Pôžičovňa pred hotelom Golden SandsPred hotelom Golden Sands v stredisku Agios Georgios south som si požičal bicykel. Horský bike za 5 eur na deň, požičiaval som si ho na dva dni. K biku som dostal aj lankový zámok, aby som pri prípadnom odskočení si nemusel šlapať do hotela po svojich.

Z Agios Georgios south do Argyrades (Argirades)

V pôžičovni sa pýtam maníka, či sa dá dostať do Argyrades okolo taverny Kafesas. Hovorí mi, aby som išiel  radšej na hlavnú cestu a ňou do Argyrades, že je to asi 3 až 4 kilometre. Vravím, že v mape je cesta do dediny Argyrades okolo taverny a cez olivové háje. Je, pripúšťa, ale je to do kopca. Veď aj hlavná cesta je do kopca -  oponujem. Áno - hovorí - ale cesta okolo taverny je kľukatá. Veď sa nikde neponáhľam, mám bike na dva dni. Po týchto slovách kapituluje a dodáva, že nakoniec - mám horský bicykel.

Vydávam sa teda k taverne Kafesas a pred ňou odbočujem doľava. Cesta chvíľu kľučkuje, vedie okolo posledných apartmánov a pokračuje pomedzi olivové háje. Občas sa mihne auto, občas motorka, občas grécka babka vedie somára. Cesta začína stúpať, najskôr mierne, potom strmšie. Cesta vchádza do dediny Argyrades.  Všade je krásny asfalt, tak neviem, načo tá poznámka v pôžičovni o tom, že mám horský bike.

Cesta v dedine Argyrades je skutočne úzka. Vpravo domy, vľavo domy. Medzi domami sedia domorodci - seniori ,na pozdrav "kaliméra" radi odpovedia bezzubým úsmevom. Začínam klesať smerom k hlavnému ťahu a tak opäť cvakám do GPS bod, kde vyúsťuje. Z cesty je to totiž nenápadná odbočka.  Iba na náprotivnej strane sú na plote pripevnené ceduľky - doprava Lefkimi a doľava Kerkyra. Dávam sa teda doľava hore a po pár metroch prichádzam na odbočku z hlavnej cesty - smer Neohoraki a Petriti.

Petriti, Messonghi,  Moraitika

Mesongi, KorfuOdbočujem teraz doprava a po chvíli vezenia sa po rovine prichádza cesta z kopca. Ňou stále dolu až takmer do Petriti. Tu odbočím k prístavu a idem obzrieť miestnu pláž. Prístav v Petriti je dosť špinavý, pri prístave jedna šarotaverna, kde ponúkajú čerstvé ryby. Pláž kamienková a úzka a popri nej široká miestna asfaltka smerom na Moraitiku a tak sa po nej vydávam. Premávka takmer žiadna, občas auto, občas bicyklista v protismere.

Mierne zvlnenou krajinou prichádzam do strediska Messogi (niekde Mesongi, inde Mesogni a pod.). Prichádzam ku križovatke, na jednej strane autobusová zastávka, na druhej supermarket (tuším sa volal 3ks alebo tak podobne). Pred rokmi si tu syn kupoval dres. Keďže nemali jeho veľkosť, doviezli mu ho z iného obchodu - no problem. Teraz som sem zašiel, aby som skontroloval, či tam tie dresy ešte majú. Mali, ale už úplne iné. Tak som si tam kúpil aspoň občerstvenie a pokračoval smerom k rieke Messongi. Tu okolo zaparkovaných bárok na hlavnú cestu (kruhový objazd) a ňou smerom na Agios Georgios. Minul som prvú odbočku na Agia Deka, prešiel mostík a dal sa odbočkou doprava smer Agios Mateos a Gardiky.

Prasoudi, Gardiki, jazero Korission

Hrad Gardiky, KorfuCesta pomaly stúpala do kopca. Pred vysokým kopcom vľavo od cesty bola odbočka a ponad cestu veľké návestia - Agios Mateos a Paleokastrisa rovno, Prasoudi a Gardiky doľava. Dávam sa teda doľava, mierne klesám, až prídem na obrovskú križovatku. Tuším, že k jazeru Korisson sa ide doľava, ale odbočujem doprava medzi olivové háje, kam smerujú aj všetky značky. Najskôr mierne z kopca, potom zvlnenou krajinou pomedzi stromy. Vľavo odo mňa medzi stromami je divná spoločnosť. Pár ľudí okolo akejsi mŕtvoly. Vraciam sa teda opatrne s foťákom - fujjjj,  ale mi odľahlo. Miestny podnikateľ umiestnil figuríny s ceduľkou na masáž. Pokračujem ďalej až k odbočke na pláž Prasoudi. Pred miestnou tavernou pomerne veľké parkovisko na tráve, z neho vedie cestička k moru, po ktorej cúva nejaké auto. Počkám nech vycúva a vydávam sa po jeho stopách. Úzka cesta končí nad morom. Pláž je pieskovo-kamienková, nič moc. Vraciam sa teda nielen na cestu, ale až na križovatku pri Gardiky a vydávam sa cestou k moru (z môjho pohľadu doprava, pri pôvodnom príchode by to bolo doľava). Po pár metroch zastavujem - vpravo odo mňa je hrad Gardiky.

