Paul Marie, AnalipsiDovolenka v štúdiách Paul Marie (Paul and Marie) v stredisku Analipsi na Kréte, približne 20 km východne od Heraklionu a neďaleko strediska Hersonisos v roku 2011.

Ubytovanie Paul Marie (niekde aj Paul and Marie, prípadne cez pomlčku) ležia v tichšej časti strediska Analipsi. Z diaľnice z Heraklionu sme odbočili pri Gouves na starú cestu a na odbočke doľava do Analipsi sme sa vydali rovnobežnou cestou ešte pár desiatok metrov popri starej ceste. Potom sme zabočili dolu po skackavej asfaltke (zhrnutý asfalt po brzdení autobusov) a doľava, aby sme sa po pár sto metroch dostali rovno k Paul Marie.

Paul Marie

Štúdiá Paul Marie pozostávajú z viacerých objektov. Hneď prvým je taverna umiestnená pri ceste. V taverne Paul Marie sa dá najesť a napiť, tu podávajú prípadným záujemcom o polpenziu aj večere. Večere v Paul Marie podľa ostatných spoludovolenkárov nič moc, polievka, šalát a hlavné jedlo. Z hlavného jedla hlavne kockaté mäso (ako to jeden pán výstižne nazval), cestoviny a pod.

Paul Marie, Analipsi. Pohľad k moru

Z taverny Paul Marie viedli presklenné dvere popri malom bare dovnútra. Tu boli schody pre tých, čo bývali nad tavernou, pár izieb pre tých, čo bývali okolo uličky a potom sa chodník rozdeľoval okolo samostatnej budovy, za ktorou sa nachádzal bazén s veterným mlynom a poolbar. Tu boli v uličke aj nástenky jednotlivých cestovných kancelárií, ktoré nám povedali, že pvrý pohovor s delegátkou budeme mať tuším za dva dni a druhý (a zároveň posledný) približne 4 dni pred odletom.

Paul Marie, Analipsi. Pohľad z cesty. Vľavo vedie k pobrežiu, doprava hore k hlavnej ceste

Pohľad na tavernu Paul Marie v Analipsi. Dvere približne v strede vzadu viedli do obytnej časti

Pri poolbare Paul Marie boli slnečníky na slnku i v tieni a bolo tu aj WC so sprchou. Bazén sa na noc čistil, fungoval tuším do deviatej, avšak niektorí dovolenkári tam plávali aj neskôr. Čo spravil ten chlór s ich pokožkou sa v sprievodcoch neuvádza...

Paul Marie, Analipsi. Malý bazén. Pohľad od pool baru, kde sa podávali aj raňajky

Bazén a poll bar z Paul Marie, Analipsi

V celom areáli Paul Marie boli vysadené kvety, na zemi najčastejšie muškáty, citrusy, feferónky, na balkónoch Bugénvileae - o všetko sa starali a polievali. V areáli sa voľne potulovala mačka s dvoma mačiatkami, nejaký druh miestnej jašterice, nejaká malá lasica (alebo hranostaj, alebo niečo podobné), no a samozrejme cikády a komáre.

Izby v Paul Marie

My sme mali zaplatené štúdiá Paul Marie pre štyri osoby, čo malo svoje výhody. Dostali sme dvojizbu na poschodí. Veľká spálňa s vymurovanou podsadou a dobrým matracom, jeden nočný stolček, jeden kozmetický stolík so zrkadlom, veľká skriňa s vešiakmi a vešiak na stene, malé okienka na juh a dvere na balkónik, oboje so závesom.

Kuchyňa s dvoma posteľami (z toho jedna vŕzgala), veľký stôl, stoličky, kuchynská linka, elektrická dvojplatnička spojená s rúrou, chladnička, veľký smetný kôš, taniere, hrnce, poháre, šálky, nejaký príbor, naberačka, sito na ovocie a cestoviny, doska na krájanie, veľký nôž na chlieb (vlnkovaný), vešiak na šaty, teplá a studená voda, no a dvere na veľký balkón.

Izba v štúdiu Paul Marie v Analipsi na Kréte

Paul Marie, Analipsi. Kuchyňa a dvere na balkón

Paul Marie, Analipsi. Kuchynský kút a wc

Balkón (veľký) s vešiakom na bielizeň, nejakými štipcami, plastový okrúhly stolík a štyri stoličky. Výhľad na bazén a v diaľke aj na more grátis.

Kúpeľňa a WC so sprchovým kútom (bez závesu), WC, umývadlo, nejaká tá polička pri sprche aj pri umývadle a metla plus vedro so žmýchacím mopom na udržanie poriadku.

