Dovolenka v hoteli Dessole Dolphin Bay (Dolphin) v stredisku Amoudara na Kréte v júni 2022 (v rovnakom hoteli som bol aj v roku 2024). Pôvodne sme zvažovali v tomto stredisku hotely dva. Okrem Dolphina aj Appoloniu, ktorá je údajne luxusnejšia a je trošku bližšie k elektrárni. Nevýhodou Dolphina bolo, že vpravo od hotela vteká do mora malý potôčik (Gazanos) a a vľavo medzi Dolphinom a Appoloniou trošku väčší potôčik (Almiros). Ktorý sa stáčal od Dolphina preč bližšie k Appolonii. Aspoň podľa mapy by to tak malo byť. Takže more pri Dolphinovy by mohlo byť o čosi studenšie vplyvom dvoch potokov. Výhodou Dolphina naopak je, že je trošku bližšie k samotnému stredisku Amoudara.
Pláž pred hotelom Dessole Dolphin Bay v Amoudare na Kréte
Teda trošku teórie na úvod, a teraz môj pohľad. Potôčik vpravo od hotela bol malý a nepredstavoval žiaden problém. Ten väčší potôčik (riečka Almiros), ústiaci do mora vľavo od Dolphina (teda medzi Dolphinom a Appoloniou) tiekol približne podľa mapy len prvé dni. Potom sa príliv spolu s vlnami rozhodli, že ústie potoka trošku zahradia a tak sa potok vybral tiecť smerom najmenšieho odporu - teda popred najbližší hotel (Tropical, Aptera alebo jak sa volal) k Dolphinovi. Podľa mapy a odhadu sa ústie potoka priblížilo k Dolphinu o cca 100 - 150 metrov vzhľadom na náš príchod a o cca 200 až 300 metrov i viac vzhľadom na koryto zakreslené na mapách. Nakoľko morské prúdy hnali studenú sladkú vodu smerom k Heraklionu, dostávali sme pravidelné porcie. Východňarske "ciboha" je ešte slabé slovo... Poniektorí majetnejší ľudia s teplomerom hlásili 15-stupňový potok. Ale je potrebné povedať, že zopár dospelých aj detí sa chodilo kúpať práve do tohto potoka. Najmä deti s nafučkami využívali túto pomerne dravú rieku na dobrodružný rafting až do mora.
Situáciu s riečkou Almiros si môžete pozrieť na priloženom videu (zrýchlené). Začiatok videa je približne v miestach, kde sa počas nášho pobytu riečka Almiros vlievala do mora, koniec videa je v miestach, kde sa Almiros vlievala do mora na začiatku, ešte pri našom príchode. Podľa mapy pôvodne ešte o rovnaký kus ďalej.
Kúpanie pred Dolphinom teda bolo zo začiatku len pre tých viac otužilých, tí ostatní na kúpanie prebrodili riečku a za ňou mala voda príjemných 27 stupňov (odhadom). Nevýhodou bolo, že za riečkou malo more kamenité dno. Je potrebné povedať aj to, že po pár dňoch sa vlny začali dostávať smerom od Heraklionu, čo mierne narušilo tok riečky a navrátilo pred Dolphin teplé more. Pri väčších vlnách som si dokonca všimol, že pred Dolphinom bolo takmer jediné miesto v Amoudare, kde sa ľudia kúpali. Inde ich už vyháňali plavčíci z vody. Na konci pobytu sme už mali teplé more, naopak, za riečku Almiros už nikto nešiel.
Pláž pre hotelom Dessole Dolphin Bay. Na konci videa na úrovni zelených stromov je spomínaný potok. Za ním je taká divná barabizňa, to je nejaké miestne ihrisko.
Vstup do mora bol pred Dolphinom pieskový. Doľava (za riečkou Almiros) boli kamene (zle sa po nich chodilo, vliezalo a vyliezalo z vody) a ešte ďalej boli kamenné platá až po elektráreň. Na opačnej strane (teda smerom do Heraklionu, za potôčikom) to bolo lepšie, ale morské dno bolo strmšie a teda aj vlny nebezpečnejšie.
