Mapa Korfu od FaB nemá súradnicový systém pre GPS, mapa stiahnutá z netu zas nemá presnú kalibráciu, ale na celkovú orientáciu bola postačujúca. Vynikajúca bola mapa od Elsinga, na navigáciu v aute super (chybali akurát nejaké novšie cesty).

Stredisko Agios Georgios South (južné) leží na západnom pobreží Korfu, južne od jazera Korission. [Okrem neho sa nachádza na Korfu ešte jedno stredisko Agios Georgios, nazývané aj north (severné) - pozri výlet do Peroulades z roku 2009]. Ešte pred niekoľkými rokmi prechádzali švagrovci po pláži z Moraitiki na biku okolo jazera a na mieste dnešného strediska Agios Georgios bolo iba niekoľko domčekov, možno jeden či dva apartmánové domy, ináč tam nebolo nič.

Dnes je to kľudné menšie stredisko, rozprestierajúce sa okolo pobrežnej cesty. Po prečítaní niekoľkých sprievodcov z cestoviek i z netu by som mal povedať, že sa tiahne po pobreží v dĺžke niekoľkých kilometrov. Súhlasím, ale skôr by som to opísal ako niekoľko malých centier vybudovaných okolo hotelov a taverien spojených jednou cestou. Samotné "centrum" Agios Georgios je oproti prístavu. Tu je tuším najväčší počet supermarketov (tuším štyri), taverien, nachádza sa tu aj turistické informačné centrum mestečka a poblíž vyúsťuje aj najschodnejšia príjazdová cesta z hlavného ťahu Kerkyra - Lefkimmi.

Na sever od prístavu leží aj komplex Palm Beach - Corfu Plaza. Cesta tu končí malým parkoviskom, za ktorým je malá bránka na vstup do hotelového komplexu.

Na juh od prístavu je spomínaná spojnica do Moraitiky, Kerkyry i ďalších miest na Korfu. Ešte južnejšie je volnejšie priestransvo, dva supermarkety, nasleduje malý kostol, volné priestranstvo, hotel Golden Sands, zase nejakých 100 m ničoho a dalšie supermarkety a taverny a cesta pokračuje k mostu, pod ktorým sa rozprestiera úzka pláž. Ďalej na juh sme už nešli, ale je tam údajne taverna, ktorú vlastní Češka (taverna Malibu).

Pláže sú v Agios Georgios dve. Južná pláž (pri HT Golden Sands) je úzka, nachádza sa pod nízkymi útesmi, na ktorých sú postavené domy a taverny. Vstup do vody je piesčitý.

Severná pláž začína pár desiatok metrov nad prístavom. Je piesočnatá (kamene sa nachádzajú iba na niekoľkých miestach - hneď pri prístave a potom až o niekoľko kilometrov ďalej - pri jazere Korission), dostatočne široká. Vstup do mora pozvoľný, voda vo vzdialenosti cca 15 - 20 m po pás a vyššie (na niektorých miestach sa už dalo plávať). Vo vode som nenarazil na nijaké potvory, občasnými spoločníkmi boli malé priesvitné rybky a trošku vyššie na sever sme videli niekoľko malých a jedného väčšieho kraba. Približne 1 km od strediska smerom na sever boli na brehu vyplavené aj "sépiové kosti", ktoré tak radi obhrýzajú andulky a kanáriky ako zdroj vápnika. Pred stupom do hotela bola sprcha. Na pláži boli odpadkové koše a prezliekárne.

Presne oproti hotelu Palm Beach bol centrum vodnej zábavy s malým mólom v mori (nebolo spojené s pevninou), odkiaľ štartovali člny, prevádzkovali tu parasailing, vodné lyže, kolesá i lietajúci matrac.

Približne o 300 až 300 m severnejšie bola pôžičovňa motorových člnov a vodnách skútrov. Ešte o nejakých 500 m severnejšie bolo malé centrum zvané tuším Issos Beach, kde bola malá taverna, WC, prezliekárne, sprcha a pôžičovňa kajkov, surfov a iných nemotorových vodných radostí. Bola tu aj tabula, na ktorej sa pýšili modrou vlajkou za čistotu a služby. Ešte o pár desiatok metrov vyššie zopár slnečníkov a potom už len kilometre piesku. Posledný kilometer pred kanálom do jazera Korission malo pobrežie aj more skalnatý charakter.

Čistota pláží je na štandardnej úrovni. Na udržiavaných plážach je zväčša k dispozícii odpadkový kôš, čo návštevníci aj využívali. Na pláži tak zostávali len ohorky z cigariet. Keďže more bolo nádherne čisté a piesočnaté, pri brehu plávalo len zopár krátkych a tvrdých vodných tráv, ktoré neboli ani nebezpečné ani nepríjemné. Na "odľahlejších" plážach zostávali po "turistoch" rôzne zaujímavé predmety - najčastejšie plastové fľaše (hlavne priesvitné od minerálky, ale aj žlté, oranžové a hnedé od opaľovacích krémov, zelené, modré a červené už ani neviem z čoho. Ale aby som nekrivdil len "turistom", na niektorých miestach sa nachádzali aj iné predmety - potopený zhrdzavený kovový barel pravdepodobne s nejakým ropným svinstvom, prepravky na flaše, celé pneumatiky aj s diskami a podobne.

Ďalšie doplnky nájdete v dovolenke v hoteli Golden Sands z roku 2008 a v dovolenke v hoteli Golden Sands v roku 2009.


Posledne pridané

Podobné články