Príjemná prechádzka v Malých Karpatoch v sparnom dni. Meteorológovia hlásili teploty cez 35 stupňov a tak som sa vybral na jednoduchú prechádzku väčšinou popod stromy. Autobusom ráno z Bratislavy cez Rohožník (prestup) až do Plaveckého Mikuláša. Tu chvíľu cez dedinu hore asfaltkou po slnku, ktoré ešte nebolo také silné. Navyše z dolinky príjemne pofukovalo. Zaujímavé pohľady na lezecké terény v skalách Kršlenice zanedlho vystriedal chládok lesa. Stratili sa tým spomínané výhľady, avšak lesná asfaltka v tieni stromov príjemne stúpala smerom na Mon Repos. V okolí presvitali zaujímavé skaly pomedzi stromy. K jaskyni Deravá skala viedol vychodený chodníček (vpravo od asfaltky) a bol tu osadený aj informačný panel. Na strope jaskyne sa trblietali nity a pri vchode viseli aj nejaké expresy so sľučkami. Ale nikde ani živáčka.

Od Mon Reposu červenou značkou cez Amonovu lúku, Klokoč, sedlo Uhliská a Mesačnú lúku na Roštún (Vápenná). Treba spomenúť, že prameň na Mesačnej lúke netiekol a skalnaté partie až takmer po Roštún boli dosť zarastené. Našťastie žihľavy bolo málo.

Z Roštúna červenou dolu až na rozcestie Pod Malou Vápennou a odtiaľ zelenou do Sološnice.

Plavecký Mikuláš

Plavecký Mikuláš

Deravá skala

Deravá skala

Deravá skala

Mon Repos

Mon Repos

Amon

Amon

Klokoč - vľavo Vysoká, vpravo Roštún

Klokoč

Klokoč - pohľad na Vápennú (Roštún)

Klokoč

Klokoč

Klokoč - divozel

Odborníci odporúčajú nosiť na turistiku podrážku Vibram. Či ju odporúčajú nosiť aj domov - neviem

Mesačná lúka - netiekla

Mesačná lúka

Roštún

Roštún

Roštún

Roštún

Roštún

 


Výlet trval necelých 5 hodín pomalou chôdzou a mal asi 15 kilometrov. Asfalt na začiatku (po Mon Repos) a na konci (v Sološnici). Pramene pri Mon Repose, na Amonovej lúke a na Mesačnej lúke (ten práve nefungoval). Občerstvenie a prípadne obchod aj v Plaveckom Mikuláši a v Sološnici. Väčšina trasy viedla popod stromy, teda v tieni. Trasa je vhodná aj pre deti (na hrebeni Vápenej opatrne).

Trasa výletu na Turistickej mape SK

 


Novinky

So zmenou systému mi zrušilo popisy pod fotkami v článkoch. Budem postupne opravovať a dopĺňať... Zatiaľ prosím o dlhšie podržanie myši nad obrázkom, zjaví sa klasický "ALT"

Zo zahraničia sa zatiaľ rysuje Cyprus, Protaras. Ostatné ešte uvidím (teda - dúfam...) - možno Bali na Kréte...

Zatiaľ pridaných pár fotiek do Malých Karpát 2024. 

Podobné články