Smrekovica - Málinô Brdo - Vlkolínec - Biely Potok

Po lesnej ceste pomaly až za vrch Malá Smrekovica (výhľady na Liptovskú Maru, Nízke Tatry), odtiaľ zvlneným terénom po hrebeni až pod vrch Šiprúň (výhľady na Malú Fatru). Odtiaľ z kopca, najprv mierne, neskôr strmšie a zas mierne do Sedla Pod Vtáčnikom.

Zelená značka pokračuje najskôr lesnou, neskôr asfaltovou cestou až pod Haliny, kúsok odtiaľ je rozcestie červenej a zelenej do Ružomberku. (Alternatívna trasa od SD pod Vtáčnikom vedie modrou značkou cez Brdo, zostup po zjazdovke k hotelu Malina je dosť krutý, avšak výhľad stojí zato - a v bufete hotela majú dobrú slivovicu.)

Do Vlkolínca sa dostanete po žltej značke. Fotografovanie dreveníc vo Vlkolínci je spestrené zaparkovanými automobilmi majiteľov dreveníc, je tu aj nejaký bufet, obchod (foto Vlkolínec v SK - mestá).

Do Bieleho Potoka sa dostanete dvoma cestami. Starý neznačený chodník vedie od dediny rovno dolu (v podstate na úrovni kostola). Popri starých seníkoch a potoku sa dostanete asi 1 km od zastávky v Bielom Potoku. Druhá cesta je pokračovaním asfaltky smerom na Ružomberok. Vychádzate pri starej zvonici, pokračujete popri kostole a približne po 1 km je medzi cestou a poľom asi polmetrový kameń, na ktorom je naznačená odbočka žltej. Pod poľom je značka - volavka (treba dobre pozerať). Odtiaľ krížom cez medze až nad obec Biely Potok, kde chodník prudko klesá popri stĺpoch vysokého napätia.

VZ Smrekovica - Rakytov

Pohľad z RakytovaOd budovy B vedie chodník smerom na Skalnú Alpu. Po niekoľkých metroch sa otvára výhľad na Martinské Hole, po krátkom lesíku je prekrásny výhľad na Skalnú Alpu, Rakytov, Ploskú a Borišov - cesta klesá k rozcestiu pod hotelom Smrekovica a hneď do kopca popri hoteli až po vyhliadku pod Skalnou Alpou. V dobrom počasí sa oplatí vyjsť až na Skalnú Alpu. Chodník mierne klesá a zvlneným terénom pokračuje až pod Severné Rakytovské sedlo. Odtiaľ krátkym náročnejším výstupom po Severné Rakytovské sedlo. Na vrchol Rakytova vedie strmý úzky chodník, v prvej časti pomedzi skaly, neskôr po tráve. Kruhový výhľad z Rakytova je fantastický - Skalná Alpa, Malá a Veľká Smrekovica, Nízke Tatry, vrch Zvolen nad Donovalmi, Čierny Kameň, Majerova skala, Krížna, Ostredok, Ploská, Borišov, Martinské Hole - to je výpočet tých bližších a ľahko identifikovateľných vrchov.

VZ Smrekovica - Ploská - Borišov - (Vyšná Revúca)

Začiatok trasy je rovnaký ako na Rakytov. Spod Severného Rakytovského sedla je krajšia trasa krízom cez Rakytov, ľahšia trasa vedie žltou značkou do Južného Rakytovského sedla. Cesta pokračuje krátkym strmším úsekom až pod Kračkov/Minčol, odtiaľ po jeho východnom svahu až k rozcestiu a prameňom pri Čiernom kameni. Cesta pokračuje tmavým lesom mierne do kopca až k Sedlu pod Ploskou. Pred sedlom je studnička. Od sedla vedie strmá cesta rovno na Ploskú, kde sú ďalšie nádherné výhlady, najmä na Ostredok a Krížnu. Na vrchu Ploská je malý pamätník na boje v 2. svetovej vojne. Cesta k Borišovu vedie strmým chodníkom dolu, jediné, čo ma dokázalo udržať sa na nohách bol pohľad na Chatu pod Borišovom, kde sme sa plánovali osviežiť.
Z Borišovskej chaty sme pokračovali smerom na Ostredok a pri Kýškach sme odbočili k Vyšnej Revúcej. Prvá časť po lúke smerom k senníkom, potom strmým lesom dolu až k potoku. Dlhou a otravnou cestou popri potoku až do dediny k autobusu.