Blue Jay BeachV hoteli Blue Jay Beach v stredisku Marmari na Kose sme už boli v roku 2007 - pozri zápisky z vtedajšej dovolenky. Odvtedy sa hotel naozaj zmenil. Pribudla chladnička. Síce malá, ale na pár fliaš postačila a chladila dobre. Potom ubudla baba z recepcie. Tá tam síce bola, ale keďže vraj mala malé dieťa, tak iba občas. Treťou zmenou bola klimatizácia na izbe. Potešila veľmi. Najmä v boji proti komárom. Tých naopak ešte pribudlo.

Pribudlla aj televízia na izbe. Tá bola skoro nanič, iba sme si na nej párkrát pozreli roztočené video. Predposlednou zmenou boli švédske stoly. Skôr by som ich nazval bufetové, ale v podstate je to naozaj jedno.

Poslednou zmenou bolo, že ľudia zostarli. Ale to my tiež. Najviac to bolo vidieť na staršom majiteľovi hotela. Ten stále pospával pri recepcii s haldou papierov, ale vraj aj varil večere. A to bolo z tých zmien asi tak všetko.


Izba hotela Blue Jay Beach, Marmari, Kos

Izba hotela Blue Jay Beach zostala rovnaká, ako som si ju pamätal spred štyroch rokov. Dvojposteľ, dva nočné stolíky so zásuvkou, zrkadlo so zásuvkou, taburetka, jeden malý stolík a jeden latový stolík, nefungujúci rozhlas po drôte a jedna vstavaná skriňa. Bez políc, na Kose sa vraj všetko vešia na vešiaky. My sme mali 10 vešiakov, našli sa však aj izby, kde nemali žiadny.

Na balkóne jeden plastový stolík a dve stoličky. Okrem toho tam zostali šnúry na vešanie bielizne po predchádzajúcich návštevníkoch. Tu sa dalo vegetiť približne do západu slnka. Potom v celom stredisku prevzali vládu krvilačné komáre. Boli malé, o to viac však štípali. Proti nim pomáhala iba klimatizácia nastavená na 17 stupňov a k tomu dva komárovače. Iba v tom prípade sa ich odporný piskot menil na žalostné skučanie, aby sme ich už konečne na izbe vyhubili :-).

Izba hotela Blue Jay Beach

Izba hotela Blue Jay Beach

V kúpelni bol jeden sprchový kút so závesom, jedno umývadlo, zrkadlo, WC, okienko do chodby so sieťkou proti komárom a neodmysliteľný kôš na použitý toaletný papier. K tomu dva uteráky, dve osušky, a jedna handra na zem. Tá sa hodila aj pred hlavné dvere, keďže tieto mali dole dosť veľkú fugu, čo pri bezvetrí spôsobovalo, že sa tade dostávali komáre a iná háveď do izby a pri vetre tade slušne pískal prievan.

Kúpeľňa hotela Blue Jay Beach

Treba ešte dodať, že okrem klimatizácie a chladničky na izbe ešte pribudol televízor. Niežeby sa tie ich štyri programy dali pozerať, ale TV mala okrem klasického CINCH pripojenia (napr. pre kameru - červený, biely a žltý kolík) aj SCART, klasický PC vstup a dokonca HDMI. Pre milovníkov elektroniky, nabíjačiek a podobných vymožeností uvádzam, že na izbe bolo 4 až 5 elektrických zásuviek, tá piata v prípade, že ste vytiahli tú z TV. Šiesta zásuvka bola na chladničku, tú sme v záujme záchrany života nerušili.

Elektrika bola na klasickú zasúvaciu kartu, tá sa však dala na karike ľahko oddeliť a toto sme využívali na večeru, aby sme izbu pred spaním trochu vychladili.

Izbu upratovali denne, v čase od 9 hodiny až do 15 hodiny, vysypali kôš, vytreli podlahu, narovnali plachtu na posteli a upravili prestieradlo, pod ktorým sa spávalo. Raz vymenili aj uteráky a osušky.


