Dovolenka v trojhviezdičkovom Silver Sands Beach Hoteli v stredisku Protaras na Cypre. Dovolenku sme prežili, takže nakoniec je všetko OK. Drobnosti, ktoré nám chceli pokaziť dovolenku sa našli. Nakoľko nikdy neviem, čo znamená v recenziách číselné hodnotenie (teda od 1 do 5, prípadne 1-10), pokúsim sa ako vždy zhrnúť výhody a nevýhody tak, ako sme ich zažili my, prípadne ako sme na ne reagovali.
V stredisku Protaras sme boli v júni 2024. Počasie bolo vhodné na grilovanie (teda teploty vysoko nad 30 stupňov a viac, vo vnútrozemí hlásili až cez 40 stupňov Celsia), určite nie na dlhé výlety.
Stredisko Protaras a okolie
Stredisko Protaras je rušné dovolenkové stredisko na juhovýchode ostrova Cyprus. Za plážou sa nachádza promenáda, za ňou je prvý pás hotelov. Nasleduje hlavná jednosmerka, ktorú lemujú hlavne bary a reštaurácie, trochu ďalej je miestna cesta a ešte ďalej hlavná cesta vedúca z Paralimni do Agia Napa. Potom už iba džungla a pustatina.
Zaujímavosťou v Protarase sú spievajúce fontány (platené, nenavštívili sme) a tiež to, že mnoho obchodíkov, taverien a iných budov má rôzne figúrky, ktoré napovedajú, čo vnútri môžete očakávať. Alebo aj nie.
Atrakcie v Protarase a okolí
V stredisku a blízkom okolí je niekoľko atrakcií.
- Prvou z nich je plážová promenáda. Tá vedie z juhovýchodného konca Protarasu a vedie na severozápad minimálne do obce Paralimni. Jej povrch je rôznorodý, v Protarase to boli hlavne drevené chodníčky, vyššie bol betónový povrch, kameninový povrch, niektoré miesta promenády mali povrch klasickej poľnej cesty... (pozri výlet z Protarasu do Paralimni)
- Druhou atrakciou bol kostolík Profitis Ilias na skalách nad obcou. Kto vyšliapal po schodoch až hore, mohol sa kochať (pozri výlet na Profitis Ilias).
- Treťou atrakciou bol kostolík Agia Saranda za obcou. Kostolík bol vystavaný v skalách. Bolo však potrebné trochu sa prejsť po rozpálenom asfalte a neskôr prašnou cestou, prípadne hľadať nejaký odvoz. (Pozri výlet k Agia Saranda.)
- Štvrtou atrakciou bolo blízke mesto Agia Napa dostupné v podstate miestnou MHD. Aquapark, Sculpture park (sochy v prírode), Monastery (kláštor) práve rekonštruovali, MUSAN - podmorské múzeum (pre potápačov). (Výlety z Agia Napa cez Sculpture park a Capo Greco do Protarasu a výlet po Agia Napa.)
- Piatou boli rôzne plavby - za korytnačkami, za prírodnými jaskyňami, disco-plavba, plavba "Čiernou perlou", rybačková plavba a pod.
Ak hovorím o atrakciách, treba spomenúť aj pláže (niektoré vhodné na kúpanie, iné na šnorchlovanie a pod.), miestne ZOO, strediská vodných radostí (vodný skúter, padák, vodné kolesá či vodné bicykle a pod.) či historické miesta v okolí. Určite si každý nájde to svoje.
Pláže strediska Protaras
V stredisku Protaras boli dve zaujímavé pláže. Jednou z nich bola propagovaná Fig Tree Bay. Zálivček s ostrovom, lemovaná plávajúcimi mólami na morské motorové zábavky, kde sa každú chvíľu pristavovali turistické lode, aby sa aj záujemcovia z blízkych aj vzdialenejších hotelov mohli pokochať a prípadne aj omočiť.
Druhou bola pomerne dlhá hlavná piesková pláž Protarasu, na ktorej ležalo gro hotelov. Na oboch koncoch sa taktiež nachádzali strediská vodných radostí s motorovými aj nemotorovými atrakciami. Na južnom konci (neďaleko od Fig Tree Bay) ležal aj hotel Silver Sands. Na severnom konci bolo pomerne väčšie mólo Protaras Pier, odkiaľ sa poriadali aj turistické lodné výlety.
Na oboch hlavných plážach sa požičiavali lehátka a slnečníky (cena 2,50 Eur za kus, teda 7,50 za 2 lehátka a slnečník. Ale dalo sa požičať aj iba jedno lehátko. Ceny boli rovnaké aj v Agia Napa.
