Holubyho chata, Veľká JavorinaVýlet autobusom do Myjavy, odtiaľ červenou cestou hrdinov SNP na Veľkú Javorinu a žltou do Starej Turej. Vlakom do Bratislavy. Autobus do Myjavy v pohode, ako vždy. Horšie to už bolo s cestou naspäť. Rýchlik mal v Novom Meste nad Váhom meškanie vraj 45 minút. Reálne tak hodinu. Ešte že som sa na túre tak ponáhľal, keby som šiel pohodovo, asi by som sa domov dostal až na druhý deň. Navyše ešte vypadol aj autobus zo stanice.

Ešteže ten stred túry bol taký super, aj keď na mňa trochu asfaltový. Ale na druhú stranu, bol aj malinový, aj černicový a tak trochu aj suchohríbový. Počasie zo začiatku ako plech, teploty sa šplhali k tridsiatkam, neskôr sa obloha mierne zatiahla a pofukovalo. Cestou z Veľkej Javoriny do Starej Turej zase modrý plech, mrakov bolo poskromne, hlavne na tých miestach kde mali byť.

 Značenie vcelku dobré, na pár miestach pomohla GPS (hlavne na kontrolu), aj keď niekde je cesta oproti trase v GPS preznačená. Pre mňa jediné problematickejšie miesto pred Vrchom Slobodných, kde som išiel automaticky rovno po lesnej ceste popri altánku. Asi tam ide stará alebo neoficiálna skratka. Oficiálna červená značka viedla trochu doprava od altánku (pred altánkom zatáča asfaltka doprava), pretože na Vrch Slobodných došla tiež sprava. (V roku 2017 prejdené opačným smerom - z Veľkej Javoriny do Myjavy a predtým napísané už neplatí. Červená značka vedie popri altánku rovno úvozom tak, ako som išiel pôvodne.)

Z Myjavy na Holubyho chatu na Veľkej Javorine

Značenie na rozcestníkoch je trochu mätúce. V Myjave pri Múzeu SNR je to na chatu (asi Holubyho) 6 a trištvrte hodiny (pozri prvý obrázok). Čo spolu so zostupom cca 2,5 hodiny robí celkom slušnú túru. Ešteže o 10 minút vyššie (na rozcestí k železničnej stanici) je na smerovníku uvedený čas na Veľkú Javorinu už  4:45. Tento údaj je bližšie, pokiaľ ovšem ten dlhší nebol určený pre spomínaných hrdinov SNP. Neskôr sa už rozcestníky dali do poriadku a takmer všetky až po Veľkú Javorinu (s výnimkou jedného) ukazovali pomerne dobre. Na Veľkej Javorine pri Holubyho chate je ešte jeden taký divný. Jeden ukazuje čas do Myjavy a pod ním je druhý, ukazujúci čas na Bradlo je posunutý iba o hodinu. Nuž, pripravte sa na veľmi rýchly presun z Myjavy na Bradlo.

Myjava

Sovinec - z Myjavy asfaltkou. V pozadí Veľká Javorina

Za Sovincom. Pokračuje sa rovna na Horný Výhon

Uhliská. Krátke prerušenie asfaltu. Červená tu vedie lesom spolu s lesníckym náučným chodníkom. Výhodou sú nové panely, kde sa dá odpočinúť

Smerom na Jurášovu lúku.

Hrabina. Asfaltkou až takmer pod Vrch Slobodných

Pod Vrchom Slobodných. Ja som pokračoval chodníkom rovno. Červená pokračovala pravdepodobne asfaltkou vpravo, nakoľko na Vrchu Slobodných sa červená pripájala sprava.

Úvozom na Vrch Slobodných. Príjemný chodník, trochu trávy akurát v závere. Ale takú istú trávu mal aj oficiálny chodník po červenej.

Vrch Slobodných, pohľad späť. Rovno cez biele kvety ide oficiálny chodník do Myjavy. Ja som prišiel chodníkom úplne doprava (až mimo obraz)

Značka z Vrchu Slobodných na Čupec

Cesta na Veľkú Javorinu pred Čupcom viedla po hranici

Čupec - výhľad na Moravskú stranu

Dibrovov pomník

Posledné stúpanie na hrebeň Veľkej Javoriny

Hrebeň Veľkej Javoriny

Hrebeň Veľkej Javoriny

Veľká Javorina

Holubyho chata, Veľká Javorina

Holubyho chata, Veľká Javorina

Holubyho chata, Veľká Javorina. Prišiel som z hrebeňa tou asfaltkou vpravo, pokračoval som asfaltkou vľavo

Z Holubyho chaty do Starej Turej

Holubyho chata, Veľká Javorina

Od Holubyho chaty žltou do Starej Turej

Kachlové grúne. Odbočka z cesty na žltú

Pod Kachlovými grúňami

Pod Kachlovými grúňami

Pod Kachlovými grúňami

Taký lesnícky Hungaroring nad Miškov salašom

Miškov salaš. Ten kopec vpravo je Brezina nad Starou Turou.

Pohľad na Čachtický hrad - druhý (taký malý) kopec vpravo od stĺpa. V pozadí Považský Inovec

Miškech salaš. Poľnou cestou rovno na Brezinu, prejsť na druhú stranu kríkov a popri nich krajom poľa až k Brezine

Od Miškech salašu k Brezine, krajom poľa. Vysoká tráva, zarastený chodník, pár vyplašených sŕn a niekoľko prepelíc.

Brezina

Brezina

Tak kto vlastne ukazuje správny smer???

 

Stará Turá

 

Trasu výletu od Stefanynky si môžete pozrieť na Turistickej mape SR