Sobotný výlet myjavákom do Brezovej pod Bradlom. Odtiaľ na Komárovú a Výtok do Dobrej vody a cez Katarínku do Dechtíc. Výlet som si nazval ako Pramenný.

Z Brezovej pod Bradlom na námestie a červenou značkou (Štefánikovou magistrálou) až k Mladosti. Odtiaľ modrou značkou dolinou a neskôr stúpaním lesom až na Komárovú. Cestou zaujali hlavne tie hríby na chodníku, no a potom tá zemská anomália na Komárovej.

Brezová pod Bradlom Brezová pod Bradlom, Pod Vŕškami Komárová. Na ľavej strane strane cesty k Dvolom Komárová. Na pravej strane strane cesty k Dvolom

Z Komárovej ešte trochu stúpania popod Vrátno a potom už príjemnou lesnou cestou až nad Výtok. Aj keď je potrebné povedať, že zostup až taký príjemný nebol, ale dal sa pretrpieť. Na Výtoku ma spoznali turisti z minulého či predminulého týždňa, ktorých som stretol na magistrále medzi Babou a Čmelkom.

Od Výtoku mierne hore popri bývalom rekreačnom zariadení a príjemnou lúčkou dolu až k Jaseňovému potoku. Tu som zašiel kúsok smerom k vyvieračke pod Bachárkou, aby som obzrel túto príjemnú dolinku. Potom som už pokračoval pôvodnou zelenou značkou až po Dobrú Vodu.

Z Komárovej na Výtok RS Výtok Smerom na Vyvieračku pod Bachárkou Dolinka pod Bachárkou Za koncom lúky je RS Výtok Dobrovodský hrad. Ešte stojí <Dobrá voda. Takáto notová osnova vždy poteší

V reštaurácii Hlávka v Dobrej Vode som sa zastavil na jednu vychladenú kofolu. Výčapníčka ma však upozornila, že to pravá kofola nie je, že niektorí to odmietajú piť. Ja som neodmietol, dokonca som zvládol v tých teplách aj druhú.

Pod mostom som dobral z prameňa Hlávka do flaše vodu (tiekla dostatočne) a pokračoval až po rozcestník Dobrá voda, Prameň. Tu prameň netiekol, pokračoval som teda ďalej modrou až na Katarínku.

Dobrá Voda Dobrá Voda. Prameň Hlávka Z Dobrej Vody na Katarínku. Piešť

Prameň pri Katarínke tiekol (teda, skôr by som povedal, že silnejšie kvapkal). Mladí opravcovia už balili, vlak zo stanice Katarínka som nejako nestihol, prípadne zmeškal a na ďalší sa mi čakať nechcelo a pri kostole Katarínka som sa tiež dlho nezdržiaval. Ruiny ešte stáli, oproti minulosti som si veľké zmeny nevšimol, ale to by som iba pravdepodobne potreboval vymeniť názor (buď s niekým, prípadne od niekoho). Plánoval som si oddýchnuť až v Dechticiach, aby som stíhal jediný priamy autobus do Bratislavy.

Prameň pri Katarínke

Katarínka Katarínka Katarínka Katarínka Katarínka <Katarínka Katarínka

Lesná cesta k Novým horám príjemne klesala, cestou som míňal pomerne dosť výletníkov idúcich na Katarínku, ale aj tak ma prekvapilo to preplnené parkovisko. Chvíľu som sa obzeral, či tam nie je nablízku nejaká súťaž, rely alebo aspoň preteky raketoplánov, až som si takmer nevšimol odbočku doľava cez lúku. Našťastie som ju neminul a úspešne som sa dostal pomedzi chaty na tú správnu cestu klesajúcu k Dechticiam vyznačenú žltou značkou. Pamätník lesnej železnici, nejaký dostavník z konskej železnice a potom už iba klesanie až na polia za Dechticami. Popri medzi až do samotných Dechtíc a na najbližšej križovatke ešte viac do ľava a popri záhradách a vodojemoch až na hlavnú cestu a na námestie.

Nové Hory Nové Hory Nové Hory

Zaujala tá záhradka oproti tabule zákaz fotiť a potom ešte to, že bolo tak horúco, že sa na zemi válal aj samotný Superman. Fakt, neklamem, mal to klasické S na drese. Bol aj s kamarátom, ležali na zemi, čumeli do mobilov a bicykle sa im válali obďaleč...

Dechtice Dechtice

Na námestí v Dechticiach som v miestnom otvorenom stánku pri zmrzline stihol ešte dať jeden obschnutý langoš (asi tiež z toho tepla, prípadne z minulého týždňa), poobdivoval prameň pri Floriánovi a potom mi už išiel autobus.

Dechtice

Autobus bol tiež zaujímavý, na oknách ceduľky, vraj Neotvárať, lebo nebude fungovať klimatizácia. Tá klimatizácia spočívala v dvoch otvorených vetračkách na streche...


Výlet z Brezovej pod Bradlom cez Výtok, Dobrú Vodu a Katarínku do Dechtíc meral približne 26 km. Prevýšenie cca 700 metrov.

Mapa výletu.

Občerstvenie a únik z trasy predovšetkým v Dobrej Vode (reštaurácia Hlávka, prameň Hlávka, autobus).