Novembrový výlet do Brezovských Karpát. Autobusom do Brezovej pod Bradlom, kde som výlet začínal. Odtiaľ červenou značkou Štefánikovej magistrály až na Skálie, odkiaľ som modrou zostúpil do Hradišťa pod Vrátnom a žltou cez Mihalínovú do časti obce Horná Krupá zvanej Prekážka. Odtiaľ autobusom späť do Bratislavy.


Autobus zvaný aj myjavák nesklamal. Brezová stála na svojom mieste - teda nie že nepočká. Počkala.

Brezová pod Bradlom

Okolo Mladosti až na Ostrú úboč. Ak ma voľakedy zarazilo, že pred Ostrou úbočou bola červená značka umiestnená na strome v strede medzi dvoma cestami, teraz som už prekvapený nebol. Lebo nebol ani ten strom. Ani druhý, tretí, štvrtý. Nejaké zvyšky lesa ešte stále stáli vpravo od cesty. Na Ostrej úboči stáli a oddychovali dva mechanizmy, ale tie zato očividne neniesli zodpovednosť. Napadla ma stará pieseň Paľo Hamela - Dnes už viem a takmer až po Skálie mi nešla z hlavy.

Brezová pod Bradlom - ešte dobre, že EÚ nesponzoruje každú latrínu, prípadne toaletný papier v panelákoch. Viete si predstaviť, ako by ste si utierali zadky???

Dlhá Roveň - začiatky svetlejších zajtrajškov a holorubov tiež

Pri pohľade na to rúbanisko som pochopil aj to, že prečo zrušili modrú značku z Brezovej do Dobrej Vody. Tu by ju evidentne nemali kde umiestniť.

Ostrá úboč - víťazi nad prírodou

Ešte kde-tu čosi zostalo

Ostrá úboč - porazení

Štefánikova magistrála bola až po Skálie aj primerane rozbahnená a to som mal ešte šťastie, že predtým moc nepršalo.

Ostrá úboč - porazení

Od Skália do Hradišťa pod Vrátnom boli na niekoľkých miestach vyvrátené stromy, ale obchádzali sa príjemnejšie ako tie blatá po lesníckych sabatoch.

Od Skália po Hradište

A tie ostatné sú od macochy???

V Hradišti pod Vrátnom som mal čas. V podstate kopu času, nakoľko z cieľového miesta mi išiel jediný priamy autobus. A tak som zamieril do miestnej knajpy. Tá ešte nebola otvorená, zato miestny obchod už zatvorený bol, ako ma informoval miestny obyvateľ, ktorý okrem týchto dôverných informácií ovládal dokonale ešte slovesný zvrat Do p(íííííí), ako som sa presvedčil z jeho rozhovorov s inými miestnymi. Až som sa čudoval, že mne ponúkol neokorenené informácie.

Hradište pod Vrátnom

Po jednom orosenom som sa pohol žltou značkou v smere Vysoká skala, Miškozlovo a Suchánka.

Pri Vysokej skale

Pri Vysokej skale

Miškozlovo

Na ceste k Suchánke

Keď sa smrekovce snažia prerásť buky

Na Suchánke zaujali dve veci. Prvou bola tá zarúbaná studnička a druhou ďalší holorub v smere na Dobrú vodu.

Prameň pri Suchánke. Asi Zarúbanka

Pri Suchánke

V pozadí čakatelia na holorub

Od Suchánky k Mihalínovej

Na Mihalínovej som sa čudoval tomu zapadanému chodníku. Keby som už tadiaľto nešiel, asi by som pokračovanie Štefánikovej magistrály hľadal len ťažko. To snáď tadiaľto nik nechodí?

Na Štefánikovej magistrále na Mihalínovej. Tu by som chodník hľadal ťažko.

Pri Cerovej som sa napojil na asfaltku, ktorou som prišiel až do cieľa. Aj tu ma zaujalo i napadlo niekoľko vecí.

  1. Prameň pri nádrži pod Cerovou netiekol.
  2. Prameň za Prekážkou áno.
  3. Tie protitankové zátarasy (či čo to malo pôvodne byť) sú dosť obrastené, možno by stálo za to ich trochu odokryť, prípadne vybudovať okolo nich chodníček, či aspoň tabuľu.
  4. Za námet na vychádzku by určite stáli aj tie cesty kde bývali železničné koľaje (tuším viedli až na Katarínku i ďalej)

Pod Cerovou

Podľa tých hrnčekov by tu mal byť prameň

Mal by byť

Od Cerovej po Prekážku som stretol dosť ľudí  v protismere - so psíkmi, kočíkmi i deťmi. Nakoľko je celá cesta mierne dolu, návrat na kolobežke musí byť parádny. Parkovisko je hneď vedľa cesty, vyššie do doliny je už zákaz vjazdu.

Prameň za Prekážkou. Pre nerozhodných je to ťažká voľba

Prekážka, bus. Pohľad smerom na Dechtice. Ja som sa vynoril zľava na druhej odbočke (za tou obdĺžnikovou tabuľou)

Na konci výletu už iba počkať na autobus domov. Autobusová zastávka polorozpadnutá. Okolie tiché a akoby spustnuté. Jedinou zábavkou bolo pozerať, ako si vodiči počínajú na tomto relatívne rovnom a prehľadnom úseku a tipovať, ktorý z nich už testuje auto a kto ešte seba. Lebo aj takí sa našli. Výhrou v tomto tipovaní určite bolo, že som ich neuhádol. Lebo keby áno, tak tá polozhrdzavená konštrukcia ani tie chabé stromky by ma veru neochránili.

Ale na druhú stranu, postaviť sem skrytú kameru...


 

Trasa na mape.

Cca 25 km, prevýšenie okolo 630 metrov, trasa trvala okolo 6 hodín.

Občerstvenie: Brezová pod Bradlom (obchody, krčmy), Hradište pod Vrátnom (obchod, krčma), Prekážka (prameň)


Novinky

So zmenou systému mi zrušilo popisy pod fotkami v článkoch. Budem postupne opravovať a dopĺňať... Zatiaľ prosím o dlhšie podržanie myši nad obrázkom, zjaví sa klasický "ALT"

Zo zahraničia sa zatiaľ rysuje Cyprus, Protaras. Ostatné ešte uvidím (teda - dúfam...) - možno Bali na Kréte...

Zatiaľ pridaných pár fotiek do Malých Karpát 2024. 

Podobné články