ČičmanyMájový výlet do Strážovských vrchov, teraz to bolo pokračovanie Cesty hrdinov SNP zo Zliechova cez Strážov do dediny Čičmany a cez sedlo Javorinky, Javorinu, popod Čelo a Homôlku do Fačkovského sedla.

Ráno vlakom z Bratislave po šiestej, prestup v Trenčíne a Ilave. V Ilave som myslel, že v miestnom Lidli doplním nejaké tekutiny, ale Lidl je po novom presťahovaný a tak zostala iba otvorená krčma s kofolou a WC. Príchod do Zliechova pred desiatou hodinou. Ešte počkať, kým sa preladia satelity a vyrážam.

Nakoľko túra viedla cez najvyšší vrch Strážovských vrchov do malebnej dedinky Čičmany, výlet by som pracovne nazval ako Zlet k perníkovej chalúpke.

Od konečnej autobusu ešte trochu vyššie Zliechovom a prichádzam na chodníček cez lúku krajom poľa. Stúpanie zatiaľ také nijaké, ale Strážov niekde vpravo hore dáva tušiť, že sa to čoskoro zmení. Zanedlho prichádzam na koniec medze a chodník sa dáva viac doprava a hore. Po chvíli vchádza do lesa a začína prudko stúpať. Z chodníka sa stáva široká lesná cesta, až nechápem, kde sa tu tak náhle nabrala.

Zliechov

Zliechov - príjemný nástup cez lúčku pod Strážov

Zo Zliechova na Strážov

Asi po trištvrte hodine (od vystúpenia z autobusu v Zliechove) sa dostávam k prvej studničke pod Strážovom. Zakrytý prameň priamo na chodníku nesie názov Kuka. Studnička je naberacia a voda evidentne vyteká, ale nič moc to nie je. Ja zatiaľ nepotrebujem a tak pokračujem vyššie.

Strážov - prvá studnička (označená ako Kuka)

Za nejakých 15 minút stojím pri druhej studničke pod Strážovom. Je priamo pod chodníkom, názov som si nikde nevšimol a voda vyteká zo širokej gumenej hadice. Výdatnosť je v túto ročnú dobu vcelku dobrá, 1 liter za nejakých 30 sekúnd. Tu som teda vyprázdnil zvyšky starej fľaše a doplnil čerstvú vodu.

Strážov - druhá studnička (rúrka)

Pred jedenástou stojím v Sedle pod Strážovom, kde je tretia studnička, opäť naberacia, ale aj tu je prameň pomerne slabý. Navyše začína celkom slušne fúkať. K Lúke pod Strážovom ma posiela smerovník s údajom 15 minút, Hikingácka mapa má uvedených 25 minút a tento údaj bude pravdivejší.

Studnička v sedle pod Strážovom

Zo Sedla pod Strážovom a Lúku pod Strážovom

Od Lúky pod Strážovom je to na samotný Strážov už iba nejakých 15 minút a tak už o pol dvanástej by som sa mohol kochať výhľadmi zo Strážova.

Lúka pod Strážovom

Horná lúka pod Strážovom

Kochať by som sa teda zo Strážova mohol, nebyť toho zahmlenia diaľok. Dobre viditeľný je tak akurát Zliechov podo mnou a ešte blízke okolie. Aj tie dve smerové ružice na vrchole sú dnes vlastne na dve veci (veď to poznáte, na ktoré). A tak len pár fotiek a hajdy dole.

Zliechov zo Strážova

Zliechov zo Strážova (a pokračovanie Cesty hrdinov SNP smerom na Vápeč)

Strážov

Zliechov zo Strážova

Cez Lúku pod Strážovom som len prefrčal (vraj na Fačkovské sedlo mám 4hod 20 minút - to by som mohol stíhať skorší autobus a aj vlak) a na chvíľu som sa zastavil na Rázcestí pod Strážovom. Tu ma upútala druhá ceduľka, vraj Fačkovské sedlo je za 6 hodín (a 21 km). Nuž súčasná cesta sa medzitým asi skrátila, lebo podľa mapy by to po novom malo byť už len 15,5 km a necelých 5 hodín.

Rázcestie pod Strážovom. Na Lúke pod Strážovom som pred desiatimi minútami našiel smerovník, že Fačkovské sedlo za 4:20. Ktovie, kade išla značka v 1987

Nasledoval krutý zostup do údolia. Čo zostup, doslova zlet to bol.