Pláž pred hotelom Dessole Dolphin Bay bola na môj vkus dosť znečistená, Nachádzali sa tu nielen okruhliaky, ale v dosť veľkej miere aj úlomky suchých tráv (rákosie - také, z čoho sa robia aj tie slamenné slnečníky nad lehátkami). Na jeden taký úlomok som skočil a cítil som to ešte týždeň. Dokonca som našiel pred lehátkami aj striekačku s ihlou. Na pláži sa nachádzali smetné koše, pred východom z pláže boli dve sprchy a dve hadice na umytie nôh (keď sa pustila jedna, tak druhá iba kvapkala), ako veľké mínus hodnotím, že na pláži nebola prezliekareň (tá bola až v areáli).
Miestny plavčík a asi aj správca pláže pravidelne vysýpal smetné koše, na konci dňa trošku poupratoval lehátka a občas pozbieral nejaké špaky. Výhodou bolo, že lehátok bolo pomerne dosť. Pred lehátkami bol dosť široký priestor. Občas ho zalievalo more a len občas sa na ňom niekto usalašil.
Výhľady na Heraklion so štadiónom napravo, naľavo záliv s elektrárňou a loďami dovážajúcimi palivo, výbežok smerom k Agia Pelagia viac vpravo a kopce s dedinou Rodia viac vľavo. Dominantným bol kopec Stroumboulas s roklinou Almiros pod ním.
More bolo pomerne nekľudné. Jedno ráno pokojné, takmer rovné. Ostatné dni huboplesky. Pár dní pomerne veľké vlny, ale práve pred Dolphinom sa dalo vojsť do vody. Asi jeden alebo dva dni veľké, že nás plavčíci z vody vyháňali. Vietor fúkal väčšinou od mora, takže klíma bola vynikajúca. Teda až na posledný deň, tam fúkal tak, že sme mali piesok všade.
Video: Pláž pred Dolphinom
Strediská vodných radovánok boli viac vpravo aj vľavo od Dolphina. Tie vľavo až takmer pri hoteli Appolonia.
Vpravo od vstupu na pláž bolo malé pieskové voleybalové ihrisko, ktoré dosť často zalievala voda. Potom sa tam tvorila plytká mláka, kde sa hrali menšie deti a plávali kačice. Tie chodili žobrať aj popri lehátkach.Viacmenej neúspešne ich naháňal miestny hnedý chlpáč. Neskôr zmizol a nahradili ho jeden až štyria čierny chlpáči, ktorí behali popri brehu. Jeden z nich obľuboval brať kúpajúcim odložené papuče a hrať sa s nimi. Videl som aj situáciu, keď malé dievčatko vybiehajúce z vody pretlo dráhu bežiaceho psa. Nohy vo vzduchu, kýblik na dva metre - no horor. A ten pes sa ani neospravedlnil :-(.
V blízkom potoku (Gazanos) som videl vo vode korytnačku.Za potokom pred ihriskom zas jeden deň nejaká škola zbierala bordel na pláži.
Po pláži sa prechádzali nejaké šikmooké Masage potvory a nejaké tmavé potvory s ponukou štipcov na lehátka a nejakých vlasových motúzikov.
Štipce na lehátka boli absolútna nutnosť, bez nich bolo potrebné osušky zaťažiť dávkou kamenia a ani tak nebolo isté, kde budete osušky hľadať. Oproti tuším 2 eurám za kus od nosiča je to lepšie kúpiť v hocijakom markete v Amoudare za cenu 1,50 až 2 eurá za 4 kusy.
Hotel Dessole Dolphin Bay, Amoudara, Kréta
Rezort sa skladá zo samotného hotela, bungalovov a príslušenstva - napr. na papanie, na slnenie, na športovanie, na kultúrne vyžitie a pod.