Paul Marie, Analipsi. WC a kúpelňa

Žltý chodník vedie k východu zo štúdií Paul Marie. Za východom sa nachádza samotná dedina Analipsi

Balkón štúdia. Vybavený vešiakom, štipcami, stolíkom a stoličkami. Stolnotenisový stôl tu chýbal :-)

Analipsi, Paul Marie

Posteľnú bielizeň vymieňali asi podľa potreby, v opačnom prípade plachtu iba napli. Uteráky vymieňali hlavne v prípade, že ste ich nechali hodené na zemi, ináč asi 2 - 3x za pobyt. Kôš (kuchynský aj WC) vynášali zhruba každý druhý deň, toaletný papier dopĺňali denne. Špecialitou bolo, že naše okienko z kúpelne a WC ústilo na susedný balkón ;-).

Analipsi, Paul Marie

Analipsi, Paul Marie. Pohľad od poll baru

Paul Marie, Analipsi - bazén a poll bar

Analipsi, Paul Marie. Prechod od obytnej časti k taverne (a východu na ulicu)

Analipsi, Paul Marie. Pohľad od prechodu do obytnej časti. Žltý chodníček vidno aj na jednej z predchádzajúcich fotiek

Stredisko Analipsi

Ulica, na ktorej sa nachádzajú štúdiá Paul Marie viedla od starej cesty (smerujúcej z Heraklionu do Hersonissosu) k moru k Athina baru. Okolo štúdií Paul Marie boli nejaké ďalšie štúdiá (Eleni) a pár taverien. Nad nami (smerom k starej ceste) sa nachádzal kostol (pri mori sa vyskytne aj kostolík, takže takto to budem rozlišovať), odbočka do centra dediny Analipsi a potom iba nejaké domy.

Pod nami (teda od štúdií Paul and Marie smerom k moru) bolo pár štúdií, detská škôlka, nejaké obchodíky (z toho dva aj s potravinami), pár taverien a končilo to na pobrežnej ceste, kde bola cestovka Sparrow travel , taverna Athina a more. Pod štúdiami Paul Marie (oproti) sa nachádzala autopôžičovňa Nik , počas nášho pobytu zatvorená. Dosť veľký nezastavaný priestor oproti Sparrow travelu, na niektorých fotkách slúžiaci ako parkovisko miestnej autopôžičovni bol prázdny a zaburinený.

Analipsi, pred Sparrow travel. Večer v Analipsi

Analipsi, kostolík

Kostolík v Analipsi

Analipsi, kostolík

Pobrežná cesta viedla doprava (pri pohľade na more) aj doľava. Vľavo sa na malom výbežku nachádzal malý farebný kostolík, cesta pokračovala popri niekoľkých hoteloch, tavernách, supermarketoch a autopôžičovniach až ku ústiu rieky Aposelemis. Cestou míňala jeden malý prístavček, kde mali hostia z priľahlého hotela vybudovanú piesočnatú pláž s množstvom slnečníkov. Predpokladám, že tu hostia nemuseli ani míňať za drahé opaľovacie krémy, taký benzín či nafta tiež dokáže zázraky.

Cesta vpravo pokračovala (od cestovky Sparrow ) okolo jedného supermarketu, niekoľkých taverien až k novému hotelu Atlantica , za ním zatáčala do vnútrozemia). Popri pláži tu ďalej pokračoval iba chodník až po najbližšie centrum vodnej radosti a ďalší hotel, za ktorým sa cesta opäť pripojila.

Hlavné centrum Analipsi ležalo asi 50 metrov pred východom z Paul Marie a tiahlo sa rovnobežne s cestou, ktorá viedla od Paul-Marie k moru. Do centra Analipsi sa dalo dostať z Paul and Marie dvoma cestami. Prvá viedla asi 50 metrov doľava smerom k starej ceste (ku kostolu) a odtiaľ viedla doprava hore odbočka do dediny. Druhá cesta viedla od Paul Marie k moru, doľava ku kostolíku a opäť doľava do centra dediny. Poblúdiť nebolo kam.

Analipsi. Nový hotel, tuším Atlantica. V septembri 2011 ešte nebol ani na Google mapách. Vnútri bankomat k dispozícii.

Analipsi. Hotel Atlantica - námestie

Analipsi. Hotel Atlantica - systém bazénov takmer okolo celého areálu

Kostolík v Analipsi večer

Kostolík v Analipsi večer

V centre Analipsi toho tiež nebolo veľa, pár supermarketov, pár taverien, nejaké suveníry, klenoty...

Pláže v stredisku Analipsi

Všetky pláže v Analipsi boli buďto pieskové, pieskové s prímesou štrku alebo štrkové. Keď hovorím o plážach , myslím tým tú časť, kde sa dalo ležať. Ak budem hovoriť o vstupe do mora , teda o tej časti, kde voda siaha zhruba po kolená až po časť, kde sa dá plávať, tak v Analipsi boli len kamenité pláže. Niektoré viac, iné ešte viac.

