Plavecký Mikuláš

Sobotný, trochu neskorý výlet z Bratislavy. Veď autobus mal príchod do Plaveckého Mikuláša až po pol dvanástej. Na druhú stranu treba povedať, že tým pádom už nebola taká zima, ale na tretiu stranu zas aj to, že primrznutá zem sa už začala trochu roztápať. Našťastie blato ešte príliš nerozkvitlo, hlavne vo vyšších polohách.

Prvá časť viedla popri obecnom úrade v Plaveckom Mikuláši s "takmer" živým Mikulášom po poľnej ceste až po rozcestie Pod Jeleňou horou. Doba, približne 30 minút sedela so značením. Prevýšenie nepatrné, blata našťastie málo. Výhľady na Plavecký hrad, občas aj na Kršlenicu vzadu.

Plavecký Mikuláš. To, že je to Mikuláš som spoznal podľa tej palice, ale kto má poznať, že je aj Plavecký?

Plavecký Mikuláš

Plavecký hrad

Od rozcestia Pod Jeleňou horou dosť prudko hore až k Jelenej hore. Spočiatku mierne blatistvým chodníkom pomedzi trnky, neskôr krajom ihličnatého lesa až nad skalnatý lom a okolo Jelenej hory. Odtiaľ chvíľu rovno, aby zelená značka hneď za pozostatkami paštiky Majky a vkusne rozhádzanými zvyškami svetlej umelohmotnej hadice prudko zabočila doľava hore a švihla si to pomerne zreteľným chodníkom hore cez lúčku. Nakoľko bolo po zime, chodník bol pomerne solídne vyšliiapaný. Neviem, až sa tráva zdvihne, asi to bude zaujímavejšie. Chodník vedie stále do kopca, neskôr krajom obory. Pri poľovníckom posede v podstate kopec končil. Tu boli výhľady prevažne na lezeckú Kršlenicu. Odtiaľ už viac-menej iba nevýraznnou naklonenou rovinou kľučkujúc okolo obory až na Javorinku.

Od rozcestia Pod Jeleňou horou hore

Spod Jelenej hory

Pod Jeleňou horou

Nad Jeleňou horou. Teraz bol chodník pekne vidieť, akurát neviem čo to spraví, keď burina podrastie

Kršlenica

Pred Javorinkou

 

Javorinka

Z Javorinky mierne dole do lesa na lesnú cestu, ktorá vedie na asfaltku vedúcu doprava hore na Amonovu lúku a doľava dole späť do Plaveckého Mikuláša. Tu pár sto metrov po asfaltke dolu až k rozcestiu na Kubašovej. Aj keď na rozcestí Pod Jeleňou horou bol údaj, že po Kubašovú to trvá hodinu a pol, ja som to nejako stíhal za 50 minút. Je pravda, že som cestou negriloval, na to bol pomerne silný vietor, ale na druhú stranu, ani som sa nijako nehnal.

Od Javorinky na Kubašovú

Pri ceste hore na Amon som si teda doprial aj čas na občerstvenie, vzhľadom na to, že som bol v závetrí v lese. Pred Klokočom ma privítali aj zvyšky snehu. Kríž na Klokoči stál, aj keď vplyvom množstva klincov sa už pomaly začína rozpadať. Len toť nedávno sa objavila na nete správa, vraj na deštrukciu kocky stačí navŕtať trinásť dier v každom smere. Nuž, bolo by iste zaujímavé a potrebné zistiť aj to, koľko klincov je potrebných na deštrukcia kríža :-).

Pred Amonom

Klokoč

Klokoč - zvyšky snehu

Klokoč

Klokoč - v pozadí Roštún (Vápenná)

Z Klokoča už iba zbehnúť dolu na sedlo Uhliská. Tu sa veľmi vegetiť nedalo, nakoľko už od Klokoča fúkal nepríjemný vietor. A tak poďho rovno dole okolo Mesačnej až na Sklenú Hutu. Výhodou bolo, že občas prisvietilo slnko, menšou nevýhodou zas to, že to zas roztopilo podklad. Okolo Mesačnej už bolo celkom solídne blato. Problém robil aj rozvodnený potok pod Mesačnou, tie tri mokré a šmykľavé horizontálne drúčiky v potoku veľa istoty nepridali. Ale podarilo sa to doriešiť drúčikom štvrtým, suchým a diagonálnym. Odmenou boli kaskády potoka zo Sklenej Huty, ktorý mal vody dosť.

Zastup zo sedla Uhliská k Sklenej hute (kuk späť)

Klokoč spred Mesačnej

Vodopády pri Sklenej hute

Vodopády pri Sklenej hute

Na Sklenej hute vznikol čas na dorazenie nesených zásob a na kontrolu priebežného času. Tá ukázala, že ak trochu pohnem kostrou, tak stíham autobus 16:25 z obce Doľany, ktorý je mimochodom o dosť rýchlejšie v Bratislave ako pôvodne naplánovaný o 17:19.

To je Zabité

Doľany (Ompitál)

Zvyšok cesty som sa už teda nezdržiaval a autobus v Doľanoch som s predstihom aj chytil.


TTD trasy:

  • Trasa merala necelých 20 km, mala trvať asi 5:30 hodiny.
  • Možnosti úniku na Kubašovej (asfalt do Plaveckého Mikuláša), a na Amone (do Plaveckého Podhradia, prípadne do Plaveckého Mikuláša).
  • Občerstvenie: Jednota v Plaveckom Mikuláši, prameň pri Mon Repose (10 minút od cesty), prípadne výhodnejší na Amonovej lúke, prameň pod Mesačnou, prameň na Sklenej Hute a prameň pri horárni Zabité. No a krčma v Doľanoch.
  • Zaujímavosti: Výhľady na Plavecký hrad, výhľady na lezecké terény na Kršlenici, prírodné zaujímavosti (závrty a iné čudá) na Báborskej (neďaleko Amonovej lúky), výhľady z Klokoča, pamätihodnosti v Doľanoch.

Trasa výletu na mape


Novinky

Predbežne Turecko, Side a návrat do Desolle Dolphin na Kréte, uvidíme, ako to dopadne, aby som nezakríkol.

Takže je po dovolenke v Side. Na zrúcaniny som sa nedostal, zostali dva pešie výlety. Jeden k ústiu rieky Manavgat do mora a druhý k vodopádu Manavgat.

Pred dovolenkou: V Side a okolí je pre mňa pár zaujímavých miest. Možno nejaký výlet s cestovkou a možno aj nejaký pešobusom. Z tých autobusových sa poobzerám po kaňone Tazi. Kaňon Sapadere je vraj zatvorený pre zosuv skál. Z tých pešobusových sú to predovšetkých neďaleké vykopávky Side, rieka a vodopád Manavgat, ale možno aj kombinovaný - Cenet kanyonu alebo zrúcaniny Lyrbe (Seleucia). Ale možno aj niečo iné (prípadne aj nič).


Z Kréty ma zaujíma Kofinas, prípadne by nebola zlá aj nejaká roklina... Plus Heraklion, ktorý je aspoň spolovice dostupný aj chôdzou a jeho zatiaľ neodhalené uličky a zákutia... Ostatné je zatiaľ otvorené.


Zatiaľ aspoň pár fotiek z prechádzok po Železnej studničke a okolí. Plus výlet na Pajštún a Dračí hrádok. No a prechádzka z Lakšárskej Novej Vsi do Šaštína.


Podobné články