Hotel Blue Jay Beach, Marmari, Kos

Prvou časťou hotela Blue Jay Beach bola budova, kde bola recepcia, spoločenské WC, bar a reštaurácia (a kuchyňa prirodzene). Recepcia - to bol malý pult, kde väčšinou nikto nebol a prislúchajúca skrinka na kľúče, kam uložili aj naše pasy. My sme si ich vyzdvihli hneď na druhý či tretí deň, ale niektoré tam zostali až do odchodu. K recepcii ešte náležala trezorová skriňa, ktorú ste si mohli prenajať za nejakých 17 Eur za pobyt. Keby som tam mal strčiť aspoň polovicu mojich vecí, musel by som si prenajať aspoň tri takéto boxy.

Hotel Blue Jay Beach

Príchod na recepciu hotela Blue Jay Beach. Pohľad z recepcie

Bar hotela Blue Jay Beach

Recepcia hotela Blue Jay Beach. Aj napriek mnohým satelitom na streche nám jeden deň nešla telka. Izby vraj boli napájané z rozvodu káblovej TV na Kose.

Recepcia s jedálňou hotel Blue Jay Beach (vpravo), a ubytovacia časť (za bazénom)

Pri recepcii bol pultík, kde mali všetky cestovky vystavené ich knihy s popisom strediska, výletov a podobne. Tu boli aj nejaké knihy a časopisy na čítanie (asi keby náhodou veľmi fúkalo :-)). Vedľa viseli nástenky, kde delegáti vypisovali svoje odkazy. Najmä tie o odchode nás mierne frustrovali :-(.

Reštaurácia sa delila na kútik, kde bol jedlo, vnútorné posedenie a vonkajšie posedenie. Vnútorné sa využívalo v dobe, keď veľmi fúkalo, vtedy vonku dvíhalo obrusy a máčalo ich v tanieroch.

Pri budove s recepciou bol malý bazén s ešte menšou oddelenou časťou pre deti. Z jednej strany bazéna boli ležadlá (zadarmo), z druhej stoličky. K bazénu patrila aj sprcha so samostatným vývodom na nohy.

Ubytovaciu časť predstavovali dve budovy, jedna menšia, s izbami obrátenými do ulice a na námestíčko (pomerne tichá slepá ulica vedúca k taverne Stavros) a jedna väčšia budova v tvare L, s izbami obrátenými k moru a k susednému hotelu Stella Maris (mali bočný výhľad na more). V podstate mali budovy tri poschodia, to spodné mierne zapustené do terénu. V budovách neboli rampy ani výťahy, do takmer všetkých izieb sa išlo schodami, imobilné osoby by preto v tomto hoteli mohli mať mierne problémy.

Izby zostali zariadené tým istým nábytkom, aký sme si pamätali spred štyroch rokov, jedine, že vyprali povliečky a závesy a vymaľovali izby. No a ešte prerobili spomínanú elektriku, doniesli a sprevádzkovali klimatizáciu a televízor. Ten síce v čase nášho príchodu nefungoval, ale majiteľ to vysvetlil tým, že na celom Kose vypadol rozvod. Keď rozvod znovu začal ísť, vtedy sa telka aj tak nedala pozerať, lebo v nej okrem reklám a pár blbostí aj tak nič nešlo.


Jedlo v hoteli Blue Jay Beach

Jedlo sa podávalo v reštaurácii hotela, v ktorej sa dalo sedieť vnútri, ale aj vonku. Vnútri sme sedávali, hlavne keď fúkalo, pretože vtedy svieži vietor s obľubou zdvíhal obrusy a máčal ich v prinesených dobrotách. Vonku to bolo zaujímavejšie, lebo vtedy nám ráno robili spoločnosť vrabce a večer mačky a psi. Reštaurácia bola verejne prístupná, t. j. mohol tam prísť ktokoľvek a objednať si (tie zvieratká tam boli bez objednávky).

Hotel Blue Jay Beach, Marmari, Kos

Raňajky

Raňajky boli vraj švédske, ale boli jednoduché. Dva až tri druhy klasických gréckych džúsov, teda zarábaných a sladkých. Káva, čaj, mlieko, maslo, med, dva druhy džemov, nejaké tie cereálie. Biely chlieb, malé olivy, paradajky, plátkový syr a jeden z dvoch druhov salámu. Jednoduché, avšak stačilo. Raňajky boli v dobe od 7.30 do 9.30 hodiny.

