Pláže v stredisku Analipsi som opísal v článku o štúdiách Paul Marie a stredisku Analipsi. Ostatné bližšie pláže i možnosti stredísk sa v krátkosti pokúsim zhrnúť tu. Pri požičaní auta sme sa boli pozrieť aj na pláži Karteros (a prechádzali sme okolo viacerých pláží, napríklad okolo pláže v Kato Gouves, Kambos i inde.
Pláž Karteros, ale aj Kato Gouves, Stavromeno a iné
Karteros je pomerne malá piesková pláž na dohľad od letiska v Heraklione. Pri pláži je pár taverien, jedno veľké parkovisko, jeden obchodík s celkom príjemnými cenami, avšak Raki je tu pomerne škrabľavé (v Kato Zakrose bolo oveľa, oveľa lepšie - aj keď ja som ho neochutnal). Je tu aj jeden hotel, podľa reči asi zameraný na taliansku klientelu. Na pláži pár desiatok slnečníkov pred hotelom, pár pred tavernami.
Zo športov k dispozícii volejbalová sieť a more piesku. Kultúrne vyžitie pri pohľade na pristávajúce lietadlá, štartujúce lietadlá (väčšinou nie, keďže štartujú aj pristávajú proti vetru, teda rovnakým smerom), prípadne malebné pohľady na premávku na starej ceste i diaľnici súčasne.
Vstup do vody pieskový s občasnými veľkými kameňmi. Pri vlnách (počas nášho pobytu vždy) boli kamene veľmi nepríjemné.
Rovnaký charakter (piesková pláž, kamene v mori mali aj pláže v Kato Gouves, Vatheianos Kampos i inde, takže predpokladám, že všetky pláže medzi Heraklionom a Hersonisossom budú rovnaké (a určite aj ďalej).
Pláž Malia a planina Lasithi
Na pláži v Malii sme už boli počas našej dovolenky v Ierapetre. Aj tento rok sme naplánovali jeden deň kombinovaný s Planinou Lasithi. Najskôr na pláž, polebediť, neskôr pojesť a poobede ísť poobzerať to, čo sme na Lasithi nestihli. Skutočnosť sa líšila, aj keď iba mierne.
Hľadali sme rovnaké miesto ako minule a tak sme po Malii trochu blúdili. Nakoniec sa podarilo nájsť rovnaké miesto. Pláž v Malii zostala rovnaká, ako sme si ju pamätali posledne. Rovnaký piesok, rovnaké vlny (no, mne sa zdali teraz menšie), rovnako prelehátkovaná pláž. Taverna tá istá, dokonca sme si pamätali aj tú babu, čo chodila vyberať za lehátka.
Piesok na pláži jemný, vo vode tiež, aj keď pod pieskom sa občas mihli platá. Taverna pracovala spoľahlivo, aj keď okolo obeda už nestíhali, pretože mali iba jednu fritézu na tie všadeprítomné hranolky. Bazén k dispozícii, WC pod bazénom tiež.
Poobede sme vyrazili na spomínané Lasithi, aj sme tam došli, a aj sme sa rýchlo otočili naspäť, pretože polovička zabudla nejakú veľmi dôležitú časť garderóby na pláži. Aj sa s ňou rozlúčila, aj ju už oplakala, aj sme ju potom našli tam, kde ju zanechala. Aj sme to potom oslávili.
Pláž Amoudara
Do Amoudary sme sa išli pozrieť, pretože sme tam pred niekoľkými rokmi vegetili v hoteli Santa Marina. Zistili sme, že aj napriek betónovému pásu v mori je tu najkrajšia pláž, ale hlavne more je tu bez veľkých kameňov na vstupe a tak sme sa sem vrátili, dokonca aj druhýkrát.
Zložili sme sa neďaleko od hotela Santa Marina, pri Havana club beach, kde bolo veľké parkovisko, lehátka za pivo a kolu, neďaleko do mesta, dosť ďaleko od hotelov... Od diaľnice tu bol pomerne ľahký prístup, zísť v Gazi, dostať sa až k mostíku v Amoudare, dať sa doprava a v miestach, kde je vpravo veľké trávnaté parkovisko, odbočiť doľava medzi domy a prísť až k moru.
Creteaquarium Kato Gouves
Z Amoudary sme sa zastavili v Kato Gouves, kde je známe akvárium, nazývané aj Creteaquarium. Parkovisko zadarmo, vstup tuším 8 Eur. Keď ho porovnám s akváriom na Rodose, tak Creteaquarium má obrovské akváriá, kde sa zmestí aj niekoľko žralokov naraz. K tomu také rybky, hentaké rybky, do toho ruské detičky, čo neustále vykrikujú - Nemo, mámuška Nemo - to keď vidia farebné rybky, ale v repertoári majú aj iné hlášky - trebárs tie o hlade, o smäde, o toaletách, hračkách a pod.
Hersonissos
Pláže v stredisku Hersonissos sa mi vôbec nepáčili. Väčšina pláží s veľkými a ostrými kameňmi, pomedzi ktoré chodili do vody iba fajnšmekri. Pláže viac na západ (bližšie k prístavu) mali síce kamienky a vo vode boli kamene iba občas, avšak nad plážou bol takmer neprerušený rad taverien, takže tie pláže boli skôr pre exhibicionistov.
V prístave bol celý rad lákadiel, počnúc celodennou pirátskou plavbou na lodi Čierna ruža s reprákmi pustenými naplno, takže pri návrate už niektorí pasažieri boli ohučaní tak, že takmer vypadávali z lode, cez plavby v lodičkách so skleneným dnom, aby ste mohli vidieť, aké všelijaké kamene sa vyskytujú na morskom dne, BBQ a iné veci.
Ostatné pláže na Kréte, ktoré sme navštívili pri pobyte v Analipsi (Analipsi, Kato Zakros, Elafonissi, Falasarna, Georgiopoulis, Paleochora) v krátkosti i obšírnejšie nájdete na stránke dovolenky v Paul Marie. Prípadne na stránkach mojich dovoleniek (Nefeli, Marina Sands, Santa Maria, Blue Sky and Sea) nájdete aj ďalšie pláže na Kréte (Itanos, Vai, Makrygialos, Agia Marina, Balos Bay, Agia Roumeli, Matala, Platanias, Retymno a iné), stačí len hľadať.