Alanya picnic

Výlet loďou z prístavu v Alanyi okolo pevnosti v Alanyi až k najbližšiemu stredisku. Cestou možnosť skočiť si z Jaskyne lásky, kúpanie v mori a plávanie vo fosforeskujúcej jaskyni. Jaskyňa lásky je taká malá diera vo výške asi 10 m nad morom, kam sa musíte po krátkej plavbe a po preplávaní pár metrov vyšplnať. Kamene sú ostré a mokré. Po zdolaní tejto steny vojdete do tmavej jaskyne, preplazíte sa na druhú stranu brala do trochu väčšej jaskyne a z malého vystupku môžete (vlastne teraz už musíte) skočiť do vody - vaša loď totiž medzitým oboplávala výbežok a teraz čaká iba na vás.

Potom pokračujete loďou na západný koniec Alanye, kde naložia potraviny na piknik (nejaký robustný róm zo Slovenska tomu hovoril dosť výstižne ťavie mäso) a plávate k najbližšiemu stredisku. Tu zakotvíte a vy môžete plávať, až kým sa nepripraví jedlo. Opečená fašírka, zelené chaluhy - ale čo všetko nezje hladný človek. Cestou naspäť sa zastavíte pri fosforeskujúcej jaskyni. Literárne pramene hovoria, že by tam malo byť podzemné jazero, ale to by bolo treba prekonať ďalšiu skalnú bariéru. Fosforeskujúca jaskyňa je malá diera pod bralom, na ktorom leží aj hrad Alanya. Keď vplávate dovnútra a dáte si pozor, aby vás vlny neobúchali o ostré skaly (prípadne aby vás nepritopil iný bláznivý plavec), uvidíte pod sebou svetielkovať vodu. Vyzerá to ako strašidielko z Lega, ktoré mal kedysi syn.

Nákupný výlet  Antalya a hotel Sera so zlatníctvom

Antalya, zlatníctvo SeraPrehliadky koženej tvorby a zlatníctva spojené s nakupovaním. Prehliadka Manavgatských vodopádov. Miestny predavač nám ponúkal malý praclík za pol milióna (samozrejme, že nie slovenských korún či eur). Zlatníctvo pri hoteli Sera, kde si môžete prezrieť zaujímavé výrobky, kto má veľa peňazí, ten sa s nimi múže aj odfotiť, kte ešte viac, ten si tam môže aj nakúpiť. Palác je to isto zaujímavý, zlatom vykladané stĺpy, niekde som počul, že sa to robí tak, že sa zlato rozklepe na veľmi jemné šupinky, ktoré sa potom štetčekom nanášajú na konkrétny povrch. Ak je to pravda, tak klobúk dolu pred toľkou trpezlivosťou. Na záver obed vo vedľajšom 5* hoteli Sera na okraji Antalye.

Iné výlety z Alanye

Na tie som sa počas dvoch týždńov nedostal, aj keď som veľmi chcel. Naša delegátka nebola schopná (asi ani ochotná) zebezpečiť tieto zájazdy a sám som na dvoj- a trojdňový zájazd v autobuse plnom Turkov ísť nechcel. Niektorí odvážlivci si to síce vyskúšali, ale holt, ten všade sa šíriaci pach kože ma odradil. Išlo o výlety do Pamukalle (absolvoval som v roku 2012)a Kapadokia - možno nabudúce.

 


Posledne pridané

Najčítanejšie na Stefanynke