VN Kuchyňa

Marcový výlet z Kuchyne popod Ražňovú, cez Mešťánkovú a popod Čertov kopec a Skalnatú na Čermákovu lúku a okolo Drevárne naspäť do Kuchyne. Výlet som si nazval ako schovávací. Vystúpil som z autobusu, počkal na chytenie GPS, vytiahol foťák - začalo mrholiť. Schoval som foťák - za pár minút mrholenie prestalo. Vytiahol som foťák - začalo mrholiť. Schoval som foták... A takto to išlo až po Skalnatú. Tam som foťák definitívne schoval, ale kupodivu - mrholenie prešlo v dážď. A tak som to na Čermákovej lúke otočil a zelenou som sa vydal naspäť do Kuchyne. Nad Drevárňou dážď nielenže ustal, ale dokonca vyšlo aj slnko.

Najskôr popri kostole na paralelnú cestu (paralelnú so zelenou aj modrou značkou), ktorou som sa dostal takmer až pod hrádzu. Samozrejme, ešte predtým bolo potrebné odbočiť doprava mierne dolu. Potom zas nastúpať tých pár metrov, aby som sa dostal na pravú stranu nádrže.

VN Kuchyňa

Okolo hrádze a miestneho ATC, na ľavú stranu potoka Javorinka a po lesnej ceste stále rovno. Prejsť cez závoru a stále rovno až k Tonkovej studničke. Príjemné miesto na oddych, lavičky sú však už trochu staršie a obrastené machom.

Kuchyňa. Dolina potoka Javorinka

Kuchyňa. Tonkova studnička

Za Tonkovou studničkou ešte pár desiatok metrov rovno po ceste a za mostíkom cez potok prudko doľava hore. Občasné výhľady ponad dolinu na náprotivnú Bačkorovú, ale väčšinou sú zarastené. Zo širokej lesnej cesty nie je kde uhnúť, až hore na chrbte. Ale výraznejšia cesta odbočuje doprava a tou sa dávam aj ja.

Po pár metroch nasleduje rovinka a malá lúčka so senníkom (pozri foto). Za senníkom sa dávam opäť doľava, teda na stúpajúcu lesnú cestu. Cesta má viditeľne horší podklad ako tá doterajšia. Dosť kameňov a kusov konárov. Cesta stúpa popod kopec Ražňová, ktorý sa vypína vľavo odo mňa. Stúpanie končí až v sedielku za Ražňovou.

Senník pod Ražňovou. Smer Ražňová a Mešťánková je tou cestou, ktorá sa v pravej časti obrázka odpája doľava hore

Od sedielka za Ražňovou je to taká klasická húpačka - chvíľu vyššie, potom zas nižšie a to sa opakuje. Posledná lúčka, posledné stúpanie a už som na chrbáte Mešťánkovej. Príjemné miesto, dokonca nejaké ohnisko, okolo pár stromov s nádormi.

Výhľady z Mešťánkovej takisto takmer žiadne, lepšie povedané - zarastené.

Mešťánková. Ten vyšší kopček v strede fotky

Z Mešťánkovej som mal pôvodne naplánovaný návrat naspäť do posledného sedla a odtiaľ prudko dolu do doliny potoka Javorinka, a odtiaľ zas prudko hore až pod Čertov kopec. Ale alternatívu som mal zaznačenú aj rovno cez sedlo až za Čertov kopec.

Mešťánková

Z Mešťánkovej je vidieť dva výraznejšie chrbty a keďže sa mi nechcelo nacvičovať s buzolou a bál som sa, aby som nezašiel až niekde k Modranskej doline (a teda k Drevárni), dal som sa rovno dolu k tomu pravému. Keď som tam prišiel, tak pravý chrbát padal prudko do doliny a tak som prešiel k tomu ľavému. Ľavý chrbát prešiel cez sedlo až pod Čertov kopec. Tu bola cesta dosť rozbitá a tak som improvizoval smerom vľavo. Chvíľu po cestách z mapy, potom aj po tých mimo mapu.

Z Mešťánkovej pod Čertov kopec

A to som nemal robiť. Lebo kým doteraz boli cesty iba vlhké, tu pretekal na úseku tak 100 až 150 metrov hotový potok. Občas sa pretekajúca voda dala opatrne prejsť po trsoch trávy, občas boli aj nejaké kamene, ale párkrát som zapadol takmer po členky. Bol som rád, že sa mi len tesne nenabralo vrchom do tenisiek.

Pod Čertovým kopcom. V mojich nízkych teniskách to bolo zaujímavé. Ale nakoniec sa vrchom nenabralo...

Za rozmočenou cestou nasledoval ešte úsek so zvyškami snehu a už som sa vynoril na Štefánikovej magistrále za Čertovým kopcom. Trochu som poobdivoval výhľad na Vysokú a o kúsok vyššie aj výhľad na druhú stranu - na vyhliadku na Veľkej Homoli, ale počasíčko a tým pádom aj výhľady nič moc.

Pod Čertovým kopcom. Dokonca ani tieto čertove nástrahy ma nezastavili

Vysoká takmer zo sedielka medzi Čertovým kopcom a Skalnatou

Veľká Homola zo sedla medzi Čertovým kopcom a Skalnatou

Pred Skalnatou som sa dal doľava dolu po lesnej ceste vedúcej do doliny Malina. Jednak preto, že zostup zo Skalnatej k Čermákovi po vlhkom podklade musel byť zaujímavý, ale aj preto, že zostup červenou som už párkrát absolvoval, ale touto lesnou cestou ešte nie.

Cesta bola dosť nepríjemná. Veľa kameňov, občas zvyšky snehu a na tom všetkom plno lístia.

Pred Skalnatou som uhol doľava dolu, smerom na Dreváreň

Po príchode na asfalt som sa dal doprava hore, smerom k Čermákovej lúke. Drobné mrholenie zosilnilo a neustalo ani po príchode na Čermákovu lúku, kde som mal pôvodne v pláne trochu sa občerstviť. A tak som to otočil a vrátil sa naspäť na asfaltku doliny Malina.

Dážď ustal, ale už som sa nevracal. Nad Drevárňou bol ešte jeden padnutý strom, ale dalo sa prejsť v pohode.

Nad Drevárňou

Plánovaný oddych z Čermákovej lúky som absolvoval pri Drevárni. Pivnica bola oproti minulosti už zamrežovaná a tak by sa pri prípadnom daždi nedala využiť.

Tento mi pripadal trochu ako pripitý na tých dvoch nohách

Cestou do Kuchyne už iba poobdivovať tých posledných pár zaujímavostí. Bobriu hrádzu, Lykovec jedovatý, stromy, studničku v Kuchyni. Dokonca aj slnko vyšlo.

Kuchyňa. Bobria hrádza sa presťahovala trochu vyššie

Studnička v Kuchyni tiekla na 120 percent

 

Na zastávku v Kuchyni som došiel asi 5 minút pred príchodom autobusu a tak som ani dlho nečakal.


Trasa merala čosi cez 20 km so stúpaním/klesaním cca 860 m. Trasa výletu na mape.


Podobné články