Pláž v Analipsi od kostolíka. Popred budovy od mora (doprava) viedla cesta k štúdiám Paul Marie

My sme chodievali na pláž, ktorá bola priamo pri napojení cesty od Paul Marie k moru, teda pri cestovke Sparrow . Pláž bola zväčša piesková a začínala vľavo pri kostolíku a tiahla sa doprava až neviemkde. Na vstupe do mora boli veľké kamene, na ktoré sme si museli dávať pozor hlavne pri vlnách. Jedno úzke miesto, kde bolo kameňov trochu menej, bolo asi 30 metrov vpravo od kostolíka. Tu bola pláž, kde sa za prenájom slnečníkov a lehátok platilo 6 Eur. Trochu ďalej doprava, hneď oproti cestovke Sparrow a taverne bola organizovaná pláž, na ktorej sa dalo ležať, ak ste navštívili tavernu. Aspoň tak to hlásala ceduľa. Ináč tu boli lehátka za 5 Eur. Ešte ďalej, oproti taverne Tritonas sa takisto dalo ležať, ak utratíte v taverne nejaké to Euro.

Pobrežie doľava od kostolíka nestálo za kúpanie, vstup do vody plný ostrých kameňov, trčiacich až nad hladinu. Jedným z mála miest na kúpanie bol spomínaný prístav, prerobený na kúpanie. Slnenie tu možné nebolo, lebo pomedzi toľko slnečníkov lúče neprenikli.

Večerné Analipsi. Pohľad na malý prístav na západ od štúdií Paul Marie, kde hostia z priľahlého hotela mali vybudovanú

Ešte jedno miesto bolo zaujímavé na kúpanie ležalo vpravo od Sparrow, za hotelmi Atlantica a Club Lyttos beach, kde bolo betónové mólo. Za týmto mólom sa dalo kúpať, aj keď boli väčšie vlny.

Analipsi. Veľké vlny v stredisku

Analipsi, v daný deň jediné miesto na kúpanie

Zábava v stredisku Analipsi a okolí

Nakoľko sme boli v Analipsi v septembri, rozsah vymenovaných atrakcií môže byť ovplyvnený koncom sezóny. V prvom rade treba spomenúť cestovku Sparow Travel . Tu sa dali objednať všelijaké výlety do bližšieho i vzdialenejšieho okolia Analipsi. Z tých bližších lákadiel to bol výlet do rokliny Aposelemis. Podľa internetových tamtamov je to pešia prechádzka okolo najdlhšej rieky na Kréte.

Bližším výletom bol aj výlet do Aquaparku, prípadne na golfové ihrisko ležiace poblíž aquaparku. Prípadne do morského Creteaquarium v Kato Gouves, či na planinu Lasithi.

Z tých vzdialenejších výletov to bol Knossos a Heraklion, Pirátske plavby do Sisses, výlet na Spinalongu, výlet do Samarie či plavba na ostrov Santorini, ostrov Chrissi, Vai a iné lákadlá. Výlety cez cestovku sme neabsolvovali, tak nemôžem poslúžiť ich podrobnejším opisom.

Ďalším lákadlom bola jazda kočom po stredisku Analipsi a blízkom okolí. Koč stál pri kostolíku každý večer a treba povedať, že občas mal aj záujemcov. Po pláži sme videli dokonca aj jazdcov na koňoch, predpokladám, že niekde poblíž bola aj táto atrakcia.

Analipsi ponúkalo večer aj zvezenie na koči

Iným lákadlom bol turistický vláčik do strediska Hersonissos. Popri pobreží mal vyznačené zastávky s mapkou trasy. Chodil vždy až na otočku k ústiu rieky Aposelemis, kde sa otáčal a jazdil naspäť. Pred ním šiel maník na skútri, ktorý inkasoval. Vláčik som videl raz plný, väčšinou bol poloprázdny. Cena bola tuším 10 Eur, trasa čo najbližšie k pobrežiu (teda kľučkovala okolo hotelov).

Vláčik Analipsi, Hersonissos

Pred hotelom Atlantica (alebo Sensatori hotel)bolo odstavených pár surfových dosiek, pár vodných kajakov, v mori bójky pre vodné skútre a podobnú háveď, ďalšie stredisko vodných športov so surfami bolo za nasledujúcim hotelom. V čase našej prítomnosti však boli dosť veľké vlny a preto tieto atrakcie odpočívali.

Cesta do rušných stredísk viedla od Paul Marie hore na starú cestu, kde pri odbočke do Analipsi stáli autobusy z a do Hersonissosu, Malie, Heraklionu a podobne.