Ostatné pláže boli podstatne menšie, prípadne tam boli veľké platá či skaly, prístup po schodíkoch a pod.
Takmer všetky pláže sa hrdili modrou vlajkou.
Doprava do/zo strediska Protaras
- Pešobusom po spomínanej plážovej promenáde. Výhodou bolo, že v obývanej časti sa popri promenáde nachádzali taverny. Občas aj WC. Stojany na pitnú vodu, ktoré boli na promenáde často - ja som našiel jeden s kvapkajúcou vodou a jeden s tečúcou vodou.
- Autobusom - číslom 102 v smere Paralimni - Protaras - Agia Napa (a číslo 101 pre cestu naspäť). Jedna cesta za 1,50 Eura (v noci 2,50), bez ohľadu na počet zastávok autobusu. Platba v hotovosti, menšie sumy výhodou. Videl som, že jeden pár vodič nevzal, lebo mali iba kartu, ale v iných busoch to môže byť inakšie. Vodič bral cestujúcich, koľko sa ich zmestilo, pri plnom autobuse zobral peniaze, vydal lístok a poslal cestujúceho nastúpiť do druhých dverí. Pár cestujúcich aj odmietol, že už je plný.
- Taxi (nevyužili sme)
- Požičanie auta, motorky, bicykla. Na bike boli vybudované krásne cyklochodníky, bohužiaľ väčšinou bez tieňa a teda až na troch domorodcov som viac bikerov nevidel. Štvorkolky som videl s klasickým anglickým pravostranným riadením aj tie "naše", kde bol volant vľavo.
Silver Sands Beach Hotel
Trojhviezdičkový hotel Silver Sands ležal na južnom konci nádhernej pieskovej pláže. Na kraji mora síce boli nejaké kamenné platá, ale nasledovalo mólo miestnej vodno-motorovej zábavky a potom už nádherná piesková pláž.
Hotel mal pred sebou bazén, plážový bar, trávnatý plac s tieňom z paliem na lehátka (zvažoval sa smerom k moru). Počas nášho pobytu mal hotel pár dní problémy s výťahmi, takže občas bolo potrebné vyčkať frontu, občas bolo rýchlejšie ísť pešo po schodoch. Na najvyššom šiestom poschodí mal väčšiu terasu. Niežeby som sa tam chcel opaľovať, ale výhľady z nej stoja za pár fotiek (pozri foto Fig Tree bay, Protaras Pier, a výhľady na Ilias a Sarandu).
Izby mal podľa cestovky dvojakého druhu - modernizované aj pôvodné, ešte neprerobené. Podarilo sa nám bývať v troch izbách, všetky do tretieho poschodia, ale izby boli prerobené maximálne tak čiastočne. Manželská posteľ, paplóny v nejakej divnej obliečke, z ktorej aj tak vždy vypadávali. Našťastie vďaka vysokým nočným teplotám bežala klíma a tak sme využívali maximálne tú obliečku na prikrytie.
Na izbe TV (mne sa podarilo chytiť 5 nejakých strašne zašumených programov), varná konvica s kávou, čajom, smotanou do kávy a cukrom. Chladnička (fungujúca dostatočne).
Kúpeľňa klasická, dostatočne veľká, my sme mali s vaňou, v ostatných izbách neviem.
Na balkóne stolík s dvoma stoličkami a sklenenou tabuľou, takže bolo ťažšie nájsť miesto na šnúru na vešanie mokrých plaviek a osušiek. Hotelové osušky sa dali požičať (aj vymieňať) na recepcii, počiatočný vratný depozit za 10 Eur na kus.
Jedlo a pitie, dresscode
Na papieroch, ktoré boli na izbe bolo uvedené, že hotel vyžaduje dresscode v reštaurácii. Našťastie, reštaurácia hotela sa nevyužívala a na jedenie sa používala časť pri bufete, tak aj dresscode sa nevyužívalo a na konci sa už iba objavila ceduľka, že aby sa na jedlo nechodilo v plavkách. Potešilo, hlavne keď som si do trojhviezdičkového hotela vzal iba kraťasy. Ale rozmýšľal som, že keby silou-mocou chceli, tak v meste som videl také havajské priesvitné kvetované nohavice, dokonca aj tričko s Bobom Marleyom... :-)
Raňajky, obedy aj večere sa jedli v časti pri plážovom bufete, teda vonku. Jedlo sa naberalo v "kuchynskej časti", teda vnútri. Raz sa nám stalo, že na večeru nás pri vstupe k jedlám zastavila nejaká členka personálu a chcela po nás číslo izby. Ale keď ľudia začali chodiť na viackrát - pre polievku, pre hlavné jedlo, pre šaláty, pre zákusky, pre ovocie, pre kávu... - tak to zabalila a už sme ju tam viackrát nevideli.