Večere

Večere taktiež formou vraj švédskych stolov, v čase od 19 do 21. hodiny. Vpravo bol klasicky chlieb, potom nasledovala ponuka šalátov. Nakrájaná uhorka, paradajka, paprika, občas nejaký ten kozí zelený, prípadne aj iný šalát, asi dvakrát zaziky a raz aj nejaký podobný majonézovému. Majonéza bola prirodzene nahradená jogurtom. Ale bol chutný.

Vľavo bola polievka, niekedy paradajková, inokedy zeleninová, kelová či "lentilková" (šošovicová), prípadne aj iná. Dala sa zjesť. Za polievkou nasledovalo hlavné jedlo. Štyri misy, ktoré pravidelne dopĺňali. V prvej väčšinou špagety, k tomu chutná paradajkovo-mäsová omáčka a strúhaný syr. V druhej mise spravidla niečo pre vegetariánov, teda napríklad syrové taštičky, zeleninové štvorce, baklažány a podobne. V tretej mise väčšinou zemiaky, najčastejšie hranolky, ale našlo sa aj zemiakové pyré. V štvrtej mise hlavné jedlo. Hovädzie, bravčové, ryba, souvlaky a podobne.

Pitie sa objednávalo cez čašníka, ktorý následne doniesol objednané a k tomu v malom štamperlíku aj účet. Raz sme pri silnejšom vetre večerali vonku a kým som si druhýkrát naberal, doniesol čašník pitie aj s účtom. Než sa otočil, už bol účet preč. Pri platení pozerá na prázdny pohárik - a ja mu so smutnou tvárou hovorím - My bill is in Kardamena... :-)

Pivo stálo cca 2 eurá, pohár vína cca 2,50.


Ostatné príslušenstvo hotela Blue Jay Beach

Vedľa našej izby bola taká lampa proti komárom. Svietila namodro a každý úspešný zásah oslavovala hlasným zvukom. Bola tak úspešná, že sme prvú noc takmer nemohli spať. Ešte šťastie, že sme po nočnom lete boli unavení. Ráno sa na chodbe pod lampou válalo plno mŕtvych komárov. Pokrývali podlahu hustým kobercom (fotka dokumentuje dni, keď sme už lampu vypínali a teda aj komáre sa presťahovali inde). Ešte viac ich však sedelo živých v okolí lampy a na strope. Nepomáhali ani postreky personálu (teda personál postrekoval komáre :-) ). A tak sme lampu na noc začali vypínať. Tým pádom sme mali nielen nočný kľud, ale aj menej komárov v okolí dverí.

Marmari - komári. To je tých menej komárov pri vypínanej lampe

Hotel Blue Jay Beach v stredisku Marmari na ostrove Kos

Pohľad na hotel Blue Jay Beach od hlavnej cesty v Marmari

 

Budova hotela Blue Jay Beach vľavo je otočená k moru, budova vpravo do tichej ulice

Bazén hotela Blue Jay Beach. Vľavo recepcia, bar a jedáleň

 

Hotel Blue Jay Beach. Pohľad

 

 

 

Hotel Blue Jay Beach. Nočný bazén


Stredisko Marmari

Stredisko sa taktiež nezmenilo (pozri dovolenku Kos 2007). To, čo sme poznali pred 4 rokmi, to tam väčšinou aj zostalo. Aj tá elektrorozvodňa pred hotelom, priamo pri pláži. Dokonca aj ľudia. Maník, čo prenajímal lehátka pred hotelom Stela Maris zostal ten istý. Akurát tento rok trochu viac makal a kým pred štyrmi rokmi sa zjavoval niekedy pred obedom, tento rok sme ho videli už pred deviatou.

Marmari. Pohľad z izby hotela Blue Jay Beach doprava

 

Marmari. Pohľad od mora na hlavnú príjazdovú cestu

Marmari. Pohľad od mora. Vľavo je hotel Blue Jay Beach (biely múr)

Marmari. Motopôžičovňa

Marmari. Hlavné námestie v Marmari leží priamo pred hotelom Blue Jay Beach

Marmari. Ešte jeden pohľad na námestie z hotela Blue Jay Beach

Pár zmien sme však zaznamenali. Ubudla jedna taverna, kde voľakedy blikal nápis Disco. Jeden supermarket sa premenoval z názvu Zografina na Fani. Pribudli taverny, kde ponúkali internet, hlavne Wifi, ale mali aj klasický. No a nad ďalšími zmenami budem musieť tuho rozmýšľať. Teraz ma napadlo, že po stredisku a do Tigaki jazdil vláčik.