Recepcia Dessole Dolphin Bay, Amoudara
Tu sa odohrávalo všetko podstatné. Odovzdávali sa vouchre, vypisovali sa vstupné tlačivá, fasovali sa a odovzdávali sa na konci pobytu plážové osušky za vratný depozit 5 Eur za kus, nahlasovali prípadné nedostatky... Bol tu malý obchodík so všetkým nepotrebným, jedno klenotníctvo, kde predavačka každý deň dúfala, že niekto k nej zablúdi, miestnosť na stretnutia s delegátmi, miestnosť na kufre pri príchode/odchode, tabule cestoviek a WC.
Izby Dessole Dolphin Bay
Rezort pozostával z hotela a bungalovov. Výhodou bungalovov bolo, že mali vlastný kľúč, teda mohla bežať klíma aj pri vašej neprítomnosti. Izby hotela mali kartu, takže jej vytiahnutím ste došli o elektriku. Výhodou naopak bolo, že sa tu nenachádzalo toľko potvor ako v bungalovoch umiestnených v záhrade.
Kúpelňa hotela Dessole Dolphin Bay, Amoudara, Kréta 2022
V neďalekej budove Spa centra sa plážové osušky menili za čisté, prípadne ste si mohli zaplatiť aj nejaké procedúry.
Neďaleko bola hracia miestnosť a malý bufet, aby dovolenkári vylihujúci pri bazéne s tobogánmi nemuseli ísť až k plážovému bufetu. Tieto zariadenia dopĺňalo Theatro, kde sa večer konali detské tanečky a občas aj nejaký hlavný program. Treba povedať, že hlavnou klientelou hotela boli asi francúzi takže okrem tradičných detských "...ram tam tam, guli guli guli, ram tam tam..." sa ozývali aj menej známe detské songy.
Jedlo a pitie v hoteli Dessole Dolphin Bay
Jedlo sa podávalo v hlavnej jedálni v hoteli. Okrem toho aj v snack bare pri beach bare.
- Skoré raňajky od 5. do 7. hodiny po vyžiadaní na recepcii (teda žiadali ste si ich dopredu na recepcii, podávali sa v jedálni). Bežné raňajky od 7. do 10. hodiny. Neskoré raňajky taktiež v jedálni až do 11. hodiny.
- Občerstvenie od 11. do 16. hodiny v snack bare (plážová taverna Pasiphae). Od 16. do 17. hodiny sa tu podávali zákusky a sušienky.
- Obedy od 12.30 do 14.30 v jedálni (hlavná reštaurácia Minos).
- Zmrzlina od 15. do 17. v Beach bare.
- Večere od 19. do 21.30 v hlavnej reštaurácii Minos. Prípadne raz za týždeň ste si mohli zabúkovať tematické grécke večere v snack bare. Počas nášho pobytu o ne nebol asi veľký záujem, pretože prvé dni behali baby a zháňali záujemcov aj na poslednú chvíľu, neskôr sme dvakrát na izbe našli lístok, ze "...si môžeme objednať".
Jedlo bolo jedlé, bolo ho dosť. Je potrebné upozorniť na pár skutočností. Pečené (grilované) mäso bolo väčšinou trošku tvrdšie a malo šľachovité časti (mne nerobilo problém), ostatné mäso bolo asi rozsekávané na menšie časti a nachádzalo sa v ňom viacero drobných úlomkov (pozor pre deti). Za dva týždne pobytu sa vždy niečo obmenilo, niečo zostávalo rovnaké. Každý deň boli špagety a cestoviny, často souvlaki (bravčové, kuracie - kuracie bolo šťavnatejšie), hodne mäsa bravčového, kuracieho, teľacieho (veal), ale našlo sa aj morčacie, zajac, baranie, hovädzie... Každý deň ryby. Bolo dosť ovocia (melóny, jablká, plátky pomarančov, kúsky banánu a pod.), zmrzlina, koláče.
