Zatiaľ neuverejnené

Zobor

Sobotný, menej náročný výlet do južnej časti pohoria Tribeč na začiatok (alebo aj koniec - pre koho ako) Ponitrianskej magistrály. Po výlete na Vtáčnik ďalšia jednodňová etapa tejto magistrály vedúca z Nitry do Handlovej. Ďalšie časti budú určite nasledovať, ale s ohľadom na jednodňový charakter a presun verejnou dopravou do východiskového miesta a tiež z cieľového miesta ich bude podstatne viac, ako keby som túto magistrálu absolvoval na jeden záťah.

 

Z Bratislavy mi ide autobus do Zlatých Moraviec pred šiestou. Prichádzať by mal o ôsmej. Ale už druhýkrát prichádzame až osem desať. Nie je to veľký rozdiel, kým nepoviem, že osem desať odchádza autobus do Jelenca. Našťastie ešte nejakí ľudia nastupujú a tak ho stíham.

Z Jelenca na Žibricu

V Jelenci ma šípka posiela kamsi doľava. A tak prejdem cestu a pokračujem vľavo. Ale GPS ukazuje, že by som mal odbočiť doprava. A tak sa vraciam a pokračujem asfaltkou cez dedinu. Rovná cesta až po vodnú nádrž Jelenec a smerovník pred táboriskom Remitáž. Cesta nezáživná, akurát výhľady na hrad Gýmeš, kam dnes nejdem. Ale v podstate ma bude sprevádzať takmer polovicu cesty.

Od vchodu do táboriska vedie chodník cez burinu popri plote. Prvé nepríjemné miesto dnešného dňa, teda ak nepočítam ten úvodný asfalt. Po pár desiatkach metrov sa však našťastie plot aj buriny končia a chodník pokračuje širokou cestou. Cestou stále rovno, cesta je pomerne dobre vyznačená. Akurát na jednom mieste sa napája na širokú lesnú cestu, aby sa hneď aj od nej odpojila. Ja som pokračoval chvíľu po lepšom chodníku, ale správne bolo hneď po pár metroch odbočiť z vychodeného chodníka na takú menej vyšľapanú odbočku. Značka tam bola, iba som ju prehliadol.

Koniec lesa viedol po takom úzkom chodníku v mladine zarastenom žihľavou a černičím. Ťažšie sa tade predieralo, hlavne v kraťasoch. Pred dorazením do obce Žirany bolo ešte potrebné prejsť cez krátky úsek s vysokou trávou na začiatku poľa a poľnou cestou až do obce. Problémy vetrím v tom trávnatom úseku pri opačnom smere a tiež v tej poľnej ceste pri poľnohospodárskych prácach a prípadnom daždi.

Treba spomenúť, že cestou ma sprevádzal aj náučný chodník (zelený) so zastávkami a práve v obci Žirany bol informačný panel k náučnému chodníku, kde bolo okrem iného uvedené, že informačné materiály ku chodníku sú okrem iného dostupné v Nitre i na obecnom úrade v Žiranoch a sú tiež na internete. ja som na obecný úrad už nešiel, ale na internete sú skutočne dostupné a je zaujímavé si ich aspoň prezrieť, aby ste vedeli, čo znamenajú tie čísla na značkách, keď si už tvorcovia chodníka dali tú námahu vyznačiť ich. Uvedený materiál nájdete na stránke www.nisys.sk a konkrétne voľné, teda free vydanie Náučný chodník Zoborské vrchy 2012.

Gýmeš od VN Jelenec

Remitáž - začiatok cesty zarasteným chodníkom popri plote ATC

Remitáž - začiatok cesty zarasteným chodníkom popri plote ATC

Medzi Remitážou a Žiranmi. Chodník prešiel krátko po lesnej ceste, aby vzápätí odbočil doprava. Ja som ním pokračoval ďalej, správne bolo odbočiť nezreteľným chodníčkom hneď doľava (na snímke je to chodník v ľavej časti a odbočka za skupinou stromov vľavo medzi cestou a chodníkom)

Chodník zarastený černičím. Ja som to mal v kraťasoch blbé, ale hrial ma pocit, že bikeri to budú mať ešte horšie :-)

Výlez z černicového chodníčka na lúky pred Žiranmi. Pár metrov nezreteľným chodníčkom cez vysokú trávu na poľnú cestu. V opačnom smere hľadaj cyklorozcestník na kraji lesa

Poľná cesta do obce Žirany. Vpravo hore je Žibrica. Žaby, žubrienky ani žáchodový papier som nevidel

Žirany - most cez železničnú trať. Pravdepodobne chvíľu pred mojim príchodom ho bombardovalo nejaké letectvo. Niektoré diery siahali až po železničný zvršok.

Žirany

Z obce Žirany najskôr asfaltkou mierne hore ku kameňolomu, aby značka na začiatku lesa odbočila doprava do lesa, prešla popod lanovku a začala prudšie stúpať na rozcestie Pod Dlhou skalou. Odtiaľ prudko, neskôr veľmi prudko až takmer na Žibricu. Chodník vedie lesom, po dažďoch tu musí byť z kopca veselo. Jediný výhľad pred záverečným stúpaním je vyznačený, vedie mierne doprava na menšiu lúčku, ale výhľady na západ nič moc.

Žirany spod kameňolomu. Na tom kopčeku na pozadí je hrad Gýmeš

Žirany. Lanovka premávala, akurát vozíky smerom hore boli mierne vygrcané

Pred rozcestím Pod Dlhou skalou

Pod Žibricou

Vyhliadka pod Žibricou

Na Žibrici vrcholová kniha funguje. Dá sa tu aj oddýchnuť na provizórnych lavičkách. Výhľady žiadne. Tie prichádzajú až po návrate na rozcestie na Žibrici. Odtiaľ turistický chodník klesá pomerne strmo dolu na lúky pod Žibricou. Nádherné miesto na oddych a relax (teda ak si pod pojmom relax nepredstavujete to, že dojdete autom na lúčku, otvoríte dvere, založíte oheň, zo zadného sedadla vystrčíte palicu so špekáčkami - ako som to videl oňahdy na Železnej studničke v Bratislave :-)).

Žibrica

Žibrica

Zo Žibrice cez Zobor do Nitry

 Žibrica - prudký zostup dolu

Žibrica - výhľad na smer ďalšieho postupu až po Zobor

Lúky pod Žibricou

Žibrica z lúk

Bonzaj pod Žibricou

Kozie chrbty pred Zoborom

Z lúky pod Žibricou cez približne štyri menšie kopčeky až na Zobor. Na Zobore bola tlupa maďarsky hovoriacich detí, ktorí okupovali vrcholovú knihu. Keď ju vrátili na miesto, tak som zistil, že je aj tak roztrhaná a záznamy sú už robené halabala, kde to ešte pustilo a tak som nakoniec ani ten zápis, dôležitý v podstate pre celú slovenskú históriu, neurobil (ale napísal som na KST a bolo mi oznámené, že zodpovední boli informovaní o požiadavke na výmenu knihy). 

Zobor

Zobor

Do Nitry som došiel po červenej značke a nešiel som už ani na Pyramídu.

Tento tu pomaly aj zapustí korene

Zobor - v zime na sánkach by tu muselo byť parádne

Buganka (Nitra, Zobor)

Zobor

Trasa výletu na Turistickej mape SR