ATC TajovNeďaleko Banskej Bystrice sme v autocampingu Tajov (dnes tuším Veľký dvor) strávili pár dní. Niežeby to bolo nejaké päťhviezdičkové zariadenie s All inclusive, práve naopak, je to skôr zariadenie, ktoré má svoje najlepšie časy dávno za sebou, ale pokiaľ človek potrebuje na pár dní niekde zložiť svoje kosti, tak postačí.

Posteľ k dispozícii, voda tiež, bufet pri recepcii, neďaleká reštaurácia Tanečnica zatvorená, blízka reštaurácia Salaš takisto, ešteže bol otvorený neďaleký penzón Slniečko so svojou reštauráciou. No, čo by ste si ešte navyše želali???

Keďže udrela práve vlna horúčav, rozhodli sme sa, že pôjdeme na malý výlet do kráľovstva vody a stromov, teda po slovensky niekam, kde stromy zmierňujú horúčavy a pretekajúca voda zabezpečuje aj dýchateľný vzduch. Keďže som manželke ponúkol iba jedinú alternatívu, táto ju bez reptania prijala. Aby to však nemala až také jednoduché, išli sme sa pozrieť najskôr do lyžiarskeho areálu Králiky, ako sa to v okolí zmenilo.

Králiky

Naposledy sme na Králikoch boli pred niekoľkými rokmi (možno by som mal povedať pred niekoľkými desaťročiami, moje spomienky siahajú niedke do obdobia rokov 1990, možno aj viac). Auto sme zaparkovali na parkovisku U Ruskov a po novej asfaltovej ceste sme sa vydali hore s nemilosrdne páliacim slnkom v chrbte. Po pár minútach sme minuli otvorené závory a za chvíľu sme boli pri údolnej stanici lanoviek. Veľká nová budova, zrejme všetko v jednom, ale vedľa nej rozbitá a chátrajúca stará reštika - Koliba pri vlekoch, neďaleko hrdzavý stánok... Hlavne, že je tu obrovské parkovisko. Je vidieť, že tento kút krajiny je orientovaný na zimu. Na Chatu nad Králikami sme už radšej ani nešli, škoda si kaziť pekné spomienky. Po rovnakej ceste sme sa vrátili na rozcestie U Ruskov, kde sme chvíľu obdivovali dômyselný rozcestník. Turistické značky, cykloturistické značky, lyžiarske trasy... Niečo označené časovým údajom, niečo v kilometroch. Čert aby sa v tom vyznal.

Ešte krátka prechádzka chodníkom Linharta a vraciame sa naspäť k autu. Potom krátka zastávka v penzióne Králiky na malé osvieženie a už si to šinieme autom naspäť cez celú dedinu až na spodný okraj dediny za veľkú neprehliadnuteľnú zákrutu.

Králická tiesňava - vstupTu sú pri ceste dve menšie štrkové parkoviská a tabuľa s mapou označujúca vstup do Králickej tiesňavy. Tu teda zaparkujeme auto, berieme foťák a ideme si oddýchnuť do tieňa statných dubov, bukov, chránených tisov, odhodených pneumatík a iného sajrajtu - teda pozdĺž Farebného potoka.

Prvá časť chodníka je takmer po rovine popri potoku. Po pár metroch prichádzame k spadnutému mostíku. Vstup k mostíku stáži lebka. Tu začína kráľovstvo rezačov nevinných hláv (pozri foto). Mostík drží nejakým nevysvetliteľným prírodným úkazom. Je v trištvrťke zlomený do strany. Levitujeme teda po ňom na druhú stranu potoka. Chodník mierne stúpa, aby nás zaviedol k tabuli, kde je písané že tu chránia Tis. Dokonca niekoľko tisov. Potom už zas klesá k potoku, kde sa váľajú ďalšie nezvyčajné veci - dve pneumatiky z motorky, kovový barel, množstvo drobného aj väčšieho kuchynského aj stavebného odpadu. Pomedzi to plno červeného, hnedého, zeleného i iného lístia, aby sme nezabudli, že se pri Farebnom potoku. Chodník stúpa dohora ponad prvú tiesňavu, míňame lavičku a za ňou sa narovnáva. Za chvíľu prichádzame k rozcestiu a cirkulárovému stromu. Podľa povesti tu jeden z obávaných rezačov hláv uložil uloveného chlapa na cirkulár, ale nevšimol si, že reťaz na krku obete nie je zlatá, ale je z ocele. List na cirkulárke sa zasekol, odtrhol sa, vyletel pod uhlom približne 39,5 stupňa, ufikol rezačovi hláv palicu, rozbil mu pivový pohár a zasekol sa do stromu. Aspoň toľko hovorí povesť. Ak ste počuli inú, nuž verte, čomu chcete.