Nákupy, suveníry a iné voloviny v Analipsi

Analipsi, Athina. Tento večer sme dojazdili

Ceny potravín v Analipsi boli trochu vyššie.

 • Veka cca 1 E
 • Pivo cca 0,85 neznačkové až 1,35 značková - plechovka 0,5 l
 • pivo čapované 0,5 l za 3 - 3,5 Eura
 • Voda cca 0,5 Eura za 1,5 l fľašu
 • Džús od 1,15 vyššie
 • Paradajky cca 1 Euro
 • vajcia 6 ks cca 1,75 Eura
 • Víno od cca 2,5 za 0,7 litra
 • Cola 0,5 litra 0,8 Eura (domáca, originál viac)

Zo suvenírov možno spomenúť najmä

 • multifunkčné šatky (niečo ako čínsky Buff) - 2,5 až 3 Eurá
 • náramky Powerbalance - 6 Eur
 • náramky s mušľami, cingrlátkami a pod - od 3 Eur

Autopôžičovne v Analipsi

Na internete som našiel, že by v Analipsi mala fungovať autopôžičovňa Nik. Bola oproti Paul Marie, trochu bližšie k moru. Počas nášho pobytu tam však nik nebol. Neviem, či sa presťahovali, alebo zrušili. Rovnako podľa fotiek mala fungovať nejaká autopôžičovňa oproti Sparrow travelu. Počas nášho pobytu tam bolo prázdne miesto zarastené burinou.

Pred dovolenkou sme sa s polovičkou dohodli, že si požičiame auto aspoň na týždeň a budeme jazdiť, do Paul Marie budeme chodiť iba spať :-). Navyše už na predchádzajúcej dovolenke som pokukoval po Jeepe Suzuki Jimmi, padlo rozhodnutie, že si požičiame Jimmiho. Šli sme teda obzrieť ostatné pôžičovne v Analipsi. Celkovo som našiel asi 3 alebo 4 Rent a car-y, keďže však mali pobočky na viacerých miestach tak sa zdalo, že za každým rohom jedna autopôžičovňa je. Bleskový prieskum v autopôžičovniach priniesol prvé ovocie. Najlacnejší Jimmi pri 7 dňovom prenájme vychádzal od 50 Eur na deň v autopôžičovni Perseas po najlacnejší 35 Eur v autopôžičovni Summer Time. Navyše keď som porovnal poistné podmienky, prenájom a pod., rozhodol som sa pre Summer Time (www.analipsis.com/summertime, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., tel. 28970 - 21221, service te. 28970 - 25140). Okrem iného ponúkala 24 h road assistence all over Crete, Second driver without extra change, Baby seat a roof racks, Fully comprehensive insurance (cdw), third party liability insurance unlimited, Tires, wheels, glass, fire, theft insurance, Personal accident insurance. Okrem toho možnosť požičať auto od večera do večera.

S prenajímateľkou Sonjou zo Summer Time (pobočka za prístavom, vľavo od kostolíka) som sa bavil aj o tom, kam by som chcel ísť, tá ma upozorňovala na to, že plánovaný výlet medzi Paleochorou a Elafonissi po of-roade je možný, avšak závisí to od stavu cesty, pretože napríklad po lejakoch môže cestu zrušiť úplne. Je vraj lepšie opýtať sa domácich a upozornila ma, že na of-road sa nevzťahuje road assistance. V prípade potreby sa môžme staviť hocikedy a oni nám auto grátis umyjú a pripravia.

A tak sme si auto zabookovali na druhý deň, večer po ôsmej sme sa preňho zastavili, spísali zmluvu a ja som si prevzal čerstvo vyumývané auto. Keďže ma Sonja predtým upozornila, že auto je trochu "buchnuté", prezrel som si ho dôkladnejšie. Ľavý predný aj ľavý zadný nárazník boli trochu rozsypaný, zadný aj trochu pozliepaný. Chcel som teda, aby mi to zapísali aj do zmluvy, čo chlapík predvádzajúci mi blikre hneď aj spravil - dokreslil na zmluvu šípky a dopísal - Damage. Bol som si aspoň trochu istý, že ma nebudú naháňať za túto niečiu nepozornosť pri parkovaní.

Na záver nutno dodati, že pri odovzdávaní auta sa žiadne problémy nevyskytli, Sonja skontrolovala budík pripojený na palivo a potešila sa, že zadný zadrátovaný blatník ešte stále drží. Predný držal tiež, iba z neho pár krychích sklíčok blinkra vypadlo.


Posledne pridané

Novinky

Doplnené 5/2022

Čítať ďalej...

Podobné články