Rozhľadňa Kukla

Výlet na Kuklu po rôznych cestách, často aj neznačkových. Začiatok v Perneku tak, ako častokrát. Odtiaľ žltou značkou smerom na Staré bane.

Za veľkou pravotočivou zákrutou pokračujem lesnou cestou vedúcou rovno (teda opúšťam koľajové lôžko lesnej železnice vedúce mierne dohora).

Pernek

Na žltej pod Starými baňami

Cesta mierne klesá ku Kostolnému potoku. Dolu stretávam nejaké krmítka pre lesnú zver, dokonca aj s kamerami. Potom lesná cesta začína mierne stúpať. Dostávam sa k vybudovanému ohnisku. Vyskytuje sa tu aj odpadkový kôš, predpokladám, že si lesníci neplatia, a že buď firma s odvozom odpadkov alebo nejaký nešťastník v rodinnom dome mal pred časom problém.

Zo žltej dolu ku Kostolnému potoku

Posedenie nad Pernekom

Od ohniska začína stúpanie, najskôr prudké a potom ešte prudšie. Zaujímavé výhľady na Prostredný vrch z opačnej strany ako vedie oficiálna značka. Vychádzam na lesnej štrkovej ceste vedúcej popod Čmelok od Baby popod sedlo Javorina.

Prostredný vrch

Vychádzam do Sedla Javorina a pokračujem žltou smerom dolu na Rybníček. Pod turistickým odpočívadlom poobdivujem následky ťažby rudy a pokračujem štrkovou cestou traverzujúcou Čertov kopec a Skalnatú. Je to cesta využívaná najmä bajkermi, ale ani turisti ňou nepohrdnú. Spočiatku stúpa hore, potom ešte vyššie a na záverečnom úseku klesá až za sedlo, ktoré je medzi Skalnatou a Troma kopcami. Výhľady sú síce obmedzené, ale pod Čertovým kopcom zaujali hlavne duby, no a tiež tá buková kulisa na Skalnatej. No a samozrejme tie rúbaniská, haldy dreva a podobne.

Posedenie pod Sedlom pod Javorinou

Pod Čertovým kopcom

Cesta traverzujúca Čertov kopec aj Skalnatú

Skalnatá netradične

Z Čermákovej lúky som pokračoval červenou značkou až pod Gajdoša a tam som dosť zarastenou cestou odbočil doprava dolu a zbehol na asfaltku vedúcu z Hubálovej na Zochovu chatu. Poobdivoval som Ivanovu studničku a modrou značkou zišiel až k autobusu na Zochovej chate.

Pri Gajdošovi

Ivanova studnička

Modra - piesok, Huncokársky cintorín

Modra - Piesok

Modra - Piesok

Modra - Piesok

Zo Zošky som pokračoval modrou na Komárku a žltou na Tri kopce. Tu ešte pozrieť na rozhľadňu Kukla. Tu okrem toho, že nebola hmla zaujala aj tá takmer zdomácnená Sojka škriekavá.

Studnička medzi Komárkou a Troma kopcami

Rozhľadňa Kukla

Rozhľadňa Kukla

Červený kameň z rozhľadne Kukla

Sojka škriekavá sa tiež vybrala na rozhľadňu Kukla

Čertove zuby pri Kukle

Od rozhľadne Kukla som sa vrátil naspäť na Tri kopce. Odtiaľ klasicky cez Medvediu skalu do Harmónie a následne až do Modry.

Tri kopce

Tri kopce

Tri kopce

Medvedia skala

Z Modry autobusom do Bratislavy.

Trasa výletu na mape

Výlet mal cca 27 kilometrov so stúpaním/klesaním cca 1100 metrov.

Únik z trasy smerom na Pezinskú babu (zo sedla Javorina), prípadne na Zochovu chatu (od Čermákovej lúky), na Dubovú alebo Pílu (z Kukly), či možnosť ukončenia trasy na Zochovej chate a v Harmónii.

Občerstvenie: studnička na Čermákovej lúke, Ivanova studnička, občerstvovacie zariadenia na Zochovej chate, v Harmónii a v Modre (a samozrejme bufet "čo vlastný ruksak dá" počas celej trasy.


Novinky

Zatiaľ pridaných pár fotiek do Malých Karpát 2023. Pridaný výlet zo Senice k Miléniovému krížu a do kúpeľov Smrdáky.

Zo zahraničia bolo opäť Korfu. Pribudli dva výlety - k jazeru Korission a výlet Mesongi - Chlomos - Argyrades - Agios Georgios south. Plus pár fotiek z výletu autom po ostrove Korfu - obzretie Kassiopi, Sidari, Peroulades a Lakones.

Podobné články