Ostrý kameňSobotňajší jesenný výlet zo Smoleníc cez Havraniu skalu, Havranicu, Záruby, Brezinky, Amonovu lúku, Roštún a sedlo Skalka do Rohožníka. Pôvodne som tento úsek Cesty hrdinov SNP išiel iba po Mesačnú lúku, odkiaľ som uhol do Častej. A tak som bol zvedavý, ako prejdem ešte trochu ďalej, cez Roštún až po sedlo Skalka (a dolu na bus do Rohožníka). Autobusom z Bratislavy o 7:20 a tak pred deviatou vyrážam.

 

Známym chodníkom až po Havraniu skalu. Tu si dávam chvíľu na oddych a na doplnenie energie. Samozrejme nie na dlho, veď dni sú už pomerne studené a veterné aj napriek zubatému Oskarovi. Hore za Havranicou vyplaším jeden kus vysokej. Na Zárubách sa akurát dostávam do nízkej oblačnosti a tak z výhľadov nič nie je.

Smolenice - pohľad na Záruby

Smolenice - park. Roztancovaný strom

Smolenice - pohľad na jeseň

Havrania skala

Rozbehy zo Zárub

Záruby

Pred Ostrým kameňom sa oproti mne vyrúti ostrý ženský hlas - Michal, nelez tam!!!. Nuž, táto ženská má hlas ako učiteľka. Keď zídem nižšie, už na ňu stádo detí kričí - pani učiteľka, pani učiteľka... Niektoré povolania proste nezaprieš.

Ostrý kameň

Ostrý kameň

Z Ostrého kameňa rezko cez Brezinky, popri Kršlenici až na Mon Repos. Tu stretávam prvé skupinky bežcov na nejakom divnom závode. Jedni sa rútia smerom na Roštún, posledných stretnem až takmer pred Baďurom ako mieria tiež smer Roštún. Pokiaľ majú aj oni namierené na Roštún, tak im chýbajú čelovky.

Kršlenica

Mon Repos

Na Klokoči je pomerne dosť ľudí a tak zbieham až na sedlo Uhliská. Čosi pojem a plánujem, že na Mesačnej lúke doplním tekutiny. Studnička však netiekla.

Klokoč - pohľad na Sklený vrch

Roštún (Vápenná)

Na Roštúne (Vápenná) sú síce davy ľudí, ale nie je ich až toľko, ako som si pôvodne myslel. Ďalších bežcov stretávam už v protismere od Sološníckej doliny.

Trochu sa ponáhľam, aby som sa do môjho cieľa dostal ešte za svetla, ale na zostupe z Roštúna sa zasa začína ozývať koleno a tak to moc nesilím. Ešte ma čaká výstup na sedlo Skalka a nekonečný asfalt do Rohožníka.

Bežcov ubúda a tak iba tipujem - toto bude asi posledný. A po chvíli - tak ten to nebol, ale toto už bude asi naozaj posledný... Tých posledných bolo ešte viac, ale naozaj posledná toho dňa bola trojica, ktorá sa vynorila kdesi nad Baďurom prichádzajúc spod Vysokej. Ak aj títo išli na Roštún, tak výstup už určite budú mať po zotmení.

Ja som sa do Rohožníka dostal ešte za svetla, ale po zakúpení pitiva v supermarkete pri stanici sa už nadobro zotmelo (myslím pitiva nealkoholického, nie ako tí dvaja pri lávórovici: vraj pime rýchlejšie, nejak sa stmieva... :-) ).


Trasa výletu zo Smoleníc cez Záruby a Roštún do Rohožníka na mape

Cca 35 km

Prevýšenie cez 1600 metrov, časovo takmer 10 hodín podľa hodiniek a čosi cez 8 hodín šliapania.


Novinky

So zmenou systému mi zrušilo popisy pod fotkami v článkoch. Budem postupne opravovať a dopĺňať... Zatiaľ prosím o dlhšie podržanie myši nad obrázkom, zjaví sa klasický "ALT"

Zo zahraničia sa zatiaľ rysuje Cyprus, Protaras. Ostatné ešte uvidím (teda - dúfam...) - možno Bali na Kréte...

Zatiaľ pridaných pár fotiek do Malých Karpát 2024. 

Podobné články