Vyhliadka na Trávnom Ždiari - vľavo Kremnické vrchy a v strede Kordíky

Výlet z Banskej Bystrice. Pôvodne sme mali naplánovaný len taký ľahký výletík. Reku, vyvezieme sa do Králik a odtiaľ modrou na Suchý vrch a na vyhliadku na Trávny Ždiar a späť do Banskej Bystrice. Lenže večer začalo liať a pršalo takmer až do rána. Úsek medzi Králikami a Mútnym som čakal, že by mohol byť bahnový a tak sme zmenili plány a vyrazili v podstate z Mládežníckej až po Chatu na Suchom vrchu asfaltom.

Banská Bystrica - Vľavo Pánsky diel

Vartovka

Stúpanie z Mládežníckej hore dôverne poznám. Jediné čo nepoznám je tá nová výstavba. Etapa I, etapa II a etapa III. No a ešte Cesta sa v zime neudržiava a samozrejme Posledné dva voľné fleky na predaj - čo mi pripomenulo predchádzajúci výlet Donovaly - Banská Bystrica.

Z Mládežníckej na Suchý vrch

Výhľady smerom na Pánsky diel a Nízke Tatry, Urpín, Vartovku a smerom na Zvolen.

Banská Bystrica

Prameň Želiarec fungoval, aj keď úplne inak, ako som si ho pamätal ja. Dokonca aj okolie bolo ako vymenené. Akurát tá spustnutá Chata na Suchom vrchu zostala rovnaká.

Studnička Želiarec

Gril na Suchom vrchu

Vpravo Majerova skala a doľava stúpanie na Krížnu

Chata na Suchom vrchu - voľakedy obľúbené výletné miesto

Od Chaty na Suchom vrchu vedie odbočka mierne doľava cez lúku. Vnorí sa do lesa a začína kľučkovať a stúpať hore. Za chvíľu sa objavia prvé rebríky na ferate na Trávny Ždiar. Prvý vedie ku skalnému oknu, druhý rovno cez toto okno. Potom ešte pár ďalších a sme na vyhliadke.

Suchý vrch, ferata na Trávny Ždiar

Suchý vrch, ferata na Trávny Ždiar

Suchý vrch, ferata na Trávny Ždiar

Suchý vrch, ferata na Trávny Ždiar

Suchý vrch, ferata na Trávny Ždiar

Suchý vrch, ferata na Trávny Ždiar

Suchý vrch, ferata na Trávny Ždiar

Vyhliadka na Trávnom Ždiari

Z vyhliadky na Trávnom Ždiari vidno časť Kremnických vrchov a časť Veľkej Fatry.

Vyhliadka na Trávnom Ždiari - vľavo Kremnické vrchy a v strede Kordíky

Vyhliadka na Trávnom Ždiari - v strede Krížna

Výstup po ferate Trávny Ždiar sa dá absolvovať takmer v každom veku, my sme pod feratou predbiehali rodinku s dvoma malými deťmi (najmladšie odhadom 4-5 rokov) a nemali problém to vyšliapať po svojich (samozrejme, s ochrannou rukou rodičov).

Trávny Ždiar - od vyhliadky ešte pár metrov vyššie a potom už iba dolu až k Chate na Suchom vrchu

Zostup je bez technického zabezpečenia a niekedy bolo potrebné na strmom teréne si dávať dobrý pozor pri prekračovaní trčiacich koreňov. Rovnako pri vyumývaných výhľadoch a teda pri rozmočenom teréne odporúčam opatrnosť.

Suchý vrch - pohľad zo zostupu na časť feraty na Trávny Ždiar

Po úspešnom návrate k nefungujúcej Chate na Suchom vrchu sme riešili dilemu, kadiaľ naspäť. No a padlo rozhodnutie, že pôjdeme obzrieť Tajovskú kopu.

Cestu zbežne poznám. Navyše je aj v stiahnutej Freemape v GPS. No a do tretice som ňou už dvakrát išiel aj s polovičkou. Samozrejme, podľa GPS. Prvýkrát to nedopadlo celkom podľa našich predstáv. Zo začiatku sme sa držali nejakej traktorovej stopy, ktorá sa asi v trištvrťke stratila a zvyšok sme kufrovali v lese.

Druhýkrát sme sa presne držali trasy v GPS. Asi dve tretiny sme preskakovali polomy, trikrát kľučkovali cez potok - no čo vám mám hovoriť. Bol som rád, že som najbližší mesiac dostal aspoň teplé jedlo.

Teraz som trasu síce dopredu pripravenú nemal, ale zbežne som vedel, že na rozdiel od GPS musíme ešte trochu viac doľava. Držali sme sa teda hlavne cesty. Až tak, že sme nejako minuli správnu odbočku a zatočili trochu viac doprava. Po ceste a po chrbte sme lúkami došli až na koniec sveta. Vlastne nie celkom sveta, iba na koniec cesty. Dalo by sa vrátiť, ale za nami bol taký nepríjemný bahnový úsek, že sme sa radšej po chrbte pustili rovno dolu.

Okolie Suchého vrchu

No a dolu nás čakal ďalší bonbónik v podobe tečúceho potoka rozbahneného po nájazdoch kráv. Kto to bahno nezažil - neuverí.

Tiesňava zo Suchého vrchu do Tajova

Tajovská kopa

Tajovská kopa

Nakoľko v Tajove by sme museli vysedávať po krčmách a čakať na miestny dostavník do Banskej Bystrice pomerne dlho, vyšli sme si ešte poobzerať krásy ihriska v Tajove, poobdivovať Sokolovo i prameň na Nevoľnom. Odtiaľ popri starom salaši okľukou až do Riečky, kde sme pri miestnom obecnom úrade nabrali trochu sily. Sily sme potrebovali, nakoľko z Riečky do civilizácie je to autobusom ešte o pár hodín ďalej ako z Tajova.

Posedenie nad Nevoľným. Studnička, gulášvejcajg, poháre a iné vymoženosti k dispozícii

Chaty nad Tajovom

Do Riečky

Až takmer po družstvo v Podlaviciach je to samý asfalt. Aby sme nemuseli asfaltom až na hotel, odbočili sme doľava hore a poľnou cestou sme došli až k nemocnici.

Podlavice

Už mi na tej ŠPZ-ke chýbalo iba: PF 3017 :-)

Od nemocnice posledný asfalt toho dňa až po hotel.


Trasa výletu Banská Bystrica - Suchý Vrch - Trávny Ždiar - Tajov - Riečka - Banská Bystrica na mape

Prejdené cca 20 km, prevýšenie okolo 750 metrov.

  • Občerstvenie Banská Bystrica (Mexický dvor), Suchý vrch (Grilbar, predtým tuším Ponybar), Tajov, Riečka.
  • Voda na Želiarci a na Nevoľnom.
  • Zaujímavosti Ferata Trávny Ždiar a Tajovská kopa.

Posledne pridané

Novinky

Doplnené 5/2022

Čítať ďalej...