Dovolenka v hoteli Pegasos Beach v stredisku Faliraki na ostrove Rodos v roku 2015. A je už po nej. Vzhľadom na približujúcu sa finančnú krízu prebehla úplne bez problémov. No a pretože hotel Pegassos Beach je umiestnený v tichšej časti letoviska Faliraki a tiež preto, že prebehla začiatkom júna, tak nás trochu obchádzali aj tie blázince nemeckej či anglickej mládeže. Trochu sa to začalo meniť až pred našim odchodom, ale nebolo to až také hrozné.
Hotel a okolie hotela Pegasos Beach
Ide o väčší hotel na kraji letoviska Faliraki. Keď to počítam od centra Faliraki, tak je asi tretí či štvrtý, ostatné hotely ležia oveľa ďalej. Má 6 poschodí a plno izieb. Niektoré izby sú kompletne rekonštruované, takzvanné Deluxe. To znamená, že sú aj drahšie. Neviem presne o koľko sú drahšie, ale vo výťahu boli každú chvíľu oznamy, že ponúkajú deluxe izby za polovicu. Výhodou týchto izieb bolo, že mali nielen priamy výhľad na more ale aj to, že mali samostatné výťahy, ktorými obyčajní nedeluxe smrteľníci väčšinou nechodili. Neviem ani posúdiť, nakoľko sa tieto deluxe izby podieľali na hviezdičkovaní hotela. Lebo mne hotel pripadal ako obyčajný grécky štvorhviezdový, na recepcii mali vytlačené z nejakého advisoru 4,2 hviezdičky, ale cestovka ho má ako 5-hviezdový.
Najhoršou skúsenosťou hotela Pegasos beach boli výťahy. Hneď oproti recepcii boli dva pre bežných smrteľníkov. Teda aj pre nás. Výťahy boli so zberným riadením. Ale ten zberač bol asi grécky - lebo keď sa mu chcelo zberal, keď sa mu nechcelo - nezberal. Ďalším problémom bolo dorozumenie medzi výťahmi. Aj jeden išiel napríklad dolu z tretieho a privolali sme výťah na piatom, tak jeden v kľude oddychoval na prízemí a ten druhý došiel až v momente, keď ľudia z neho vystúpili a niekto sa s ním pohol hore. Občas nešli výťahy oba. To tam potom zavolali opravára a aspoň vylepili ceduľku, že výťahy nepremávajú. Ale aby som im nekrivdil, občas tie výťahy aj chodili :-).
Izby hotela Pegasos beach boli vybavené štandardne. Veľkou výhodou tohto hotela bolo, že sme hneď na začiatku nafasovali okrem karty na plážové osušky aj dve karty na prístup na izbu. To uľahčilo nielen prístup pri prípadných výletoch, ale prípadne sa dala klímou vychladiť aj izba v dobe, keď tam už neboli upratovačky. LCD televízor mal všemožné konektory od výmyslu sveta, chladnička fungovala spoľahlivo. Voda, ktorá nás čakala na uvítanie sa už viac nezopakovala.
Ďalším prekvapením bol systém zamykania v kúpeľni. Som zvyknutý na to, že ak sa chcem zamknúť, otočím zvnútra nejakú páčku a zvonka sa ku mne nik nedostane. Tu to fungovalo opačne. Ak som dokázal otvoriť zvonka, tak vnútri bolo zamknuté. Keď som chcel zavrieť dvere zvnútra, tak som musel v podstate otočiť páčku, čím som odomkol vnútrajšok a zamkol vonkajšok. Pri vychádzaní zas otvoriť dvere a opäť presunúť páčku, aby som odomkol vonkajšiu kľučku, aby som tak dokázal zavrieť zvonka. Dalo sa to riešiť aj tak, že sa dvere trocha hlasnejšie prirazili, avšak potom zostalo zvonka zamknuté. Vyriešili to síce upratovačky, ale aj tie sa čudovali takýmto patentom. Nuž, asi šikovný manažér, prípadne ešte šikovnejší opravár. Prípadne obaja :-).
My sme mali izbu do vnútrozemia. Výhľad oničom, trochu hlučnejšia cesta (ale tým, že sme boli hore, tak celkom v pohode) a nakoľko fúka väčšinou cez pevninu, tak aj to pískanie prievanu. Tí, čo mali výhľad na opačnú stranu - teda k moru - mali zas pod oknami bar. A tí sa zas sťažovali, že do jednej v noci animácie a zábava a do tretej až štvrtej dozvuky. Takže prašť ako uhoď.
K hotelu Pegasos beach ešte patrila recepcia s pomerne sympatickými recepčnými, free wifi zóna okolo recepcie (ináč za poplatok aj na izbách), stolík s miestnou pôžičovňou automobilov (ceny vyzerali dobre, dokonca prvé dve kategórie so zľavou za 25 E na deň), dve masážne kreslá na mince (hojne využívané bezmincovo, keď už všetko naokolo bolo obsadené wifi-maniakmi), nejaký ten biliard, obchodík so zlatom, jeden obchodík so všetkým (tzv. supermarket - občas trochu predražený) a pred vstupom do jedálne bol rozložený miestny fotograf. Dosť otravný. V hoteli bola ešte jedna saunová zóna dôležitá najmä tým, že tam vydávali, zberali a najmä vymieňali plážové uteráky.
