Výlet z chaty Kamilka na Dedovku a vrch Veľká Rača

Veľká RačaPrvý výlet viedol autom od chaty Kamilka na parkovisko pod sedačkovú lanovku na Dedovke.

Na vrchole krátke občerstvenie v mierne predraženom bufete a dlhšie občerstvenie v podobe pár jázd na bobovej dráhe, slovensky zvanej aj Alpincoaster. Najlepšie sa bobová dráha fotila zo sedačkovej lanovky, ostatné fotky boli už trochu proti oblohe.

Keď sa nám zo zákrut začal kolísať aj žalúdok, pokračovali sme po zelenej značke popri vrcholových staniciach lanoviek až na vrchol Veľkej Rače. Cestou sme si pozreli aj avizovanú jaskyňu, mne sa zdala trochu malá. Cestou na vrchol nás predbehli asi dvaja cyklisti. Na vrchole Veľkej Rače rozhľadňa s ružicou okolitých kopcov, škoda, že väčšina nápisov bola ťažko čitateľná, ale tie hlavné sa nám podarilo nájsť. Pri Schronisku sa páslo niečo mliečnohnedé, najskôr som myslel, že srnka, ale syn po pohľade do fotooptiky hovorí, že koza. Keďže začalo popŕchať, vydali sme sa na cestu dolu.

V chate na Rači (pri trampolínach) sme pokoštovali guláš (posledný, tak k nemu pribudlo aj niečo iné) a vydali sa cestou dolu k autu. Žltá je pomerne strmá a nepríjemná, ale nakoniec sme to zvládli bez straty kvetinky.

Veľká Rača, Dedovka. Alpincoaster

Veľká Rača

Oščadnica. Neďaleko chaty Kamilka


Výlet na Vychylovku a do Čadce

Druhý výlet bol automobilový. Od chaty Kamilka, Oščadnicu na hlavnú cestu a smerom na Starú Bystricu a Vychylovku. Vychylovku som našiel na prvýkrát (vtedy ešte nebola otvorená nová cesta na Oravu). Vláčik (HLÚŽ - tuším historická lesná úvraťová železnica) bol pristavený, ale nebolo dosť ľudí. Keď sme neskôr odchádzali, tak sme stretli dva české autobusy, ale zas tých ľudí bolo priveľa. Takže najlepšie asi je, keď ľudí nie je ani málo, ani veľa.

Vychylovka

Cestou sme sa zastavili pozrieť si Čadcu. Zaparkovali sme pri Bille, prešli sme námestie a priľahlé hlúposti a vrátili sa k Bille do reštaurácie Safari. Zaujímavé prostredie, celkom chutný obed. Po obede ešte nákup a návrat do chaty Kamilka.


Malá Fatra, Jánošíkove diery

Cesta cez Starú Bystricu do Terchovej a ešte kúsok ďalej k hotelu Diery. Hotel Diery vyzerá ako pri rekonštrukcii. Na WC nás posielajú na poschodie a tam zrazu prestreté stoly, akoby sa nechumelilo.

Popri potoku po značke do Dier. Počasie nič moc, hlavne že neprší. Ale pršalo predtým a diery sú šmykľavé. A blato je mazľavé. Nové diery s rebríkmi sú v pohode. Zhora prichádza školský výlet a najmä posledný učiteľ má toho dosť (asi nosil deti na chrbte :-) ). Vyhliadky sú trochu zarastené, takže ani výhľady nič moc. Koliba v Podžiari zavretá a Horné diery poriadne mokré. Občas sme zapadali do vody až pod vrch turistických topánok. Už nám len chýba, aby na žltej a zelenej do Štefanovej bolo blato. A veru, že aj bolo. A nie málo. Skôr by som napísal, že poriadne. Cesta dolu po mazľavom blate pripomínala šmýkanie na snehu. Aj som jeden čas hodil pod zadok dva drúčiky ako palice pri bežkovaní, ale hlboké jarky ma ťahali stále do stredu najväčšieho blata, tak som toho radšej nechal. Do Štefanovej sme došli zapráskaní skoro jak tie svine (píšem skoro, lebo my sme boli iba po kolená).

Malá Fatra - Diery

Malá Fatra, Diery

Malá Fatra. Koliba Podžiar

Papu v penzióne Sagan nás znovu postavilo na nohy (no, niekoho aj slivovica, ale ja som to nebol :-( ), a tak sme pokračovali k Podžiaru vcelku ľahko. Tu dobiehame školský výlet, ktorý prechádzal okolo našich plných tanierov prednedávnom. Pred Starými dierami ich nechávame totálne za sebou a na parkovisku nachádzame aj auto.


Poučenie podľa Stefanynky

  1. Oščadnica je zimné turistické stredisko. V lete (možno iba v predsezóne) tu skapal pes. Prešli sme celú dedinu, kým sme našli niečo pod zub. Aj to nás na začiatku upozornili, že nemajú nič s mäsom, iba miestne špeciality.
  2. Smažený syr v penzióne Fuňák ako špecialita nebol zlý, dali sa zjesť aj halušky. Najhoršie obišla polovička, ktorá namiesto zemiakových placiek dostala akési malé placičky, z ktorých kvapkalo čosi husté, žlté (asi Madit oil).
  3. V Oščadnici som zhliadol tabuľu, vraj cyklistické trasy v Oščadnici. Neviem, ktorú Oščadnicu mysleli, ale v tej, kde sme boli my, jazdili všetky bicykle po ceste, najlepšie dva až tri vedľa seba.
  4. Perfektne tu fungovala prímestská doprava. Nové autobusy (na hornom konci totálne prázdne) niekoľkokrát za deň z Čadce až k Lalíkom.
  5. Do Vychylovky choďte radšej v nedeľu, vtedy je tu asi optimálny počet ľudí na vláčik.

Novinky

So zmenou systému mi zrušilo popisy pod fotkami v článkoch. Budem postupne opravovať a dopĺňať... Zatiaľ prosím o dlhšie podržanie myši nad obrázkom, zjaví sa klasický "ALT"

Zo zahraničia sa zatiaľ rysuje Cyprus, Protaras. Ostatné ešte uvidím (teda - dúfam...) - možno Bali na Kréte...

Zatiaľ pridaných pár fotiek do Malých Karpát 2024.