sem. Na dva dni ponúkajú Atos za 55 eur. Poistenie je však so spoluúčasťou.

Posledná pôžičovňa bola pred mostíkom na ľavej strane cesty. Tu som si iba vzal letáčik, skôr preto, aby som sa dozvedel orientačnú cenu štvorkoliek. Ceny tam mali akési divné, možno ešte z čias gréckej totality, lebo ceny mali rozdelené extra na fixné poplatky a extra za najazdené kilometre. Navyše aj štvorkolka vychádzala takmer ako za auto.

Ostatné pôžičovne na ceste do hotela, ako aj na ceste od hotela Santa Marina doľava (teda na ceste z Amoudary do Heraklionu) som už ignoroval, aj keď niektoré mali  zaujímavé lákadlá (napríklad kabrio Mercedes, prípadne za sklom cedulky - hovoríme po švédsky, hovoríme dánsky, rusky... :-)). Rozhodol som sa pre AviaRent a dopredu zahovoril auto na dva dni s vyzdvihnutím o 21.00 v pôžičovni a odovzdaním kľúčikov na recepcii hotela. Platila dohodnutá opcia, že v prípade záujmu skočím do pôžičovne, doplatím rozdiel do troch dní a oni mi vystavia novú zmluvu znejúcu na tri dni.

Auto som požičiaval večer preto, lebo mužská časť chcela ísť v prvý deň na Psiloritis a tak sme plánovali vyraziť z hotela čím skôr, pričom ženy zanecháme napospas vlnám, morským príšerám a krvilačnému Pedrovi v plážovom bufete,  ale nakoniec aj tak dopadlo všetko inakšie. V deň požičania bol dosť silný vietor na pláži a Pedro hovoril, že zajtrajška sa obáva, že má byť vietor až 8 stupňov Beauforta. Neviem, čo to robí s meteorologickými prístrojmi, ale tušil som, že na opaľovanie v piesku to asi nebude. A tak sme zmenili plány. Prvý deň bude Knossos a nejaká krátka vychádzka a Psiloritis spravíme druhý deň. Do 21.00 by sme to mali stihnúť aj s prstom v... :-).


Posledne pridané

Novinky

Doplnené 5/2022

Čítať ďalej...