Vláčik v Marmari. Premával z Tigaki

Na pláži sa promenádovali aziatky a ponúkali massage. Nový bol aj špongioman a pár veľmi tmavých chlapíkov ponúkajúcich už ani neviem, aký tovar (tuším slnečné okuliare). No a najpríjemnejšou zmenou bola nová sprcha na pláži.

Pohľad z pláže v Marmari

Marmari. Pohľad na Tureckú riviéru


Ceny základných služieb a potravín v Marmari v roku 2011

Chlieb stál od 0,45 E (podobné malej bagete alebo väčšiemu rožku), do cca 2,50 za balený (taký ten štvorcový, nakrájaný, cca 6 až 8 krajcov). Pivo od 0,78 do 1,5 aj viac v plechovke, cca 2 až 2,50 a viac v tavernách, Cola 1,38 za 1,5 litra, retsina 0,5 litra od 1 do 1,5 Eura, voda od 0,5 Eura za 1,5 litrovú fľašu single, od 1,7 do 2 Eur za pack 6 x 1,5 litra, džúsy od 1,2 Eura za liter, jedlo v cenách 6 Eur a vyššie. Melón cca 0,7 a vyššie. Pita gyros v hlavnom meste Kos za 2 Eurá. Ceny v supermarketoch sa pohybovali v závislosti od vzdialenosti od mora (niečo ako vysokohorská prirážka u nás). Pri mori bolo pivo za 1,3 až 1,5 Eura, v druhom markete od 1,2 do 1,4, v supermarkete Konstantinos od 1 do 1,3, vo Fani (zašitý obchodík v uličke pred hotelom Pyli) od 0,8.


Ceny doplnkových služieb na Kose

Autá v stredisku - najlacnejšie od 30 E za plné poistenie, free km a A/C, Jimmy bol za 40 E. Autá prostredníctvom CK od 42 E najlacnejšie. Benzín v cene od 1,678 do 1,71 E za liter.

Vstup do pevnosti na Kose 3 Eurá.

Slnečník + 2 lehátka na pláži za 5 Eur (dalo sa aj priplatiť navyše lehátko za cca 2 Eurá, prípadne aj dojednať lehátko + slnečník za 3 Eurá).

Wifi v taverne Alex.... (oproti hotelu Marmari Beach) v rámci útraty priniesla čašníčka aj heslo do siete. Útrata pivo + pohár bieleho vína cca 4,50. Výhodou bola slovenská aj poľská obsluha.

Autobus do Kosu podražel na 2 Eurá za osobu, cestovný poriadok visel aj pri recepcii hotela Blue Jay Beach, zastávka bola priamo oproti hotelu. Novinkou bol turistický vláčik jazdiaci z Tigaki, v čase našej návštevy už zastavoval aj v Marmari. Taxíky sa pohybovali niekde pri 1 Eure za km (teda hlavné mesto cca 18 a pod.).


Výlety z Kosu a po ostrove Kos

Miestna CK Tigakitours, ktorá organizovala zájazdy po ostrove Kos, ale aj do blízkeho okolia, bola priamo oproti hotelu. Ponúkala v podstate rovnaké zájazdy ako pred štyrmi rokmi, s našou cestovkou boli rovnaké zájazdy drahšie, ale delegátky sprevádzali na zájazdy.

Marmari. Tigaki Tours - výlety aj požičanie auta

 
Výlet Naše CK Tigaki tours
Nysiros 44 30 - Po, St, Pi
Turecko - Bodrum 35 30 - Ut, St, Pi, Ne
Okruh ostrovom 39 30 - Po
Lido waterpark 25 17/13 - každý deň
Egejská plavba (Kalymnos, Pserimos, Plati) 42 30 - Ut, Št, So, Ne
Potápanie 60  
Patmos   38 - Št
Grécky večer   32 - Ne
Západ slnka v Zii   8 - Po
Therma   Po(ndelok)
Rodos   40 - Po, So
Nákupy v Kardamene   8 - Po, St, Pi
Fishing trip   33 - Ne
Paradise beach   10 - Ne