Raňajky v hoteli Silver Sands
Raňajky boli po celý čas v podstate rovnaké. Toustovač k dispozícii. Namiesto polievky bola nejaká kaša. Nasledovali volské oči, vajcia varené na tvrdo, praženica, nejaká grilovaná zelenina, zapekané zemiaky (chutilo to ako naša haruľa), fazuľky v paradajkovej omáčke, dva druhy páročkov (varené aj pečené), nejaký sladký opečený chlieb, všeličo sladké no a vynikajúca pečená slaninka.
Samozrejme ovocie a zelenina, jogurty aj ochutené, kompóty, nutela biela aj tmavá, oriešky. Plus salám, syr. Pri východe boli stojany s kečupom, majonézou, horčicou - v malých jednorazových sáčkoch.
K dispozícii káva, čaj, a čapovacie zariadenie (voda, džúsy ananásový, pomarančový aj jablkový).
Obedy a večere v hoteli Silver Sands
Polievka. Občas som si dal, bola celkom jedlá. Občas voňala ako Maggi, vtedy bola asi s Ligurčekom, lebo chutila normálne.
Z príloh najčastejšie ryža (každý deň nejaká variácia - s hráškom, s kukuricou, typu Paella s morskými potvorami, s mrkvičkou, čistá), zemiaky (hlavne hranolky, pečené, ale raz bolo aj pyré), grilovaná zelenina, cestoviny, ryby a samozrejme niekoľko druhov mäsa. Bravčové, hovädzie, jahňacie, kuracie, morčacie a kačacie. Samozrejme, nie vždy úplne všetko naraz a samozrejme, úprava sa vždy líšila.
Rôzne šaláty. Plus zákuskový kútik a tiež ovocie - melóny červené aj žlté, jablká, marhulky... Pri východe bola ešte chladnička s malými nanukmi. Občas bola zamknutá, ale väčšinou fungovala.
Pri večeri bol už zatvorený plážový bufet, ale obsluha brala objednávky a priniesla v rámci all-inclusive žiadané.
Musím pochváliť cestoviny, väčšinou boli chutné. K tomu bol na mise tvrdý strúhaný syr a aj kapary.
Snacky v hoteli Silver Sands
Pri plážovom bufete postával pingel a na vyžiadanie nám dal jedálny lístok pre snacky. Objednali sme si a z kuchyne nám doniesli žiadané. Využili sme to 1,5-krát. Raz spolu s polovičkou, kedy už pred večerou hladom umierala sme si dali detské jedlo - kuracie nugety s hranolkami a druhý raz som využil po návrate z výletu, keď som sa vrátil 15 minút po obede. Tak som sa ospršil a vydal na neskorší obed. Pizza bola jedlá. Čašník sa trochu divil, že trištvrte hodinu po obede som už zas hladný, ale nehovoril nič.
Bar pri recepcii (lobby bar)
Na neďalekej terase sa konali aj tematické večery. Teda napríklad dve baby došli predviesť karaoke Abby a pod. Po vystúpení išli do Protarasu, kde mali zajednané ďalšie vystúpenie. Bol som rád, že do hotela nedošiel aj karaoke Queenu, ktoré som počul naopak v meste. Barman bol milý, trochu mi každý deň pripomínal pripitého. No dobre, trochu viac. Ale nikdy nebol problém. Červené víno tu bolo chutnejšie ako v plážovom bufete.
Plážový bar
Hlavná záchrana pre tých, čo ležali okolo bazénu, na tráve, ale aj nás, čo sme lehávali pri mori. Jeden normálny barman, jeden takmer normálny a dvaja divní. Jedným z tých divných bola taká odfarbená. Teda, nie žeby bola moja angličtina vycibrená, ale keď ani na šiesty-siedmykrát nedokázala pochopiť, čo je to Whisky-kola, alebo van ajs (one ice) pre polovičku a večne tam rvala 7 kusov, dvakrát som ju to nechal vysypať a ani jeden vystretý prst ju nedokázal presvedčiť (a to som jej neukazoval nič sprosté :-) ). Do toho všetko zhadzovala - plastové poháre, šejker na koktejly, fľašky - no horror. Ale ku koncu sa už naučila a do jedného nášho pohára dávala iba jeden ľad...
Časy a poplatky
- Raňajky od 7 do 10 hod.