Chodník sa trochu narovnal až dolu pri prvej lúčke s posedom. Sprava pritekal potôčik, určite by život dokázal zachrániť. Po štrkovej ceste mierne klesajúc došiel som až k štvrtému prameňu pod Strážovom. Bol vľavo v jarku pri ceste, voda vytekala z betónovej skruže. Tesne predtým sa sprava pripájala nejaká cestička s brodom cez potok a za potokom bola nejaká budova.

Studnička nad Čičmanami.

Ešte chvíľu štrkovou cestou a potom už iba po asfaltke až do dediny Čičmany.

Čičmany a Javorinka

Čičmany. Radšej ani nechcem vedieť, čo ten vzor znamená

Čičmany. Zimný vzor

Čičmany

Čičmany. Penzión Javorina

V Čičmanoch bol otvorený penzión Javorina, ale nejak nezlákal. Krčma bola naopak zatvorená.

Čičmany

Čičmany

Čičmany. Perníková chalúpka

Od rázcestia v Čičmanoch bočnou uličkou mierne hore k údolnej stanici vleku. Odtiaľ poľnou traktorovou cestou hore, aj keď červená značka bola na tom baráčiku na fotke nižšie.

Javorinka. Chodník pokračoval úplne vľavo popod tú menšiu zjazdovku.

Čičmany. Na mape je niekde v týchto miestach zaznačená rúrka s vodou. Neviem, či je to táto, ale ten žaburinec sa mi nepozdával

Čičmany v popredí a Strážov v pozadí

Kríž s posedením pod Javorinkou

Od sedla Javorinky som v protismere stretával dvojice, trojice i viacero bežcov. Vraj nejaký diaľkový beh.

Prameň neďaleko sedla Javorinky

Výhľad zo sedla Javorinky

Javorina - pohľad naspäť. Vľavo stĺp je na Javorinke, najvyšší kopec je Strážov

Javorina - v pozadí Kľak

Pohľad naspäť na sedlo pod Čelom. Vľavo kopec Úplaz

Posledné veľké stúpanie od sedla pod Čelom bolo neskutočné. Klasický Leninský valčík na prachovom strmom chodníku. Tí starší to poznajú. Teda krok vpred - dva kroky vzad.

Nakoniec som sa na ten kopec dostal, ale dal zabrať.

Pohľad z Homôlky naspäť. Vľavo v opare Strážov

Kľak z Homôlky

No a zostup bol taký - ako som očakával. Teda krutý. Tu som už nič neriskoval a zbehol som ho po zjazdovke.

Kľak z Homôlky. Dolu Fačkovské sedlo

Fačkovské sedlo. Aj ja by som skončil takto zapichnutý, ale nemal som lyže

Bufet pri salaši bol našťastie otvorený a tak som narýchlo doplnil nejaké to pivo, odmenil sa nejakou tou plackou a čosi na pitie v plastovej fľaši som si vzal aj so sebou, nakoľko na prestup som mal v Žiline času len tak-tak (tzv. LTT).

Fačkovské sedlo

Vlak v Žiline nemeškal, takže som ho skutočne LTT aj stihol.


Trasa túry Zo Zliechova cez Strážov, Čičmany, sedlo Javorinka a Homôlku do Fačkovského sedla so Stefanynkou na mape

Celková vzdialenosť cca 20 km, prevýšenie +1341/1167 m. Celkový čas cca 6 hodín aj s prestávkami, 5 hodín šliapania.

Občerstvenie: Zliechov, studničky pod Sedlo pod Strážovom, studnička pred napojením sa na asfaltku do Čičmian, Čičmany, studnička v sedle Javorinka, Fačkovské sedlo

Únik z trasy: Čičmany


Novinky

So zmenou systému mi zrušilo popisy pod fotkami v článkoch. Budem postupne opravovať a dopĺňať... Zatiaľ prosím o dlhšie podržanie myši nad obrázkom, zjaví sa klasický "ALT"

Zo zahraničia sa zatiaľ rysuje Cyprus, Protaras. Ostatné ešte uvidím (teda - dúfam...) - možno Bali na Kréte...

Zatiaľ pridaných pár fotiek do Malých Karpát 2024.