Strava a pitie v hoteli Pegasos Beach
Strava v hoteli Pegasos beach bola pomerne chutná. Výber nebol taký široký ako v Turecku, ale na grécke pomery sa snažili. Raňajky boli klasické. Okrem studených mís hlavne praženica na tri spôsoby, nikdy nekončiaca nirvána z opečenej slaniny, varené aj pečené páročky, volské oči opečené z jednej aj oboch strán. Klasické boli aj paradajky, uhorka, feta (aj keď ku koncu bola taká neslaná feta - asi nejaká diétna), cereálie, jogurty. Na raňajky robili kuchári lievance. Na pitie káva, čokoláda, čaj, džús.
Na obedy aj večere sa pitie objednávalo, teda čašník priniesol. Takmer každý deň bolo teľacie mäso, dopĺňali kuracím, rybami, morčacím, občas bola aj baranina alebo zajac. Chuťovo dobré až veľmi dobré, ale boli aj dni, keď sme si nevedeli vybrať. V najhoršom to spravili hranolky.
Ovocia dostatok, najmä jablká, melóny či broskyne. Občas jahody, banány. Výhodou bolo, že sa nezbláznili, ak si niekto odnášal z večere napríklad broskyňu. Sklamali ma zákusky. Boli, ale nič moc. Rovnako bola napríklad aj zmrzlina.
V čase nášho pobytu nefungovala a-la card reštaurácia v priestoroch snack baru - vraj pre malý záujem.
Pool bar bol otvorený od desiatej ráno do piatej. Ponúkal všetko, čo sme potrebovali. Do priestorov baru dávali do skla, na pláž sa dalo zobrať v plastových kelímkoch. Aj tak sme občas videli po pláži váľať sa sklenené poháre. V snack bare ponúkali zas drobnosti na zajedenie, väčšie drobnosti aj na prípadný obed, prípadne aj nejaké to ovocie - melón, jablko a podobne. Hladom by tu nik nemal trpieť.
Po piatej poobede otvárali hlavný bar, kde sa dalo doplniť všetko, čo ste predtým v rámci all-inclusive nestihli. Tu musím povedať, že niektorí ubytovaní all-inclusive nemali. Tí potom platili (buď priamo, ale prostredníctvom účtu izby) nielen za pitie, ale aj za jedlo.
Pláž hotela Pegasos Beach
Pláž hotela Pegasos Beach bola piesková s veľmi drobnými kamienkami pri vstupe do vody. Bola organizovaná, teda za slnečník s lehátkami sa platilo. To okolo desiatej - jedenástej chodil miestny (asi hotelový) výberčí s prenosnou registračnou pokladňou. Minútu trvalo vydanie lístka z pokladne, päť minút trvalo, kým maník presvedčil kontakty na baterke, aby dali šťavu pokladnici.
Miest na ležanie bolo pomerne dosť, najmä vzhľadom na to, že sa tu platilo, kým v blízkosti bazéna to bolo zadarmo. Rovnako potešili drevené chodníčky a koše na odpadky. Medzi plážou a bazénom boli aj sprchy, prezliekárne, masážna búdka a WC.
Okolo bazéna sa ležalo na kachličkách alebo na tráve. Tu boli k dispozícii ležadlá zadarmo, občas sa dal nájsť aj nejaký tieň. K dispozícii bol aj plac s malým bazénom a preliezkami pre deti. Okolo dostatok trávy aj pre dospelácky sprievod.
Blízke okolie hotela Pegasos Beach
Na pláži nič moc. Vľavo hotely, vpravo hotely. Pred hotelom jedna fontána s Pegasosom, parkovisko (trochu nestíhalo a to sme ešte neboli v plnej sezóne). Väčšinou ho už o siedmej zaplnili upratovačky a obsluha. Ale o deviatej večer už zas bolo voľné.
Pred hotelom bola zastávka na miestny bus. Doľava (smerom na centrum Faliraki) viedol chodník pár sto metrov. Na konci pár obchodíkov, ale na prechádzku sa neoplatí. Rovno viedla veľmi prašná cesta na najbližší kopec (pozri výlety). Doprava pár desiatok metrov k druhému hotelu so sieťou obchodíkov a zastávkou miestneho vláčika. Obchodíky boli fajn, hlavne koža, suveníry, kabelky a potom ešte koža, suveníry a kabelky :-) (teda hlavne pre klientelu z Ruska).
Trošku ďalej doprava (pri východe z hotela) bol miestny Aquapark, lunapark, a zoopark). No a ešte ďalej kúpele Kalithea a hlavné mesto Rodos (ale tie boli jednoduchšie dostupné autobusom).
Zaujímavosti a postrehy Stefanynky z hotela Pegasos Beach
Dress code v hoteli
Na raňajky a obedy do jedálne v pohode, písomné upozornenie na vstup v mokrých plavkách. Pri večeri páni minimálne s krátkym rukávom. Kraťasy (aj športové) boli v pohode, akurát som videl, keď nepustili chalana pred nami v tielku (tričko bez rukávov). Musel si ísť obliecť niečo s rukávmi. Neskôr som ho zazrel, ako sedí za stolom v riflovej bunde. Polokošele aj tričká s rukávom boli tiež v pohode (aj tie so športovým motívom). Šaty u dám boli v pohode, aj tie ramienkové. Ako by sa správali v prípade naturalistického poňatia oblečenia som bohužiaľ nevypozoroval :-).