Pláž pri GardikyJa pokračujem asfaltovou cestou rovno. Smer tu nie je vyznačený, cesta sa krúti v mnohých zákrutách, ale nakoniec sa popri skleníkoch a miestnom vinárskom družstve dostávam k severnému okraju jazera Korisson. Tu asfaltová cesta končí a pokračuje taká ujazdená poľná cesta. Keďže som na horskom biku, môžem pokračovať smelo ďalej, až k najbližšej pláži, kde sa zastavujem na niečo tekuté, ale hlavne chladné, ba dopĺňam aj nejakú tú vodu do zásob, pretože ma čaká prechod "púšťou a pralesom". Miestna pláž nič moc, je však už piesková a má aj sprchu.

Po občerstvení vyrážam po ceste k vtoku do jazera a teda k mostíku. Cesta je vysypaná väčšími kameňmi. Tu oceňujem šírku pneu na biku, pretože miestami sú na ceste rôzne úseky, od vyslovene kamenitých až po pieskové. More je vpravo za dunami, pri ceste parkuje iba zopár áut. Míňam odbočky na pláž s názvami FKK a dorážam k spomínanému mostíku.

Jazero KorissonMostík pri vtoku do jazera Korission (niekde aj Korisson) to bol možno voľakedy. Dnes sú to už iba tri prehnité drevené trámy, na ktorých sú pribité prehnité dosky. Niektoré sú prehnité doslova, takže je potrebné byť opatrný. Najmä ak vedľa seba tlačíte bicykel.  Problém mala aj pani vo vietnamkách, idúca opačným smerom.

Prechádzku k jazeru Korission som už absolvoval pri pobyte v Agios Georgios v roku 2006

Zato na južnej strane mostíka pribudli stoly s lavičkami. Oddych prišiel vhod, najmä pred ďalšou cestou. Vyrážam bližšie k jazeru Korisson, kde vedie zreteľná cesta k stredisku Agios Georgios south. Na biku sa dostávam pár desiatok metrov, potom zapadnem do hlbšieho piesku a tak zosadám.  Čakajú ma tak 3 až 4 kilometre v piesku.

Šťastím je, že spočiatku je cesta dobre viditeľná. Kľukatí sa pomedzi stromy a kríky, podľa koľají sem občas zablúdi aj nejaký ten džíp (neviem, ako rýchlo by som skočil medzi pichľavé stromy, keby sa spoza zákruty predo mnou nejaký vyrútil). Asi v polovici vyúsťuje cesta na piesočné duny. Tu sa občas pridajú aj stopy od štvorkoliek, ale tie väčšinou aj tak len zavádzajú do neschodných oblastí. Už ani neviem, či bolo lepšie chodiť po koľajach od vozidiel a tlačiť bike po piesku, alebo chodiť po piesku a tlačiť bike po koľajach.

Duny pri jazere KorissonPohľad na hotel Sandy Beach Resort od Issos beachKľučkujem teda po dunách medzi morom a jazerom, až sa nakoniec dostanem na poľnú cestu vedúcu k Issos beach. Ani nemusím hovoriť, aký šťastný som bol, najmä po tom, čo som poslednú vodu vypil asi pred pol hodinou. Poľnou cestou som išiel smerom na hlavnú cestu a než som na ňu došiel, odbočil som doprava na asfaltku vedúcu k hotelu Sandy Beach Resort (voľakedy sa volal Palm Beach). Pred hotelom som odbočil doprava na poľnú cestu k pláži a tou došiel na severný koniec strediska Agios Georgios south (k mostíku za hotelom).

Tu som v prvom obchode za hotelom doplnil hladinu tekutín v tele na normálnu úroveň (po celej ceste som pil iba vodu alebo kolu - aj keď som pivkár, ale na cestách alkohol nepijem a to ani na biku) a vrátil sa naspäť do hotela Golden Sands.

Odtiaľ už iba spláchnuť sa do slanej vody a v hoteli už na mňa čakala aj tá sladká voda zo sprchy.

Dedina Argyrades, kostol Agios Ioanis

Argyrades, KorfuPred večerou som vyrazil ešte raz do dedinky Argyrades, kde som sa chcel ísť pozrieť na kopec na kostol. Tabuľka v dedine ukázala smer (tuším sa kostol volal Agios Ioanis), ale aj tak som si jednu cestu poplietol a odbočil do inej uličky. Vrátil som sa naspäť na rozcestie, kde sedelo asi päť  starších miestnych babiek. Pozdravil som slušne a pýtam sa: Agios Ioanis?  Jedna z babiek (asi tak 80 až 90 rokov) sa ku mne otočila, ukázala rukou hore a hovorí: Yes!  smile

Ukázala samozrejme dobre, o pár metrov som uvidel tabuľku so smerom. Bike som nechal pri schodoch a vybehol to hore po svojich. Kostol bol zavretý, avšak výhľady na dedinu, na more a na stredisko Agios Georgios south boli super. To, čo super nebolo - boli ovady. Boli veľké, drzé a bolo ich veľa. A boli prítulné...

Vrátil  som sa do dedinky Argyrades, zbehol na hlavnú cestu, vybicykloval až na vrch dediny a pokračoval z kopca smerom na Moraitiku. Na odbočke do Agios Georgiosu som zahol do strediska a vrátil sa na hotel Golden Sands.

Fotografie z výletov vo Fotogalérii Stefanynky

 


Posledne pridané

Podobné články