Do hlavnej jedálne bol nakreslený pár so šatami a dlhými nohavicami, ale nevyžadovali to. Videli sme vypoklonkovať jediného pána, ktorý v nedeľu na obed vtrhol do jedálne v plavkách s ručníkom cez ramená. Pre takých bol vyhradený snack-bar, kde sa dalo najesť aj v plavkách. Tu mali napríklad pečené mäso (Gyros), hranolky, kuracie či rybacie nugety, pečené kúsky pizze, šaláty a všetko ostatné pre tých, ktorým sa nechcelo (prezliekať, chodiť, opustiť bazén a pod.)
Ponuka pitia sa ešte rozšírila o bar na recepcii (lobby bar) a už spomínaný bufetík pri tobogánoch. Pri jedle sme si čapovali sami, v lobby bare na recepcii a na pláži obsluhovali. Pivo bolo pitné, ale nejak ma moc neoslovilo, víno mali asi najlepšie v plážovom bufete. Tu dokázali načapovať aj vodu alebo sódu do plastovej fľašky (najmä do tých vyšších, do klasickej pollitrovky sa dalo načapovať aj z automatu). Zvláštnosťou bolo, že v plážovom bufete mali také dve sklenené nádoby, jednu s červenou a druhú so zelenou tekutinou. Novopríchodiace deti a mladí dospievajúci si ich s obľubou čapovali ako malinovku do veľkých pohárov - až kým nezistili, že jedno je Raki s melónom a druhé Raki s jablkom :-).
Pitivo sa čapovalo v hlavnej jedálni (svojpomocne) a Lobby bare do skla, v ostatných prípadoch do plastových pohárov. Nakoľko v čase korona-opatrení bolo upozornenie, že aby sme si vždy brali nový pohár, spotreba plastu bola enormná. Ale pohárov bolo dosť. Boli dokonca aj na izbe miesto sklenených. Na pláži ich po vyprázdnení bolo najlepšie zaťažiť nejakým kameňom, aby nám ich neodniesol vietor a aby sme šetrili nohy.
Bazény Dessole Dolphin Bay
Hlavný bazén zaberal strategické miesto medzi recepciou, jedálňou, plážovým snack-barom a plážovým barom. Samozrejme, poblíž bol ešte detský bazénik s dvoma šmykľavkami, detské ihrisko celý deň vystavené slnku, trávnaté ihrisko na futbal, detský kútik a WC s prezliekárňou. Pri bazéne bola aj sprcha. Plus lehátka a pár slnečníkov. V bazéne sa odohrávali aj všelijaké aktivity, ako plieskanie penovými húsenicami po vode, vodné pólo a iné
Ďalší bazén pri teátre za recepciou zachytával tobogánových kamikadze jazdcov, takže nič moc na plávanie.
Trávnatý plácok poslúžil okrem nejakého cvičenia a strečingu aj na naháňanie lopty, prípadne len tak. Neďaleko pláže bolo ihrisko na Petanque, animátori pozývali aj na šípky...
Stredisko Amoudara pri Heraklione
Hotel Dolphin Bay bol takmer na konci stredisko. Ďalej už bolo len "pánu Bohu za chrbtom" a za tým hotel Appolonia. Teda všetky podstatné obchodíky ležali vľavo pri výjazde z hotela. Po pár metroch prvý, potom druhý a tak ďalej. Až do Heraklionu som po tejto ceste nešiel (cestu po pláži som absolvoval, je v druhom článku), ale všetko podstatné stálo do vzdialenosti cca 1-2 km od hotela (plus toľko isto naspäť).
Autobusy do Heraklionu premávali, lístok za 2,50 na jednu jazdu u vodiča. Okrem toho jazdili aj autobusy na Knossos s celodenným lístkom za 5 Eur. V stredisku bol aj vláčik. Zastávky tých hlavných dopravných prostriedkov takmer pred každým hotelom.