Dovolenka v rovnakom hoteli Dessole Dolphin v Amoudare na Kréte ako v roku 2022. Preto sa v popise zameriam iba na to, čo sa zmenilo.
Teda, nič sa nezmenilo, okrem pár drobností. Personál už prestal nosiť tie handrové náhubky, takže bolo vidieť, že sa usmieva. Teda - pohoda. Pár ľudí z personálu sme si ešte aj pamätali. Ale pár bolo aj nových. Náhubky už nenosili ani hostia. Viditeľné to bolo najmä v reštaurácii keď sa pred dvoma rokmi niektorí hostia snažili naliať si polievku do krku cez ten látkový filter :-).
Jednorazové plastové poháre boli v plážovom bare nahradené trvácejším a tvrdším plastom (až na jeden deň, kedy používali tie mäkké). Výhodou bolo, že poháre boli trojdecové, oproti cca dvojdecovým z tenkého plastu.
Ak som v minulosti písal, že mäso na obedy a večere bolo občas šľachovité, teraz som vyslovene nepožiteľné nenašiel. Samozrejme, kosti nepočítam. Rovnako pri grilovanej pancete (mäsová slanina) sa občas kúsky našli.
Jedlo bolo vynikajúce. Polovička si pochvaľovala ryby. Cestoviny boli klasika. Každý deň niečo grilované a zostatok ako v každom lepšom "Grécku".
Pivo asi na rovnakej úrovni ako posledne. Na začiatku trochu sklamalo víno, pred dvoma rokmi bolo to čapované krabicové lepšie, hlavne červené. Čapované malinovky (pomarančový džús, grepový džús - na raňajky, ale aj pitivo z čapovacieho zariadenie pri Beach bare - kola, miestna pomarančová či limetková obdoba fanty) boli poctivé, občas (väčšinou) si ich hostia museli riediť vodou či sódou.
Keď som hovoril o trojdecových pohároch, dávali do nich nielen pivo a víno, ale aj miestne alkoholy, a zaberali často až polovicu pohára.
Vodu na pláž sme si mohli čapovať aj do pollitroviek z čapovacieho zariadenia, aj napriek tomu, že na ňom bola ceduľka, aby sa nečapovalo. Pred dvoma rokmi čapovali pri bare, teraz nás rovno poslali od baru k automatu.
Izby hotela Dessole Dolphin Bay
Po príchode na izbu nás čakal plný tanier ovocia a sedmička vína. Potešili, aj keď pravdu povediac, s ovocím sme mali až trochu problém, lebo to sa nachádzalo aj pri obede a večeri a vlastne aj pri raňajkách. Počas pobytu mala polovička narodky a hotel prekvapil tortou pripravenou v chladničke. Pri odchode sme zas dostali malý balíček s malou pozornosťou miestnej proviniencie.
Upratovacie baby boli milé, každý deň chodili prezliekať postele, vytreli podlahu, vymenili uteráky, vysypali kôš.
Na izbe boli dokonca dva župany, aj keď sme ich nevyužili.
Recepcia klasika, personál sa snažil, v lobby bare (ale vlastne aj v Beach bare) si po pár dňoch už pamätali, čo pijeme a niekedy aj automaticky nalievali.
Pri recepcii bol okrem iného aj stolík s pôžičovňou automobilov. Cena auta o 5 eur vyššia ako v meste (najlacnejšie auto v najnižšej triede na 1 deň za 55 Eur, plné poistenie, bez poistenia podvozku a pneu), Požičať bolo možné aj od večera do večera.
Počas pobytu som z hostí videl iba jednu opitú babu (asi Ukrajinka, pravdepodobne došla s poľskou alebo českou cestovkou, prípadne tam bola sólo). Ale aj pár pripitých, najmä po večeri to niektorých zmáhalo.
Animátori neotravovali, pracovníci SPA, dokonca aj hotelový fotograf boli bezproblémoví.
Výhľad z izby hotela Dessole Dolphin Bay sme mali na Stroumboulas a dedinu Rodia (a tiež na hrad Paleokastro).
O kopci Stroumboulas sa hovorí, že je to pyramída a sú spomínaní aj mimozemšťania a podobne. Nakoľko som už na ňom bol (pozri výlet na Stroumboulas) a teda ho poznám aj z iného uhla, tak tomu neverím. Ale jeden deň (fotky nemám) sa prihnali mraky a zahalili vrchnú časť Stroumboulasu. Všetky mraky okolo sa hýbali, iba nad Stroumboulasom visel jeden mrak (široký asi ako to úpätie na fotke nižšie) nehybne vyše pol hodiny. Než som si uvedomil, že som to mohol natočiť na kameru... tak sme išli na večeru. Ktovie, kto a koho tam medzitým vysadil... :-)
Pláž hotela Dessole Dolphin Bay v Amoudare na Kréte
Na pláži tuším pribudol jeden rad lehátok, takže sa mierne zmenšila vzdialenosť k čiare, po ktorú sa vylievalo more.
Neďaleká riečka Almiros (smerom na hotel Apollonia) sa tentoraz vybrala smerom k hotelu Apollónia, teda voda u nás bola viditeľne teplejšia. Aj keď, občas sa také studené prúdy vyskytovali. Potok vpravo od hotela (pri pohľade na more) už do mora nedosahoval. Rovnako už nezalievalo ten plácok na volejbal. Po pláži som videl pobehovať psov iba dvakrát.
Keď more donieslo trávy, tak na pláži to upravoval a odstraňoval okrem plážových inžinierov a pár hotelových opravárov aj jeden veľký traktor. Traktor pobehoval po celej pláži až takmer k Heraklionu, takže asi sa staralo mesto. Po odstránení tráv a chalúh neskôr jazdil so zberacím zariadením na kamene.
Beachboy každý deň pred 18. hodinou upravoval lehátka a ťahal ich na miesto. Robil to aj s tými, na ktorých boli ešte osušky. Jedno ráno chodil a hadicou striekal lehátka. Uteráky, ktoré už na nich boli iba dal hore na lehátko.
Po pláži chodili tradičné Masage-potvory, migranti s náramkami a plážovými štipcami, dvaja maníci s donutmi (jeden ich nosil a druhý vykrikoval) a novinkou bol maník predávajúci nafukovacích pinguinov pre deti za 10 Euro/kus.
Stredisko Amoudara sa tiež nezmenilo. Bývalý hotel Santa Marina bol v nedotknutom stave, teda bol stále oplotený a jeho ruiny stáli. Obchodíky boli ako posledne taktiež, zmenila sa tak jedine klientela z hotelov.