Výlet Čierna skalaZ Bratislavy do Plaveckého Mikuláša s prestupom v Sološnici. Z Plaveckého Mikuláša žltou na Kršlenicu a Čiernu skalu. Odtiaľ dole na Jahodník a pokračovaním žltou značkou okolo Smolenického zámku až ku kostolu.

Odtiaľ ešte zeleným náučným chodníkom cez Molpír na Vlčiareň a dolinou Hlboča späť do Smoleníc. Odtiaľ už naozaj autobusom späť do Bratislavy.

Z Plaveckého Mikuláša na Čiernu skalu

Po vystúpení z autobusu v Plaveckom Mikuláši celkom slušne pršalo. Ísť, či neísť? To bola otázka. Vedel som, že ma čaká mokro a blato, no a ešte poriadne šmykľavo. Ale čakať na bus do Blavy sa mi nechcelo. Tak som vytiahol vetrovku, foťák a urobil prvú fotku. Foták som zastrčil do ruksaku a spravil pár krokov. Po tretej  fotke sa mi odnechcelo vyťahovať foťák neustále z batohu a tak som ho strčil pod vetrovku. Našťastie, do 15 minút pršať prestalo. Chodník na Kršlenicu však už niesol stopy po daždi. Do prudkého kopca sa šmýkalo celkom poriadne.

Plavecký Mikuláš, pod kostolom

Plavecký Mikuláš

Z Plaveckého Mikuláša na Kršlenicu

Stúpanie na Kršlenicu

Vyhliadka a lezecké terény na Kršlenici

Kršlenica

Kršlenica

Kršlenica

Kršlenica

Plavecký hrad z Kršlenice

Plavecký Mikuláš z Kršlenice

Medzi Kršlenicou a rozcestím pod Čiernou skalou

Stúpanie na Čiernu skalu

Čierna skala

Z Čiernej skaly na Jahodník

Okolie Čiernej skaly bolo celkom slušne zaburinené, teda dosť mokré a šmykľavé. Zostup z Čiernej skaly bol na mazľavom blate tiež celkom zaujímavý.

Čierna skala

Čierna skala

Čierna skala

Čierna skala

Čierna skala

Pod Čiernou skalou

Neďaleko horárne Polámané

Jahodník - tabuľa do jaskyne Driny

Z Jahodníka k Smolenickému zámku

Z Jahodníka som sa vydal po žltej značke smerom k Smolenickému zámku. Po strmom výšľape asfaltom na rozcestie so zelenou značkou (k jaskyni Driny) nasledoval zábavný úsek s ukážkami práce pracovníkov lesného závodu. Zaujali mnohé. Najmä však rozbahnené koľaje po ťažkej technike na lesných cestách, prípadne stopy stredne ťažkej techniky slúžiace na pohodlné približovanie motorových píl so živým príslušenstvom v podmienkach blízkych prírodnej rezervácii. Prípadne nákladné auto odvážajúce drevo kdesi sponad Vlčiarne.

Na žltej značke neďaleko jaskyne Driny

Záruby z Vlčiarne

Rozcestie na Vlčiarni

Smolenický zámok

Záruby od Smolenického zámku

Náučný chodník na Molpír a dolinou Hlboča do Smoleníc

Nakoľko koniec dňa bol v nedohľadne, od kostola v Smoleniciach som sa ešte vybral obzrieť krásy hradiska Molpír. Molpír si treba zaslúžiť zdolaním prudkého kopca. Škoda, že ešte neboli zrelé tie jahody popri ceste. Samotný Molpír bol riadne zarastený burinou, občas sa strácal aj ten úzky chodníček.

Náučný chodník na Molpír

Molpír

Pohľad od hradiska Molpír. Dolina Hlboča - smer Smolenice

Pohľad od hradiska Molpír. Dolina Hlboča - smer Vlčiareň a Záruby

Od Vlčiarne do doliny Hlboča

Hlboča

Hlboča

Občasný vodopád v doline Hlboča šetril vodou, prípadne by sa to dalo povedať aj tak, že vodári asi nevymenili tesnenie.

Občasný vodopád v doline Hlboča pri Smoleniciach

Hlboča


Podobné články