- Obedy 12:30 do 14:30 hod
- Večere 18:30 do 21:30
- Snacky od 11 do 12 a od 15 do 17 hod
- Loby bar od 16 do 01 (od polnoci sa údajne platilo)
- Beach bar 10 - 18 hod.
Okrem prípadného depozitu za plážové osušky sa depozit vyberal za prípadné zapožičanie žehličky a pri tenise (depozit 20 E, poplatok 5 E na hodinu). To podľa hotelových papierov. Ale mali písané aj wifi za 20 eur na 7 dní a pritom to bolo zadarmo.
Ubytovanie
Trojhviezdičkový hotel Silver Sands na nádhernej pláži. Hotel má oficiálne šesť poschodí, plus nulté s recepciou, -1 (mínus prvé) s fitnes a -2 s reštauráciou a prístupom k moru. Boli sme začiatkom našej turistickej sezóny, takže hotel ešte nebol prepchatý. Prejavilo sa to tým, že ešte neboli šóry na jedlo, v plážovom bufete a pod.
Mali sme zaplatený výhľad na more, ale je potrebné povedať, že výhľad na more mali v všetky izby. Samotný hotel má na stránke www.tsokkos.com štyri typy výhľadov. 1. s priamym výhľadom na more; 2. s výhľadom na more; 3. s bočným výhľadom na more; 4. s výhľadom na vnútrozemie. Ani v cestovke nevedeli, ako sa druhý a tretí líšili. Mali sme zaplatený priamy výhľad a ten sme aj dostali. Švagrovci dostali posledné izby (do vnútrozemia), ale z balkóna mali výhľad na more tiež.
Sťahovali sme sa počas dvoch týždňov do troch izieb. Prvá bola fajn, na druhom poschodí, lenže v druhej polovici pobytu začala tiecť klíma rovno do svetla v predsieni (bolo nepríjemné počúvať to ustavičné kvapkanie - nahlásená a nič sa nedialo), do toho bola polovička poštípaná nejakými potvorami (okrem komárov). Mali sme podozrenie na ploštice, hoci švagrovci videli v hoteli aj švába (toho neskôr hľadala celá recepcia - ale neviem, či uspeli). Tak nás presťahovali večer do rána na prvé poschodie. Tam bolo zas teplo od recepcie pod nami a hluk od vonkajšej klimatizačnej jednotky. Tak sa nám na druhý deň podarilo vyhandlovať izbu na treťom poschodí (no, bol to trochu pôrod s menežérkou, ale nakoniec sa to podarilo - vďaka aj delegátke Hedvige a neteri, ktorá ovláda trochu viac anglických slov ako ja :-) ). Tá tretia izba už bola v poriadku. Teda až na ten zápach v kúpelni, ale nakoľko sa nám už nechcelo sťahovať na zvyšok dovolenky, vyriešil som to strčením štupľa do vane a následným prepláchnutím toho horného prepadového otvoru.
Ostatné veci boli v poriadku, Celkovo pobyt odporúčam, pokiaľ vám stačí na hoteli prespať a zvyšok tráviť v bazéne/pláži/bufete/v blízkom meste tak super. Jedlo bolo chutné a bolo ho dosť a pomerne slušný výber, pivo a ostatné pitivo v rámci all-inclusive boli prekvapivo pitné. Teda chcem povedať, že v iných hoteloch som napríklad takú kolu alebo džúsy na raňajky zažil také vodavé. Tu som džúsy na raňajky skôr musel rozriediť vodou. V plážovom bufete boli tuším tri druhy čapovaného piva (teda keby vám polovička hovorila - ty stále chlastáš len to pivo - tak jej môžete odpovedať: Hej, ale dnes je to iné pivo ako včera... :-) ).
Klíma na izbe fajn, stihla vychladiť aj po príchode na izbu (zasunutí karty). Trochu menšie skrine, ale nejako sme sa pomestili.
Ku koncu pobytu problémy s výťahmi, občas jazdili, občas nie.
Veľkým plusom bola poloha hotela (na nádhernej pieskovej pláži), blízko centra mesta (hluk počuli zadné izby s výhľadom do vnútrozemia) a blízko k autobusom, ktoré často chodili do Agie Napa i inde (cena 1,50 E za jednu jazdu, večer 2,50 E), cestovný poriadok na OSEA.com.cy
Výlety z Protarasu
S cestovkou sme mali ponuku niekoľkých výletov - no nevyužili sme.
- Paphos - výlet za históriou
- Nicosia a Kyrenia
- Lodný Discovery za korytnačkami
- Cyperský večer
- Famagusta - lodný, mesto duchov
- Fishing