Od rozcestia je to už iba pár metrov dolu kopcom k vodopádu. Môžete pokračovať chodníkom a dostanete sa nad vodopád, alebo od rozcestia zísť rovno šikmo dolu a dostať sa k potoku pod Králický vodopád. Tu je to krajšie, prichádzate k ďalšej tiesňave tvorenej dolomitmi a to ešte ani v Taliansku nie ste. Dolomit je taká divná skala, ktorá sa štiepi horizontálne aj vertikálne a potom to vyzerá, ako keď pripitý roboš stavia dom z mačacích hláv.

Králický vodopád v čase našej návštevy mal nízku hladinu, parníky teda na ňom neplávali. Múdre tabule hovorili, že má výšku približne sedem metrov a najkrajší je v čase topenia snehu a po výdatných dažďoch. My sme až dovedy nechceli čakať, nevzali sme si totiž nič na jedenie a preto sme sa vydali po vlastných stopách naspäť k autu. Keďže zlomený mostík vydržal, dostali sme sa šťastne až k autu.

 

Vo FOTOGALÉRII nájdete fotografie z Králickej tiesňavy, farebného potoka, Králického vodopádu i ATC Tajov.


 

Začiatkom roka 2012 došiel Stefanynke list od ochranárov. Majú pravdu, niektoré informácie na stránke Stefanynka naozaj chýbajú. Žiadam aj ja všetkých návštevníkov, ktorí tento krásny kút navštívia, aby sa taktiež správali podľa návštevného poriadku, okrem iného uvedeného na dolnej tabuli, ktorá je umiestnená na pravej strane parkoviska (smer od Banskej Bystrice do obce Králiky).

Za rešpektovanie vopred ďakujú Stefanynka a príroda

 

Dobry den,

po precitani Vasej stranke
http://www.stefanynka.sk/2011-kralicka-tiesnava-banska-bystrica/kralicka-tiesnava-a-kralicky-vodopad je potrebne Vam zaslat aspon par pripomienok, ktore doplnia, spresnia udaje tam uvedene:

- nie je tam ani slovom spomenute, ze Kralicky vodopad sa nachadza vo vyhlasenom  maloplosnom chranenom uzemi - prirodna pamiatka Kralicka tiesnava,   v uzemi ktorej v sucasnosti plati 4. (stvrty) stupen ochrany (zakon c. 543/2002 Z. z. o ochrane prirody a krajiny)


- podla tohto zakona je pohyb mimo vyznaceneho naucneho chodnika t.c. zakazany, t.zn., ze zostupovat akymkolvek smerom a trasou k Farebnemu potoku a Kralickemu vodopadu nie je mozne (o. i. negativ je navstevnikmi poskodzovany chraneny biotop a podny povrch, cim sa zvysuje riziko podnej erozie vo vyrazne strmych svahoch tiesnavy)

- tzv. nezvycajne veci uz boli viackrat z potoka odstranovane, snaha niektorych obcanov SR (pravdepodobne aj obyvatelov kontaktnej obce Kraliky, chatarov, motoristov...) ich tam vnasat je vsak trvala......

Zatial aspon tieto zavaznejsie nepresnosti, dalsie nie je nutne teraz pertraktovavat.


Vase stranky su informujuce a po respektovani aj takychto pripomenok mozu ziskat este vacsiu doveryhodnost  a popularitau, co bude prospesne pre ich vsetkych navstevnikov.


S pozdravom


I.R
.
Sprava CHKO Polana
Ul. J. M. Hurbana 20
960 01 Zvolen

PS: Chranene uzemie PP Kralicka tiesnava je v uzemnej posobnosti uvedej Spravy (!! nie je sucastou CHKO Polana, je situovane v tzv. volnej krajine!!).


Posledne pridané